وحید دجلانی پنجشنبه 25 خرداد 1396 07:09 ب.ظ نظرات ()
ماموستا قادری امام جمعه اهل سنت پاوه در گفت‌وگو با«جوان»:

داعش به دنبال خدشه به وحدت ایرانیان است

حادثه تهران را نباید صرفاً یك اقدام كور تروریستی قلمداد كرد، چراكه با گذشت بیش از هشت روز از این عملیات تروریستی، ابعاد جدیدتری از برنامه‌ریزی دشمنان علیه وحدت ایرانیان برملا شده است.
نویسنده: جعفر تكبیری

حادثه تهران را نباید صرفاً یك اقدام كور تروریستی قلمداد كرد، چراكه با گذشت بیش از هشت روز از این عملیات تروریستی، ابعاد جدیدتری از برنامه‌ریزی دشمنان علیه وحدت ایرانیان برملا شده است.
پس از برخورد قاطع دستگاه‌های امنیتی كشور با عاملان و مرتبطین حادثه تروریستی تهران، رسانه‌های بیگانه با سوء استفاده از پیشینه حضور تروریست‌ها در برخی از مناطق غربی كشور، موج منفی تبلیغاتی علیه برخی از قومیت‌های ایرانی به راه انداختند؛ ترفندی كه با تحریك مردم علیه این اقشار و سپس وادار كردن آنان به انجام واكنش‌های احساسی برنامه‌ریزی شده بود و هدف نهایی آن چیزی جز خدشه دار كردن وحدت ملی ایرانیان و بهره برداری از این نزاع قومی نبود.
این اتفاق در حالی روی داد كه از همان ابتدای افشای هویت تروریست‌ها، مردم سراسر ایران ضمن اعلام انزجار از این اقدام تروریستی، همبستگی خود را با اهالی كردنشین كشورمان اعلام كردند و در سوی دیگر نیز علما و بزرگان اهل سنت، نمایندگان مجلس و هموطنان اهل سنت سراسر كشور ضمن محكوم كردن شدید این اقدام ضد انسانی و اسلامی، بر لزوم
حفظ وحدت ایرانیان تأكید كردند.
 
گروهی كوچك مرتكب اشتباهی بزرگ شد
حال در ارتباط با این حوادث تروریستی و دلیل تلاش دشمنان برای خدشه دار كردن وحدت ایرانیان، روزنامه جوان گفت‌وگویی اختصاصی با ماموستا ملاقادر قادری، امام جمعه اهل سنت پاوه انجام داد.
ماموستا قادری در ابتدای این گفت‌وگو ضمن تسلیت به خانواده شهدا و آرزوی شفای عاجل برای مجروحان این اقدام تروریستی اظهار كرد: با اینكه هشت روز از این حادثه تروریستی گذشته، بنده در تمامی سخنرانی‌های مختلف خود، اقدامات این تروریست‌ها را محكوم و بر وحدت میان همه ایرانیان تأكید كرده‌ام. حقیقتاً تمام ایران برای این حوادث غمبار و ناراحت است.
وی سپس به سوء استفاده دشمنان از وقایع روی داده اشاره كرد و گفت: گروهی كوچك مرتكب اشتباهی بزرگ شد و حالا گروهی دیگر در حال سوء استفاده از این وقایع هستند. ما در این خصوص انتظاری نداریم اما قطعاً راضی هم نیستیم.
 
  كردی كه داعشی شود، كرد نیست
این عالم سنی سپس با یادآوری سخنرانی خود در میدان امام اصفهان در سال 94، عنوان كرد: بنده در آن سال به مردم اصفهان گفتم كه داعش در ظاهر شناسنامه سنی دارد اما قرار نیست كه هر سنی هم داعشی باشد،كما اینكه امروز هم می‌گویم اگرچه تروریست‌ها به زبان كردی صحبت كردند ولی هر كردی داعشی نیست و اگر كردی هم به داعش پیوست، دیگر كرد نیست.
 قطعاً امروز نیز كردها تفكر داعش را نمی‌پذیرند.امام جمعه شهرستان پاوه سپس ادامه داد: مناطق ما در طول 38 سال گذشته انواع مشكلات را تجربه كرده، اما ما همواره در كنار سایر ایرانیان ایستاده‌ایم و دشمنان نمی‌توانند در عزم ما خللی ایجاد كنند.
 
