وحید دجلانی چهارشنبه 24 خرداد 1396 07:22 ق.ظ نظرات ()
بر اساس مصوبه دیروز شورای عالی انقلاب فرهنگی

اجرای سند 2030 متوقف شد

پس از چند ماه كش و قوس، ظاهراً سند 2030 با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی از دستور كار دولت خارج شده است.
پس از چند ماه كش و قوس، ظاهراً سند 2030 با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی از دستور كار دولت خارج شده است. بنا بر اخبار منتشر شده در جلسه روز گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی، همه اعضا به اتفاق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و دیگر اسناد بالادستی را محور اصلی برنامه‌ریزی‌های آموزشی اعلام و سند 2030 را «از دستور خارج» كردند. مقاومت و توجیهات اعضای دولت در چند ماه گذشته راجع به 2030 حواشی زیادی به همراه داشت؛ از علمای حوزه‌های علمیه گرفته تا مسئولان رده‌های مختلف و صفحات فضای مجازی، همه به انتقاد از این سند پرداختند، اما دولت زیر بار كنار زدن 2030 نمی‌رفت و حتی در اوج انتقادها سخنگوی دولت از اجرای این سند حمایت كرد، اما در نهایت استدلال‌های رهبر انقلاب و روشنگری‌های صورت گرفته دولت را وادار به عقب‌نشینی كرد. البته باید منتظر ماند و دید دولت تا چه میزان به مصوبه شورای عالی پایبند بوده و لوازم و جوانب 2030 را از سیستم آموزشی كشورمان برخواهد چید. 
 
سند تهیه شده در یونسكو، ارگان سازمان ملل متحد، برنامه‌های آموزشی كشورمان را تحت الشعاع قرار می‌داد. با وجود قانون اساسی، سند تحول بنیادین، سیاست‌های كلی آموزش و پرورش ابلاغ شده توسط رهبر انقلاب و سایر قوانین لازم الاجرای دیگر، دولت یازدهم به طور پنهانی اقدام به امضا و اجرای سندی كرد كه مشهور به سند آموزشی 2030 شد. سند 2030 یونسكو در سال 2015 میلادی با عنوان و پوشش سواد و افزایش كیفیت آموزش(سبك زندگی غربی)، با 17 هدف اصلی و 169 هدف ویژه در سازمان ملل به تصویب رسید و كشورهای عضو ملزم به رعایت آن شدند. البته رئیس‌جمهور هم گفته است که هر سندی مغایر با سند تحول آموزش و پرورش باشد بلا اثر خواهد بود.
 
این اسناد با اهدافی خاص به تصویب رسیده و سازمان یونسكو مسئول اجرا و پیگیری اجرای آن در كشورهای عضو شده است. اگرچه این سند دارای بخش‌هایی از جمله برخورداری همگان از سیستم نظام آموزشی است اما در بخش‌هایی دارای برنامه‌هایی است كه با فرهنگ و رفتار ایرانیان دارای مغایرت بسیاری است. موضوعاتی كه به راحتی می‌تواند پروژه نفوذ را اجرایی و با ایجاد تعارض در جامعه مشكلات بسیاری را برای مردم و نظام ایجاد كند.  در موضوع آموزشی این سند آورده شده است كه همگان باید 9 سال حداقل تحصیل كرده و نابرابری آموزشی برداشته شود.
 
همچنین آموزش‌ها باید دو زبانه یا چند زبانه باشد. موضوعاتی كه اگرچه در نگاه سطحی مناسب به نظر می‌رسند اما دارای تعارضات بسیاری با فرهنگ كشور ما هستند. علاوه بر این موارد در این سند به موضوعات دیگری مانند اشتغال و توسعه مهارت‌ها، آموزش‌های اجتماعی، شهروندی و آموزش عالی اشاره شده است مواردی كه در جزئیات با روح حاكم بر نظام آموزشی كشور ما منافات جدی دارد.
 
تصویب و اجرای پنهانی
براساس سند 2030 كشورهای عضو ملزم به رعایت و اجرای دقیق 17 سر فصل اعلام شده هستند و این سازمان بر حسن اجرای آن نظارت می‌كند. در كشور ما نیز مسئولان اجرایی در اواخر آذرماه گذشته سند 2030 را امضا و خود را ملزم به اجرای این سند كردند. براین اساس ایران هم با امضای این سند متعهد شده بود كه اهداف میان مدت و بلند مدت آموزشی خود را براساس همین سند تنظیم و اجرا كند.  تصویب این سند از سوی مسئولان كشور بدون سر و صدا انجام شده و اجرای آن در دستور كار قرار گرفت؛ موضوعی كه بارها در ماه‌های گذشته اعتراض جسته و گریخته‌ای به آن وارد شد. نانوشته نباید گذاشت كه مطابق قانون اساسی كشورمان این سند بایستی پیش از امضای نهایی توسط دولت به تصویب مجلس می‌رسیده است، كه دولت از این اقدام خودداری كرده و هیچ یك از نهادهای رسمی كشور را در امضای 2030 دخیل نكرده و به طور یكجانبه اقدام به امضا و اجرای آن كرد.  آش اجرای پنهانی این سند به قدری شور شد كه وزیر علوم پس از افشای موارد شرم آور 2030 قسم یاد كرد سند را امضا نكرده است ! وزیر آموزش و پرورش هم از زیر بار پذیرفتن موارد خجالت آور 2030 شانه خالی كرد و منكر امضای آن شد. همه این موارد در حالی بود كه تصویر ابلاغ معاون اول رئیس‌جمهور، آقای جهانگیری به نهادهای ذی مسئول دولتی برای اجرای سند 2030 دست به دست در شبكه‌های اجتماعی می‌چرخید، یعنی هیئت دولت سند 2030 را پس از پذیرش در یونسكو، به تصویب خود هم رسانده بود و آن را برای اجرا به نهادهای دولتی ابلاغ كرده بود.
 
