وحید دجلانی پنجشنبه 25 خرداد 1396 07:10 ب.ظ نظرات ()
خواب ساكنان برج گرنفل لندن با حادثه آتش‌سوزی به كابوسی هولناك تبدیل شد. این برج 27 طبقه بامداد دیروز به كام آتش رفت.
گرنفل بدون آتش‌بیاران معرکه سوخت!خواب ساكنان برج گرنفل لندن با حادثه آتش‌سوزی به كابوسی هولناك تبدیل شد. این برج 27 طبقه بامداد دیروز به كام آتش رفت. تا لحظه تنظیم خبر شش نفر کشته و 74 نفر زخمی شدند. از سرنوشت بسیاری نیز اطلاعی در دست نیست.  بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی این حادثه را با فاجعه پلاسکو مقایسه‌ کرده‌اند.
 
در این مقایسه‌ها از جمله آمده است: داعش نیوز که می‌گفت: موشک ما به اسرائیل می‌رسد اما نردبان ما به قد یک ساختمان نمی‌رسد، الان کجاست. برخی به فردوسی‌پور اشاره کردند که تیکه سیاسی انداخته بود که با پلاسکو باید همه استعفا دهند اما حالا برای برج لندن احتمالاً چنین نظری ندارد. دیگری هم نوشت اون کسی که گفت به خاطر تحریم پلاسکو ریخت و یا دود سفیدش به خاطر بمب‌گذاری است حالا کجاست که بگوید لندن هم تحریم بود و دود سفید گرنفل هم به خاطر بمب‌گذاری است!
 
ساختمان 27 طبقه «برج گرنفل» ساعت 1:15 بامداد چهارشنبه دچار آتش‌سوزی شد. مأموران آتش‌نشانی دقایقی بعد از شعله‌ور شدن آتش با بیش از 40 دستگاه اطفای حریق لحظاتی ‌در محل حاضر شده و عملیات امداد را شروع كردند. براساس گزارش‌ها آتش از طبقه دوم شروع شده و ساختمان را در بر گرفته بود. همچنین معلوم شد كه حدود 600 نفر در این ساختمان سكونت دارند كه بسیاری از آنها در محاصر آتش گرفتار شده‌اند. بنا بر اعلام راشا تودی شماری زیادی از افراد مجتمع مسلمان بوده‌اند و زمانی که برای مراسم سحر بیدار شده بودند از حادثه باخبر شدند.  حادثه زمانی رقم خورده بود كه بسیاری از ساكنان در خواب بوده و با فریاد‌های كمك خواهی همسایه‌ها از ماجرا با خبر شده بودند. امدادگران همزمان با تخلیه ساختمان‌های همسایه و انجام عملیات امداد، 74 نفر از مصدومان را از میان آتش و دود خارج كرده و به بیمارستان منتقل كردند. آتش‌نشانان همزمان با روشن شدن هوا موفق به مهار آتش شدند. با خاموش شدن آتش امدادگران نگران‌ آور شدن ساختمان هستند. نجات یافتگان خبر داده بودند كه شاهد اجساد رها شده در ساختمان بوده‌اند. یكی از شاهدان هم به رسانه‌ها گفته است، برخی افراد گرفتار شده در آتش خود را از طبقات فوقانی به بیرون پرتاب كرده‌اند. به گفته یكی دیگر از شاهدان، دود و خاكستر حاصل از آن تا ۱۰۰ متر دورتر از جایگاه حریق نیز می‌رسد.
 
براساس گزارش‌های راه یافته به رسانه‌های انگلیس این ساختمان سال 1974میلادی ساخته شده و با 120 واحد آپارتمانی در مالكیت شهرداری لندن است. ساختمان یك‌سال قبل بازسازی شده بود، اما ساكنان به نقص‌های ایمنی و نبود سیستم هشدار حریق در ساختمان هشدار داده بودند. آن گونه كه سی‌ان‌ان گزارش داده 200 آتش‌نشان بدون همراه داشتن تجهیزات گسترده در جریان عملیات اطفای حریق شركت داشتند.
 
صادق‌خان، شهردار لندن گفته‌است: در مورد آتش‌سوزی در این برج مسكونی باید به پرسش‌هایی پاسخ داده شود. برخی از ساكنان این ساختمان اظهار كرده‌اند كه در زمان وقوع آتش‌سوزی به آنان توصیه شده از آپارتمان‌های خود خارج نشوند درحالی كه پیش از این در مورد خطر وقوع آتش‌سوزی مهیب در آن هشدار داده شده بود. شهردار لندن افزود: در سراسر شهر لندن تعداد بسیاری برج مسكونی وجود دارد و آن چه نمی‌توان تصور كرد موقعیتی است كه ایمنی مردم به دلیل توصیه‌های نابجایی كه دریافت كرده‌اند یا رعایت نكردن استانداردهای ایمنی در معرض خطر قرار بگیرند.  تا لحظه تنظیم خبر شش نفر کشته و آمار مصدومان 74 نفر اعلام شد که همچنان در حال افزایش است.  علت حادثه در دست بررسی است.
در همین حال بسیاری از كاربران شبكه‌های اجتماعی این حادثه را با آوار شدن ساختمان پلاسكو تهران مقایسه كرده و عكس‌های آن حادثه را در قیاس با آن چه در لندن اتفاق افتاده بود، بازنشر دادند. در جریان حادثه پلاسكو كه 25 دی‌ماه سال قبل اتفاق افتاد 21 نفر از جمله 16 آتش‌نشان جان خود را از دست دادند.
   