   قدر امنیت را می‌دانیم
وی خاطرنشان كرد: در این سال‌ها ما شاهد فراز و نشیب‌های فراوان و ترورهای زیاد و تحمل هشت سال جنگ تحمیلی بودیم و در پاوه نیز ما از سال ۵۸ تاكنون ضربات زیادی متحمل شده‌ایم، بنابراین قدر امنیت را می‌دانیم و همواره ترور را محكوم كرده‌ایم. ماموستا قادری سپس ادامه داد: بنده بعد از تولد نامبارك داعش بارها در خصوص تندروی این گروهك صحبت داشته‌ام‌ و همواره در سایر محافل و جلسات نیز خطر داعش و تندروی مذهبی را متذكر شده‌ام.
امام جمعه پاوه در همین ارتباط به یكی از جلسات خود در بهمن‌ماه گذشته در حضور اعضای مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در تهران اشاره كرد و افزود: در آن جلسه آقایانی از جنوب امریكا و آفریقا گزارشات خود را ارائه دادند و بنده هم عرض كردم ما 13 استان مرزی داریم و به‌جز خوزستان و ایلام و آذربایجان شرقی، مرزداران ایران همه اهل سنت هستند.
 برنامه‌ای هم برای اهل سنت مرزنشین داشته باشید تا دشمن نتواند در بین جوانان ما نفوذ كند و به فكر جذب افراد بیكار و فقیر و ساده كه زود فریب می‌خورند، باشید.
 
   مسئولان به هشدارها توجه نكردند
ماموستا قادری سپس ادامه داد: بنده بارها در این خصوص هشدار داده بودم و آخرین هشدار بنده نیز در سخنرانی ام در سالروز وفات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود اما مسئولان به این هشدارها توجه نكردند. این عالم اهل سنت سپس به والدین و جوانان در خصوص خطر داعش هشدار داد و افزود: بنده همان طور كه گفتم بارها در این خصوص هشدار داده‌ام و بار دیگر این هشدارها را تكرار می‌كنم كه همه مردم به ویژه اهالی مناطق سنی باید هوشیار باشند، چراكه داعش مولود جریان‌های استكباری است كه با پول‌های دولت‌های حاشیه خلیج فارس به دنبال خدشه دار كردن وحدت ایرانیان هستند.
وی در همین ارتباط اضافه كرد: ما نباید اجازه دهیم فرزندانمان تحت تأثیر القائات تندروها قرار گیرند و به داعش یا گروه‌های دیگر ملحق شوند و به همین سبب است كه بارها از مردم خواهش كرده‌ام هشیار باشند.
 
   این واقعه باطنی خیر دارد
امام جمعه اهل سنت پاوه سپس تأكید كرد: این واقعه تلخ ظاهری شر دارد، چراكه باعث شهادت هموطنانمان شد و تبعات منفی به بار آورد اما باطن این اتفاق خیر است، چراكه باعث شد همه مردم و مسئولان بیدار شوند و این خطر را جدی‌تر از هر زمان دیگر بگیرند و قطعاً این روند به وحدت كشور كمك خواهد كرد.
وی سپس خاطرنشان كرد: ما همواره بعد از حادثه به فكر می‌افتیم اما قطعاً این هوشیاری پس از حادثه نیز بسیار خوب است، چراكه این قطعاً آخرین توطئه دشمنان نخواهد بود و آنان بازهم به دنبال ضربه زدن به كشور هستند.
ماموستا قادری در پایان این گفت‌وگو به شهدای شهر پاوه اشاره كرد و گفت: اگر چه چند مزدور این حركت ناجوانمردانه را انجام داده‌اند، اما شهرستان پاوه نزدیک به 640 شهید تقدیم انقلاب كرده و برای این انقلاب خون‌ها داده و امروز نیز هزاران نفر دیگر آماده‌اند در مقابل همه توطئه‌های دشمنان ایستادگی كنند.
منبع: روزنامه جوان