وحید دجلانی یکشنبه 28 خرداد 1396 08:00 ب.ظ نظرات ()
شاعر شعر فتنه در گفت‌و‌گو با «جوان»:

فتنه را باید در میان خودمان جست‌وجو كنیم

شب نیمه ماه رمضان بر اساس سنت حسنه‌ای كه مقام معظم رهبری پایه‌گذار آن هستند، جمعی از شاعران در محفل شعری كه در محضر رهبر انقلاب برگزار می‌شود، حاضر شده و به شعرخوانی می‌پردازند.

نویسنده: محمدصادق عابدینی

شب نیمه ماه رمضان بر اساس سنت حسنهای كه مقام معظم رهبری پایهگذار آن هستند، جمعی از شاعران در محفل شعری كه در محضر رهبر انقلاب برگزار میشود، حاضر شده و به شعرخوانی میپردازند. امسال شعر شاعری جوان با مضمون فتنه در این جلسه قرائت شد كه با استقبال و تحسین مقام معظم رهبری روبهرو شد. مهدی جهانداری، شاعر اصفهانی شعر فتنه در گفتوگو با «جوان» درباره حضور در آن جلسه شعر و قرائت شعر فتنه گفته است.

بعد از آنكه شعر فتنه را در محضر رهبر انقلاب خواندید بازتابهای زیادی پیدا كرد، این شعر را چه زمانی سروده بودید؟

این شعر برای حوالی نهم دی سال گذشته است، پیش از این نیز یك مرتبه در همان ایام در حرم حضرت رضا(ع) شب شعری با موضوع انقلاب اسلامی برپا بود كه این شعر را در آنجا اجرا كردم و بعد از آن در فضای مجازی نیز منتشر شد.

پیش از این هم سابقه حضور در شب شعر محضر مقام معظم رهبری را داشتهاید؟

امسال دفعه چهارمی بود كه توانستم در شب شعری كه در محضر مقام معظم رهبری برگزار میشود، حاضر شوم و در این دفعات هم سه مرتبه فرصت شعرخوانی داشتهام.

چه شد كه به فكر سرودن شعر درباره فتنه افتادید؟

از سال 88 و بعد از آن وقایع نامطلوب در فكرم بود كه درباره این موضوع شعر بگویم اما دوست نداشتم شعر ضعیف و سرسری باشد برای همین در طول هفت سالی كه موضوع را در ذهنم نگه داشته بودم در حال مطالعه میدانی بودم و صحبتهای مقام معظم رهبری را در خصوص فتنه دنبال میكردم و اگر افراد دیگری نیز درباره فتنه صحبت میكردند، مطالعه میكردم.

حضرت آقا چند بار از شعرتان تعریف و آن را تحسین كردند، برای خودتان جالب بود تا این حد مورد توجه قرار بگیرید؟

این لطف و محبت مقام معظم رهبری را نشان میدهد، اولین باری كه توفیق داشتم در این جلسات شركت كنم به سال 79 بازمیگردد. آن زمانها بیشتر نقد شعر انجام میشد. بعدها خود حضرت آقا فرمودند كه جلسه نقد شعر نباشد و اشاره كردند كه اگر احسنت یا آفرینی به یك شعر گفتند به معنای اینكه شعر عالی و بیاشكال است، نیست! و بنده هم همیشه این موضوع مد نظرم هست.

شاعر در شعر فتنه به دنبال بیان چه چیزی است؟

من در این شعر میخواهم بگویم فتنه چیزی بیرون از خودمان نیست. باید برای جلوگیری از بروز فتنه از خودمان و اطرافیانمان شروع و روشنگری كنیم.

در آن جلسه غیر از شما افرادی بودند كه در اشعارشان به موضوعات سیاسی و مسائل روز بپردازند؟

بله، آقای فرید شعر خیلی خوبی درباره حوادث تروریستی اخیر خواندند كه حضرت آقا از ایشان تشكر كردند. یكی از افراد هم شعر طنزی با موضوع اقتصاد مقاومتی خواند. دوست دیگری نیز درباره برجام شعر خواند. اكثر شعرها به موضوعات مربوط به انقلاب و حوادث روز اشاره داشت.

بازتابهای شعرتان را دیدهاید؟ حتی بعضیها تلاش كردهاند مشابه شما شعر بگویند!

