وحید دجلانی پنجشنبه 25 خرداد 1396 07:09 ب.ظ نظرات ()
شهردارهای اصلاح‌طلب نیامده یكی‌یكی كنار می‌روند

ترسی به نام شهردار تهران شدن!

عملكرد و مدیریت موفق جهادی شهرداری در 12 سال گذشته، انتخاب شهرداری همتراز قالیباف را برای اصلاح‌طلبان تبدیل به یك كابوس كرده است...
نویسنده: کبری فرشچی 

هنوز اتاق‌فكر اصلاحات شیرینی پیروزی و بیرون آمدن هر 21 نفر لیست امید  را از صندوق‌های رأی پنجمین دوره شورای شهر نچشیده بودند كه یك نگرانی جدی خواب خوششان را مشوش كرد و یك بار دیگر اردوگاه اصلاحات دچار تشتت شد. انتخاب شهردار بعدی تهران از همان روزهای نخست به چالش جدی جریان اصلاحات تبدیل شده است؛ موضوعی كه در نگاه نخست برگ برنده‌ای برای جریان اصلاحات به شمار می‌آمد، اما یك واقعیت جدی كه در گوشه‌گوشه شهر تهران هویداست كار را برای اصلاح‌طلبان سخت كرده و آن انتخاب شهرداری همتراز قالیباف است؛ شهرداری كه عملكردش در شهر كاملاً مشهود است و سال 87 بابت همین عملكرد و كارنامه قابل دفاع، توانست از میان بیش از 800 شهردار جهان به عنوان هشتمین شهردار برتر دنیا انتخاب و معرفی شود. شاید همین نگرانی هم باعث شده تا اصلاح‌طلبان محتمل‌ترین گزینه شهردار بعدی پایتخت یعنی محسن هاشمی را هم كنار بگذارند.
 
حاشیه از همان ابتدا همراه پنجمین دوره انتخابات شورای شهر بود؛ از جابه‌جایی پول‌های میلیاردی برای بسته شدن لیست‌های اصلاحات و ارائه چندین لیست اصلاح‌طلب گرفته تا بحث بازشماری آرا و... .
 
این اما همه ماجرا نیست. اصلاح‌طلبان و كارگزاران با وجود آنكه توانستند همه كرسی‌های شورای شهر تهران را در اختیار بگیرند، اما با چالشی جدی در انتخاب شهردار بعدی پایتخت مواجهند. 12 شهریور ماه آخرین مهلت شورا برای معرفی شهردار جدید تهران است.
   
شهری كه به شهردار بعدی تحویل می‌شود
شهرداری كه قرار است 12 شهریور ماه معرفی شود تهران را در شرایطی تحویل می‌گیرد كه طول خطوط مترو از 70 كیلومتر به بالغ بر 200كیلومتر آن هم بدون كمك دولت رسیده و تا پایان این دوره به حدود 300كیلومتر می‌رسد. درآمدهای پایدار شهرداری تهران از ۲۱۴میلیارد تومان در سال 84 به بیش از 5هزار میلیارد تومان در سال 95 رسیده و مساحت فضای سبز درون شهری و برون شهری پایتخت طی 12سال اخیر 67 درصد رشد داشته و سرانه پاركی– تفرجگاهی شهری 3/32 مترمربع در سال 84 به 6/4 متر مربع رسیده است.
 
19 مددسرا با ظرفیت 5 هزار نفر، 16 مركز پرتو، 24 مركز بهاران، چندین همراه سرای بیمار، چهار مدرسه رویش برای مهارت آموزی به كودكان بدسرپرست و 2 هزار و 500 مركز و خانه كارآفرینی را هم به این فهرست اضافه كنید، آن هم در حالی كه طی 12سال مدیریت اخیر شهری تهران تنها 1/2 درصد به نیروهای شهرداری تهران اضافه شده است. ستاد توانمندسازی بانوان سرپرست خانوار، اداره كل آموزش‌های شهروندی، شركت بهره‌برداری متروی تهران و... هم مجموعه‌هایی است كه با همین رشد 1/2 درصدی برای خدمت‌رسانی بهتر به شهروندان ایجاد شده است. همه این اقدامات در حالی انجام شده كه شهرداری در مقاطع مختلف با كارشكنی‌های دولت مواجه بوده است و بدهی 16 هزار میلیاردی شهرداری به بانك‌ها‌، پیمانكاران و بیمه‌ها در صورت پرداخت بدهی‌های دولت به شهرداری قابل تهاتر است. نمونه‌ای از طلب شهرداری از دولت در حوزه مترو است. تنها در سال گذشته 4هزار و 400 میلیاردتومان شهرداری تهران برای مترو هزینه كرده كه 2هزار و200میلیارد تومان آن سهم دولت بوده و پرداخت نشده است. در چنین شرایطی اصلاح‌طلبان حق دارند نگران باشند؛‌ نگران از اینكه آیا شهردار بعدی تهران می‌تواند در حد و اندازه‌های مدیریت جهادی قالیباف ظاهر شود. به خصوص اینكه شورای پنجم شهر تهران بیشتر یك شورای سیاسی است تا تخصصی.
   