موضع صریح رهبر انقلاب
با بالا گرفتن انتقادات نسبت به این سند و اصرار دولت به اجرای این سند خفت بار، رهبر انقلاب با سخنانی صریح به این موضوع ورود كردند.
رهبر معظم انقلاب در دیدار معلمان و فرهنگیان به مناسبت هفته معلم پذیرش و اجرای سند 2030 در كشورمان را اقدامی اشتباه توصیف كردند.
رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد شدید از این موضوع گفتند: این سند و امثال آن، مواردی نیستند كه جمهوری اسلامی ایران تسلیم آنها شود، و امضای این سند و اجرای بی سر و صدای آن قطعاً مجاز نیست و به دستگاه‌های مسئول نیز اعلام شده است.  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: به چه مناسبت یك مجموعه به اصطلاح بین‌المللی كه تحت نفوذ قدرت‌های بزرگ نیز قرار دارد، به خود حق می‌دهد كه برای ملت‌هایی با تاریخ و فرهنگ و تمدن گوناگون، تكلیف معین كند.
ایشان با تأكید بر اینكه اصل این كار غلط است، خاطرنشان كردند: اگر چنانچه با اصل كار نمی‌توانید مخالفت كنید، صراحتاً اعلام كنید كه جمهوری اسلامی ایران در زمینه آموزش و پرورش، دارای اسناد بالادستی است و احتیاجی به این سند ندارد.  رهبر انقلاب اسلامی با گلایه از شورای‌عالی انقلاب فرهنگی گفتند: این شورا باید مراقبت می‌كرد و نباید اجازه می‌داد كه كار تا جایی پیش برود كه اكنون ما مجبور به جلوگیری از آن شویم.  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: اینجا جمهوری اسلامی ایران است و در این كشور مبنا اسلام و قرآن است. اینجا جایی نیست كه سبك زندگی معیوب و ویرانگر و فاسد غربی بتواند اعمال نفوذ كند. در نظام جمهوری اسلامی پذیرش چنین سندی، معنا ندارد.
 
با وجود این صحبت‌های صریح، دولت اما همچنان بر نظر اولی خود مبنی بر بی اشكال بودن 2030 پافشاری می‌كرد تا اینكه رهبر انقلاب مجدد و در دیدار دانشجویان نسبت به این موضوع واكنش نشان دادند.  رهبر انقلاب فرمودند: برخی می‌گویند ما در این خصوص تحفظ داده‌ایم و گفته‌ایم فلان بخش آن را قبول نداریم، در حالی‌كه حتی اگر هیچ مورد واضحِ خلاف اسلام در آن وجود نداشت، باز هم نظام آموزشی نباید در بیرون از كشور نوشته شود، حال آنكه موارد خلاف اسلام نیز در آن سند وجود دارد و برداشت افرادی كه خیال می‌كنند، ما در این موضوع گزارش‌های درستی نگرفته‌ایم، برداشت درستی نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: اینجا ایران و جمهوری اسلامی است و این ملت، ملت بزرگی است، چرا باید چند نفر در یونسكو یا سازمان ملل، نظام آموزشی ما را بنویسند؟
 
اقدام دیرهنگام شورای عالی انقلاب فرهنگی
رهبر انقلاب بارها بر عملكرد منفعلانه شورای عالی انقلاب فرهنگی خرده گرفته‌اند. راجع به سند 2030 هم ایشان از شورای عالی انقلاب فرهنگی انتقاد جدی كردند. اگرچه دیر ولی این شورا بالاخره دیروز اقدام به حذف سند 2030 از نظام آموزشی كشور كرد.  در همین زمینه عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در جلسه دیروز مصوب شد كه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در دستور كار مسئولان آموزشی كشور قرار بگیرد.  مهدی گلشنی درباره جلسه دیروز شورای عالی انقلاب فرهنگی به خبرگزاری تسنیم گفت: قرار شد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در دستور كار مسئولان آموزشی كشور قرار بگیرد و اعضا وارد بحث تفصیلی درباره سند 2030 نشدند.  محمدمهدی زاهدی دیگر عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در درباره جزئیات جلسه دیروز شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بررسی سند 2030 در دستور كار دیروز شورا قرار گرفت.  وی افزود جمع‌بندی نهایی جلسه این شد كه ملاك حركت نظام آموزشی كشور، سند تحول بنیادین و نقشه جامع علمی كشور باشد.  زاهدی در پاسخ به این سؤال كه یعنی دیگر سند 2030 اجرایی نخواهد شد، گفت: وقتی ملاك حركت، اسناد بالادستی آموزشی كشور قرار بگیرد، به این معنی است كه چیزی به نام سند 2030 اجرایی نخواهد شد.
 
جمشید جعفرپور، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به جلسه عصر دیروز شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: پس از صحبت‌هایی كه در جلسه گذشته درباره سند 2030 انجام شده بود، تعدادی از اعضا در این‌ باره به اظهارنظر پرداختند.  وی ادامه داد: با توجه به مواضع رهبر انقلاب، اعضای شورا به اتفاق و با مجموع آرا تصویب كردند كه مبنای كارهای آموزشی در كشور سند تحول بنیادین آموزش و پرورش باشد.
 
عزت‌الله ضرغامی از دیگر اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در این رابطه در كانال تلگرامی خود نوشته است: همه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به اتفاق به از دستور خارج شدن 2030 رأی مثبت داده‌اند. سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و دیگر اسناد بالادستی محور اصلی برنامه‌ریزی‌های ملی خواهد بود. قوت استدلال رهبری در این موضوع فوق العاده بود.