دفعه اول كه در حرم امام رضا(ع) شعر را خواندم در فضای مجازی پخش شد اما وقتی كه در محضر رهبر انقلاب خواندم بازتابهایش بسیار بیشتر شد. بعضی از بازتابها را در فضای مجازی دیدهام. كارهایی با همین وزن و قافیه انجام دادهاند كه اكثراً كارهای قوی نبودهاند و عمدتاً اشكال وزنی و قافیهای داشتهاند.

در فضای مجازی حتی دیده شده عدهای خواستهاند جواب شعر فتنه را بدهند!

ظاهراً كسی جواب شعر من را نداده بلكه جواب كلیپی را دادهاند كه با مضمون شعر منتشر شد. من محتوای آن كلیپ را رد نمیكنم، اما كار ضعیفی بود، آن را نپسندیدم و تأیید هم نمیكنم.

بالاخره بعضیها خودشان را مصداق فتنه دیدهاند و بهشان برخورده است!

در این شعر مصداق فتنه خود شاعر است و در شعر خودش را در فتنه گناهكار میداند. بنده معتقدم كه در زمان فتنه كمكاری كردهام پس در به وجود آمدن آن مقصرم.

بعضاً شنونده شعر فتنه میتواند برای هر كدام از ابیات به یاد شخصیتی سیاسی بیفتد، چقدر تمایل داشتید چهرههای سیاسی حاضر در فتنه را در شعر بگنجانید؟

حقیقتش این است كه هیچ كدام از اشارهها به شخص خاصی بازنمیگردد الا آن بیت كه به خود شاعر اشاره داشتم، حتی در بیتی كه به «طیاره پاریس- تهران» اشاره كردهام، در آن زمان دقیقاً نمیدانستم كه چه كسانی در پرواز ورود امام خمینی(ره) از پاریس حضور داشتند، البته میدانستم كه بعضی از چهرههای ابتدای انقلاب بعداً راه خود را از انقلاب جدا كردند، اما بعد از سرودن شعر بود كه تحقیق كردم و فهمیدم دقیقاً چه افرادی در آن پرواز بودند.

كسی شعرتان را نقد كرده است، نظری درباره كارتان دادهاند؟

بله به بنده لطف داشتند، البته چون كانال تلگرامی دارم از طریق كانال نقدهایی برایم فرستادهاند كه همگی را خواندهام و از آنها نكتهبرداری كردهام كه از آنها استفاده كنم. اكثراً هم شعرهایی با وزن شعر فتنه فرستادهاند كه خب چندان قوی نبوده است. خیلی مشتاقم كه نظر اساتید را درباره شعرم بدانم و نقدهای آنها را بشنوم.

منظورم در خود جلسه شعر بود، رهبر انقلاب یا شاعران حاضر در جلسه نقد و نظری داشتند؟

بعد از جلسه چون باید سریعتر به اصفهان باز‌‌میگشتم فرصت نشد كه با دیگر شاعران حاضر در جلسه درباره شعر صحبت كنم. اما در همان جلسه بعد از شعرخوانی من آقای دیگری نیز شعر خواندند، حضرت آقا بعد آن به طور كلی درباره شعر من و شاعر بعدی نظر دادند و به این نكته اشاره كردند كه تلفظ «صِفِین» غلط است و نام آن محل «صفین» است. كه من در شعر اشتباه «صِفِین» میگفتم.

كمی درباره جلسات شعر در محضر رهبر انقلاب بگویید، برداشت شما از این جلسات چه بوده و چه تأثیری در ادبیات امروز داشته است؟

بسیار تأثیرگذار است. از زمان ریاست جمهوریشان این جلسات را داشتهاند و تا به حال ادامه داشته است. این جلسات خیلی در بالندگی شعر كشور تأثیرگذار بوده است. اینكه شاعر در محضر رهبر و شخص اول مملكت شعر بخواند از یك سو و اینكه حضرت آقا خودشان شاعر زبردست و كارشناس خبره شعر هستند از سوی دیگر باعث میشود شعر شاعران در بوته نقد قرار بگیرد و به بهتر شدن اشعار كمك كند.

شعر بعدیتان را هم درباره فتنه خواهید سرود یا موضوعات دیگری را مد نظر دارید؟

انشاءالله تا شعر بعدی بنده زمین از وجود فتنه پاك شده باشد و به دعای این شبهای عزیز اثری از فتنه باقی نماند ولی به هر حال دغدغه من این است كه اشعارم بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری باشد كه به درستی نیازهای روز جامعه را بیان و پیگیری میكنند. ایشان دغدغه زنده نگه داشتن شعر انقلاب و حفظ آن را دارند و به حق هم در این راه تأثیرات زیادی داشتهاند.