شكل‌گیری یك شورای سیاسی
لیست امید توسط سعید حجاریان، جلایی‌پور، مصطفی تاج‌زاده، نعیمی‌پور و آذر منصوری بسته شد. محمد خاتمی رئیس‌جمهور اسبق ایران و رهبر اصلاحات قبل از انتخابات مجلس، محمد عارف را مسئول تداوم شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان كرد.
 
اصلاح‌طلبان معتقد بودند عارف بدون نظم، قاعده و اصول خاصی تعداد شورای سیاست‌گذاری را به 40 نفر رساند كه عمده تشكیل‌دهندگان این شورای سیاست‌گذاری از حزب اتحاد ملت بودند.
كمیته‌14 نفره‌ای با راهبری موسوی لاری برای تعریف شاخص‌ها تعیین شد. قرار بود مدلی طراحی شود كه طی آن كاندیداهای متخصص انتخاب شوند، اما با وجود ثبت‌نام و ارسال سوابق و رزومه كاندیداها به سایت اصلاح‌طلبان، بیشترین امتیاز برای فعالیت‌ در حزب سیاسی در نظر گرفته شد. آن هم در شرایطی كه شورای شهر یك شورای كاملاً تخصصی است و جای فعالیت حزبی و سیاسی نیست.  در واقع بر خلاف ادعای اصلاح‌طلبان درباره تخصصی بودن شورا، اما نگاهی به سوابق و تحصیلات اعضای شورای پنجم نشان می‌دهد بیشتر اعضا در رشته علوم سیاسی تحصیل كرده‌اند.  بعد از كش و قوس‌های فراوان، كمیته 14 نفره بالاخره یك لیست 150 نفره اعلام كرد. انتشار لیست اعتراض شدید اصلاح‌طلبان را در بر داشت. حتی گفته می‌شود جواد امام كه خودش در كمیته 14 نفره بود، به این لیست انتقادهای فراوانی داشت.
   
سناریویی برای سال 1400
بنابه اظهارات برخی اصلاح‌طلبان، بیشتر افراد لیست 21 نفر امید از منتصبان و نزدیكان حزب اتحاد ملت هستند. حذف اعضای فعلی اصلاح‌طلب شورای شهر از آنجا قوت گرفت كه این افراد در دوره قبل برای شهردار شدن محسن هاشمی تلاش كردند. شنیده‌ها حاكی از آن است كه مهندسین لیست امید این افراد را حذف كردند؛ چراكه می‌دانستند این افراد باز هم می‌خواهند از شهردار شدن هاشمی حمایت كنند، بر همین اساس هم حزب اتحاد ملت محسن هاشمی را كنار گذاشته‌اند و اجازه نمی‌دهند وی شهردار شود.
 
به بیان دیگر تشكیلات در سایه‌ای ایجاد شده كه اكثریت آن هم اعضای حزب اتحاد ملت هستند و قرار است آنها شورای شهر را راهبری كنند. حتی برنامه شورای پنجم را آنها تعیین و مشاوران اعضای شورا را هم آنها مشخص می‌كنند.
 
ظاهراً اعضای لیست امید منهای محسن هاشمی میثاق‌نامه‌ای امضا كردند و قرار است كه شهردار را از بالا دست به آنها معرفی كنند و آنها فقط رأی بدهند.
افرادی كه لیست امید را هدایت می‌كنند، جریانی هستند كه مدت‌ها از بدنه قدرت دور بوده‌اند و تازه به قدرت نزدیك شده و شهرداری را گرفته‌اند. گویا این افراد تصمیم دارند در سال 1400 یك رئیس‌جمهور اصلاح‌طلب با امكانات شهرداری بر سر كار بیاورند و می‌خواهند از طریق شهرداری بودجه‌های لازم را فراهم كنند. مطابق این سناریو شهردار بعدی تهران چهره‌ای جدید خواهد بود. این فرد هر كسی كه باشد در شرایطی كارش را آغاز می‌كند كه شورا، دولت و نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی همگی از یك جناح سیاسی و موافق هستند. درست بر خلاف دوران شهرداری قالیباف كه اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر و دولت و برخی نمایندگان مجلس را در مقابل داشت، اما 15 پروژه نیمه كاره مدیریت شهری هم تا پایان این دوره تمام شده و شهری شسته و رفته تحویل شهردار بعدی خواهد شد. با این همه نگرانی شورای شهر پنجم از چیست؟
منبع: روزنامه جوان