وحید دجلانی یکشنبه 28 خرداد 1396 08:00 ب.ظ نظرات ()
سانسور بزرگ در روزنامه‌های حامی دولت

تحریم ایران دیده نشد چون دانستن حق مردم نیست!

روزنامه‌های دیروز تهران در حالی روی پیش خوان مطبوعات رفتند كه به نظر می‌رسد روزنامه‌های حامی دولت خبری مهم را سانسور كرده‌اند...
نویسنده: جعفر تكبیری
 
روزنامه‌های دیروز تهران در حالی روی پیش خوان مطبوعات رفتند كه به نظر می‌رسد روزنامه‌های حامی دولت خبری مهم را سانسور كرده‌اند؛ خبری كه می‌توانست در آستانه آغاز دولت دوازدهم، چالشی جدی برای حسن روحانی باشد.  موضوع مربوط به تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران، توسط سنای امریكا است كه بار دیگر برنامه دفاع موشكی كشورمان و موضوع حقوق بشر در ایران را نشانه گرفته است.
 
این اتفاق در حالی افتاده است كه بسیاری از كارشناسان این اقدام امریكا را نقض آشكار برجام دانسته‌اند و هشدارهایی جدی به دولت در خصوص ادامه یكسویه برجام داده‌اند. اما به رغم این هشدارهای جدی رسانه‌های حامی دولت از بیم شكل‌گیری چالشی جدید برای روحانی در آستانه تشكیل دولت تازه، تصمیم گرفتند كه این خبر مهم بین‌المللی را در صفحه نخست خود سانسور كنند و معدود روزنامه‌هایی نیز كه به این خبر پرداخته‌اند، از موضعی سخن گفته‌اند كه گویی این تحریم‌ها تأثیری در نقض برجام نداشته‌اند.  اما در تحلیل این اقدام رسانه‌های حامی دولت و نادیده گرفتن این خبر مهم باید این نكته را نیز در نظر گرفت كه دولت و شخص حسن روحانی در طول مبارزات انتخاباتی، محور اصلی تبلیغات خود را بر موضوع برجام استوار كرد. وی در آن ایام از این اتفاق سخن گفت كه دولت دوازدهم به دنبال چیدن میوه‌های برجام خواهد بود اما حالا تحریم‌های جدید، برجام را در بدترین وضعیت ممكن خود قرار داده است تا آنجا كه محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه نامه‌ای سرگشاده به فدریكا موگرینی مسئول هماهنگ‌كننده كمیسیون مشترك برجام نوشته و در آن به نقض صریح و توأمان روح و جسم برجام توسط دولت امریكا به‌ویژه طی ماه‌های اخیر و پس از روی كار آمدن ترامپ اعتراض كرده‌ است.
از این رو بعید بود كه رسانه‌های حامی دولت كه شعار محوری خود را «دانستن حق مردم» قرارداده‌اند، از كنار این خبر به سادگی بگذرند.
  
نگاهی به روزنامه‌های اصلاح‌طلب
 در میان بیش از 10 روزنامه اصلاح‌طلب، تنها روزنامه آفتاب یزد و اعتماد خبر تصویب تحریم‌های جدید را در صفحه نخست خود دیدند كه در این بین روزنامه آفتاب یزد در تیتر نخست خود نوشته است كه « برجام همچنان نفس می‌كشد» و از قول دو كارشناس عرصه بین‌الملل مدعی شده كه مصوبه تحریم‌های جدید ایران «در عین ناعادلانه بودنش، جای نگرانی ندارد» و «امریكا تمایلی به برهم زدن برجام ندارد». علاوه بر این روزنامه اعتماد نیز با تركیب چندین خبر پیرامون امریكا و اختصاص یك تیتر واحد به تمامی آنها مدعی شده كه «صف واحدی علیه تیلرسون» شكل گرفته و امریكا كه توان پاره كردن برجام یا خروج از آن را ندارد، به دنبال راهی فرعی برای تشدید فشار به ایران و وادار كردن تهران به خروج از برجام است. اما هیچ كدام از دو روزنامه در مطالب خود ذكر نكردند كه رهبر معظم انقلاب در نامه‌ای كه به منظور تأیید مشروط اجرای برجام به دولت نوشتند، ‌تأكید كردند كه « در سراسر دوره‌ هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تكراری و خودساخته‌ تروریسم و حقوق بشر) توسط هر یك از كشورهای طرف مذاكرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظف است طبق بند ۳ مصوبه‌ مجلس، اقدام‌های لازم را انجام دهد و فعالیت‌های برجام را متوقف كند.»
  
واكنش كارشناسان به نقض برجام
اما در حالی كه روزنامه‌های اصلاح طلب به سانسور خبر تحریم‌های جدید امریكا روی آوردند، كارشناسان سیاسی این اقدام را نقض آشكار برجام دانستند.
بر این اساس، رضا سراج كارشناس مسائل استراتژیك در گفت‌وگویی، با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های سنگین برای تحریم‌ها تأكید كرد: با وجود این تحریم‌ها دیگر چیزی از برجام باقی نمی‌ماند و برجام به یك مرگ زودرس رسید و نه تنها نقض شد، بلكه كسانی كه قطعنامه 2231 را پشتوانه برجام می‌دانستند، عملاً چون تحریم‌های تسلیحاتی و موشكی باید در یك بازه 8 تا 10 ساله خاتمه پیدا می‌كرد، این تحریم‌ها نیز دائمی می‌شود و از این منظر نیز این قطعنامه تبدیل به یك كاغذ پاره خواهد شد.
 
