وحید دجلانی چهارشنبه 24 خرداد 1396 07:21 ق.ظ نظرات ()
رویكرد همه یا هیچ مخالفان ترامپ، تهران و مسكو را همداستان می‌كند

تحریم‌های روسیه به تحریم‌های ایران ضمیمه شد

سنای امریكا در اقدامی معنا‌دار، تحریم‌های روسیه را هم به لایحه تحریم‌های ایران ضمیمه كرد. به این ترتیب، سنای امریكا اواخر این هفته به یك لایحه رأی خواهد داد كه در آن هم تحریم‌های ایران وجود دارد و هم تحریم‌های روسیه؛ اقدامی كه كار دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریكا را سخت می‌كند.
به گزارش جوان، ظاهراً مخالفان روسیه در سنای امریكا به این نتیجه رسیده‌اند كه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریكا به دلیل تعلق خاطر به كرملین، لایحه جدیدی را كه برای تحریم روسیه تدارك دیده‌اند، امضا نخواهد كرد. آنها دوشنبه‌شب برای جلوگیری از این كار، این لایحه را به لایحه تحریم‌های جدید علیه ایران ضمیمه كردند و آخرهمین هفته درباره آن رأی‌‌گیری و به احتمال زیاد آن را تصویب خواهند كرد. این بدان معنی است كه دونالد ترامپ هفته آینده یك لایحه دو وجهی برای امضا روی میز خود خواهد داشت كه هم شامل تحریم‌های ایران است و هم تحریم‌های روسیه. اگر رئیس‌جمهور جدید امریكا كه دموكرات‌ها و بخش مهمی از جمهوریخواهان او را متهم به زد و بند با روسیه می‌كنند، از امضای این لایحه طفره رود یا اینكه آن را وتو كند، در اصل تحریم‌های ایران را هم وتو كرده است.
 
ظاهراً دموكرات‌های مخالف ترامپ و بخشی از جمهوریخواهان كه سیاست‌های او در قبال روسیه آنها را نگران كرده، با یك كاسه كردن تحریم‌های روسیه و ایران، می‌خواهند این پیام نوشته نشده را به كاخ سفید بفرستند كه ایران و روسیه به یك اندازه دشمن هستند و ترامپ نباید در برخورد با دشمنان امریكا استاندارد دوگانه داشته باشد. چاك شامر رهبر اكثریت جمهوری‌خواه سنای امریكا دوشنبه شب از تصمیم سنا برای الحاق كردن روسیه به لایحه تحریم‌های ایران استقبال كرد و گفت: «با تدوین تحریم‌های موجود و ملزم كردن بررسی هرگونه تصمیم كنگره برای تضعیف آنها، ما تضمین می‌كنیم كه امریكا همچنان به تنبیه پرزیدنت پوتین به خاطر اقدامات بی‌شرمانه و بی‌ثبات‌كننده‌اش ادامه می‌دهد.» او با اشاره به تحریم‌های جدید روسیه كه در واقع ادامه تحریم‌های سه سال قبل روس‌ها به خاطر الحاق كریمه است، گفت: «این تحریم‌های اضافی این پیام متحد و قدرتمند را به روسیه و هر كشور دیگری می‌فرستد كه اگر بخواهند در انتخابات ما دخالت كنند، تنبیه خواهند شد.» طی هفته‌های اخیر گزارش‌هایی منتشر شده بود مبنی بر اینكه دولت ترامپ می‌خواهد تحریم‌های سال 2014 امریكا علیه روسیه را اجرا نكند. لیندسی گراهام سناتور جمهوریخواه گفته كه روسیه هیچ كاری انجام نداده كه مستحق برداشتن تحریم‌ها باشد. سی ان ان درباره افزوده شدن تحریم‌های روسیه به تحریم‌های ایران نوشت: «سناتور‌ها از هر دو حزب امیدوارند و توقع دارند كه دونالد ترامپ در مقابل این تحریم‌های جدید مقاومت نكند. آنها حتی این لایحه را به تحریم‌های ایران اضافه كرده‌اند با این امید كه مسیر خوشحالی ترامپ را بیشتر كنند.»
  
همداستانی بیشتر تهران-مسكو
میچ مك كنل رهبر اكثریت جمهوریخواه سنای امریكا گفته است: « ما به زودی تحریم‌های مهمی را هم علیه ایران و هم علیه روسیه تصویب می‌كنیم.» سایت المانیتور روز دوشنبه نوشت كه پس از مشاهده رویكرد تقابلی شدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریكا در قبال تهران كه حتی آینده توافق هسته‌ای را در مخاطره قرار می‌دهد، روحانی به این نتیجه رسیده كه عادی‌سازی روابط با غرب كاری نسبتاً دشوار است... در دور دوم ریاست جمهوری خود به احتمال زیاد به روسیه نزدیك‌تر خواهد شد.» به نظر می‌رسد به هم پیوند خوردن تحریم‌های ایران و روسیه در سنای امریكا، روند نزدیكی تهران-مسكو را می‌تواند تسریع بخشد. به تازگی، منابع خبری از اجرایی شدن توافق ایران و روسیه برای دورزدن تحریم‌های ایران خبر می‌دهند. بر اساس گزارش بریگینگ انرژی، روسیه در سال 2014 برای واردات 100 هزار بشكه نفت از ایران به توافق رسیده بود؛  خریدی كه نگرانی باراك اوباما رئیس‌جمهور وقت امریكا را در پی داشت. بعد از توافق هسته‌ای ایران و 5+1، روس‌ها گفتند نیازی به چنین توافقی نیست ولی با ادامه دشواری‌های ایران در فروش نفت، منابع می‌گویند كه دشواری‌های تجاری ایران همچنان باقی مانده است. مایكل مك دونالد در گزارش روز دوشنبه خود گفته كه ایران در ماه فوریه 2017، توافق سال 2014 خود با روسیه را فعال كرده و در حال كنار زدن دلار امریكاست.
  
ظریف به دنبال جلب نظر اروپا
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران كه برای شركت در مجمع اسلو به نروژ سفر كرده با مقام‌های اروپایی درباره رویكرد جدید امریكا در قبال ایران ملاقات كرد. او همچنین در یك پنل مشترك با موگرینی و جان كری وزیر خارجه سابق امریكا حاضر شد. جان كری با انتقاد از سیاست خارجی دولت دونالد ترامپ تأكید كرد رئیس‌جمهور كنونی به دنبال «بازی با حاصل جمع صفر» است. كری با بیان اینكه ایران به تمام تعهدات خود در برجام پایبند است، اظهار كرد: ایران قبول كرده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همكاری كند كه بر اساس گزارش آژانس، ما مطمئن هستیم ایران به تعهدات خود در اجرای برجام پایبند است. فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم برجام را توافقی چندجانبه خواند كه متعلق به یك كشور نیست و گفت كه اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را برای اجرای این توافق انجام می‌دهد. موگرینی در اجلاس اسلو فروم 2017 در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات ترامپ در خصوص برجام با بیان اینكه ما مشاركت بسیار قوی با امریكا داریم ولی در سیاست‌هایمان نیز دارای اختلافاتی هستیم، اظهار داشت: یكی از این اختلافات این است كه ما خواستار نقش سازمان ملل هستیم و از آن حمایت كرده و تلاش می‌كنیم اروپا را به یك همكار قابل قبول بین‌المللی تبدیل كنیم. فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در اجلاس اسلو گفته مطمئن است كه امریكا به‌رغم مخالفت‌هایش با قرارداد اتمی سال ۲۰۱۵ با ایران، به این توافق پایبند می‌ماند.