از پلاسكوی تهران تا گرنفل لندن
 با آتش گرفتن گرنفل لندنی‌ها هم لابد هشتك استعفا را ترند كردند! ‏شاید هم یك عده شهردار لندن را به دلیل این آتش‌سوزی تخریب كردند! لابد گران‌ترین شهر اروپا هم در تحریم به سر می‌برد كه هلی كوپتر آتش‌نشانی نداشت! شاید هم كسی می‌گفت ‏آتش‌سوزی كار عده‌ای است تا حواس مردم را از شكست محافظه‌كاران پرت كنند؟! نكند كه عده‌ای هم عقیده داشتند به جای شركت در جنگ افغانستان و عراق هلی‌كوپتر آتش‌نشانی می‌خریدند تا آتش را خاموش می‌كردند؟! آیا ساختمان لندن را از قبل بمب‌گذاری كرده بودند و دود سفید ناشی از انفجار در تصاویر بالا می‌رفت؟! راستی لاشخورهای سیاسی لندن هم به ‏شهردار شهرشان گفتند: استعفا استعفا!
   
این نكته مهم را فراموش نكنیم
300 خانواده در حادثه لندن، اعلام مفقودی كردند، اما آیا شهردار لندن هم اجازه درز اخبار به بیرون را نمی‌دهد، چراكه سكوت چندین ساعته رسانه سلطنت‌طلب در ساعات اولیه جای سؤال دارد!
‌در كوتاه‌ترین زمان، تصاویر حادثه در فضای مجازی دست به دست چرخید، تصاویری كه دود سفید حاكم بر فضای شهر لندن را نشان می‌داد و در كنار آن خستگی حاصل از اطفای حریق از سوی آتش‌نشانان به خوبی قابل مشاهده بود.
 
به گفته شاهدان عینی این آتش‌سوزی، نگرانی از حضور برخی سكنه در طبقات ساختمان موج می‌زد و حتی برخی تصاویر و فیلم‌ها حكایت از گیرافتادن مردم عادی در طبقات داشت، حتی قسمت تلخ‌تر ماجرا آنجایی است كه برخی افراد خود را از طبقات مختلف به پایین پرت می‌كردند اما در گران‌ترین شهر اروپایی، نه خبری از نرد‌بان‌های بلند بود و نه هلی‌كوپتر و بمب‌های آتش خاموش‌كن دیده می‌شد.
 
حریق گرنفل لندن از همان ساعات ابتدایی كه به تمامی طبقات سرایت كرد، برای بسیاری یادآور اتفاق تلخ چند ماه پیش پلاسكو در تهران بود؛ تلخی‌ای كه بخشی از آن به از دست دادن جمعی از آتش‌نشان‌های فداكار و سرمایه كسبه پلاسكو خلاصه و بخش دیگری از آن به غرض‌ورزی‌های سیاسی عده‌ای لاشخور سیاسی معطوف شد.
 
فارغ از آن عده‌ای كه با عامدانه توصیف كردن آتش‌سوزی به دلیل دود سفید رنگ برخاسته از حریق ساختمان پلاسكو، شایعه بمب‌گذاری داخل ساختمان یا آتش‌سوزی عمدی از سوی مالك را مطرح ساختند اما عده‌ای دیگر بودند كه در همان ساعت‌های اولیه و در میان غم و اندوه خانواده‌های آتش‌نشانان و كسبه مال‌باخته، انگشت اتهام را متوجه كسانی كردند كه تمام تلاش خود را در جهت كاهش آسیب به كار بسته بودند.
 
هنوز همه آنها و همه آن حرف‌های تلخ را به خاطر داریم و منتظریم ببینیم آن طور كه دسته‌ای از عزیزان معتقد بودند هر كجای دنیا حادثه‌ای مثل پلاسكو اتفاق می‌افتاد هزاران مسئول بركنار شده یا استعفا می‌دادند، آیا استعفا خواهند داد یا خیر؟!
و هرگز یادمان نمی‌رود اشخاصی را كه در حادثه پلاسكو، جان هموطنانشان را ابزاری برای سوءاستفاده سیاسی كردند!
منبع: روزنامه جوان