وی بر همین اساس یادآور شد: با این تحریم‌های جدید، هم روح و جسم برجام نقض شده و هم قطعنامه 2231 به عنوان ضمانت برجام بی‌خاصیت شده است، همچنین با این تحریم‌ها ما شاهد باز شدن دست امریكا برای بالا بردن ریسك سرمایه‌گذاری در ایران خواهیم بود و با این زیرساخت‌ها به هر بهانه‌ای می‌توانند تحریم‌های جدیدی را به ما تحمیل كنند.
سراج با اشاره به وضعیت فعلی برجام و اقدام متقابل اظهار داشت: این مسئله یك پروسه‌ای دارد كه باید طی شود و به محض اینكه به امضای ترامپ برسد، تیر خلاص به برجام شلیك می‌شود، اما تا آن مقطع، كمیسیون نظارت بر برجام باید آثار این تحریم‌ها بر روح و جسم برجام را تعیین كند و طبق مصوبه مجلس، برای مقابله با نقض برجام اقدامات لازم را انجام دهند.
  
اتحادیه اروپایی بخواهد هم نمی‌تواند برای نقض برجام توسط امریكا كاری كند
همچنین فؤاد ایزدی، كارشناس مسائل بین‌الملل نیز با اشاره به تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران توسط سنای امریكا با بیان اینكه برجام بارها نقض شد و قانون جدید سنا نیز شلیك تیر خلاصی بر برجام بود، اظهار داشت: اگر این تحریم به همین سبك در مجلس نمایندگان تصویب شود و ترامپ نیز آن را امضا كند غیراز پوسته‌ای از برجام چیزی باقی نمی‌ماند و این توافقنامه از درون تهی می‌شود.
 
كارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینكه تحریم‌‌های جدید بسیار گسترده است، گفت: با نسل جدیدی از تحریم‌ها مواجهیم كه نوع ادبیاتی كه در آن استفاده شده قبلا نبوده و بی‌سابقه است و از این جهت تحریم‌های قبل از برجام نسبت به این تحریم‌ها بسیار ضعیف‌تر بوده است.
ایزدی با اشاره به نقش اتحادیه اروپا در مواجهه با نقض برجام توسط امریكا، تصریح كرد: اینكه اروپایی‌ها بخواهند كاری كنند تصور و تحلیل غلطی است كه در دولت از همان ابتدا بوده است.
  
برجام بین ایران و امریكا به پایان رسیده است
در همین حال حسن هانی‌زاده نیز اظهارداشت: مصوبه اخیر سنای امریكا مبنی بر برقراری تحریم‌های جدید علیه ایران به عنوان تیر خلاصی بر پیكره برجام است.  وی افزود: با توجه به اینكه اینگونه تحریم‌ها نقض آشكار برجام محسوب می‌شود و ترامپ و كنگره و سنای امریكا با این اقدامات در مقابل برجام ایستادگی كرده‌اند برجام ماهیت خود را با تحریم‌های جدید از دست داده است.
هانی‌زاده با تأكید بر اینكه برجام بین ایران و امریكا به پایان رسیده است، تصریح كرد: اما فرصت دیگری نیز باقی مانده و آن اینكه ایران ضرب‌الاجلی را برای كشورهای 1+5 تعیین كند كه اگر در برابر زیاده‌خواهی امریكا ایستادگی نكنند ایران به نقطه آغاز قبل از برجام بر خواهد گشت و برجام را كن‌لم‌یكن تلقی می‌كند.
  
تحریم‌های جدید سنای امریكا علیه ایران ناقض برجام است
در سوی دیگر عبدالرضا عزیزی نماینده مردم شیروان در مجلس هم گفت: امریكا به هیچ وجه قابل اعتماد نیست و رهبر معظم انقلاب نیز از ابتدای كار مذاكرات به مسئولان امر گفتند كه با امریكا مذاكره كنید اما به این كشور اعتماد نكنید و ایشان این روزها را می‌دیدند كه بر عدم اعتماد بر امریكا تأكید داشتند.
 
رئیس كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: تمام تحریم‌های جدیدی كه سنای امریكا علیه ایران به تصویب رسانده ناقض برجام است و سایر اعضای 1+5 باید در مقابل امریكا بایستند و اگر این كار را انجام ندادند ما باید اقدامات لازم را در كشور خودمان بر علیه تحریم‌های اعمال شده صورت دهیم.  همچنین حسینعلی حاجی دلیگانی دیگر نماینده مجلس هم در این خصوص گفت: امریكایی‌ها با تصویب این طرح شرایطی بدتر از دوران قبل از برجام را برای كشور ما رقم زدند و طرح جدید سنای امریكا دست رئیس‌جمهور امریكا را باز می‌گذارد تا هرگونه تحریمی را بر علیه ایران اعمال كند.  در نهایت پرویز سروری دبیركل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی نیز در همین خصوص اظهار داشت: تحریم‌های جدید سنای امریكا نقض مكرر برجام بود و آنها با این اقدام تحریم‌ها را توسعه دادند.
 
وی افزود: امریكایی‌ها در یك حركت كاملا حساب شده تلاش می‌كنند كه برجام را به نفع خود مصادره و از تفاله آن به نفع ملت ایران دریغ می‌كنند.
دبیركل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی معتقد است از برجام فقط «شكل» باقی مانده است و مصوبات آن هر روز مورد دست‌اندازی مقامات امریكایی صورت می‌گیرد.
منبع: روزنامه جوان