وحید دجلانی سه شنبه 23 خرداد 1396 07:22 ب.ظ نظرات ()
اعتراف كم‌سابقه در مورد ایران

نخست وزیر سابق قطر: در توطئه علیه ایران شركت داشتیم

وقتی از حمله غیر انسانی به یمن پشیمان شدیم، دشمن عربستان شدیم
تنش در روابط كشورهای شورای همكاری خلیج فارس باعث شده تا ابعاد جدیدی از توطئه‌ این كشورها علیه كشورمان مشخص شود. نخست‌وزیر سابق قطر اذعان كرد كشورش زمانی در توطئه‌های ریاض و شماری از كشورهای عربی حاشیه خلیج فارس علیه ایران و یمن شركت كرده اما به محض پشیمانی به دشمن عربستان تبدیل شده است.
 
«حمد بن جاسم آل ثانی» نخست‌وزیر سابق قطر در گفت‌وگو با یك شبكه ماهواره‌ای كانادایی به بررسی دلایل تحریم‌های صورت گرفته از سوی عربستان علیه دوحه پرداخت. وی در این گفت‌وگو اعتراف كرد: قطر زمانی در توطئه‌های كشورهای حاشیه خلیج [فارس] علیه ایران و یمن مشاركت داشته است. ما توقع نداشتیم كه برادران سعودی ما این رفتار غیرقابل قبول را با ما داشته باشند اما به نظر می‌رسد، رهبران سعودی در سیاست هنوز تازه‌كار و بی‌تجربه‌ هستند. این اظهارات نشان می‌دهد دولت‌های عربی حاشیه خلیج فارس همواره علیه ایران توطئه می‌كنند و زمانی كه این توطئه با شكست مواجه می‌شود علیه یكدیگر موضع می‌گیرند. نخست وزیر سابق قطر با تأكید بر اشتباه بودن این سیاست‌ها از همدستی ریاض با تل‌آویو و واشنگتن علیه تهران حرف زد.
 
وی گفت: «عربستان از دستورات و اقدامات امریكایی - اسرائیلی در منطقه به منظور آزار ایران، حمایت و پول زیادی در این راه خرج می‌كند. ما در حمله غیرانسانی به كشور برادرمان یعنی یمن شركت داشتیم اما زمانی كه از این مشاركت پشیمان شدیم و خواستار توقف جنگی شدیم كه صرفاً خسارت سیاسی و میدانی به همراه دارد، به دشمن تبدیل شدیم.»
تنش در روابط قطر و عربستان همچنین باعث شده تا ابعاد بیشتری از نقش این دو كشور در حمایت از تروریسم وهابی مشخص شود. عربستان قطر را متهم كرده كه از تروریسم حمایت می‌كند و در این زمینه اسنادی نیز منتشر كرده است، در مقابل مقامات قطری نیز از نقش آل سعود در حمایت از تروریسم وهابی گفته‌اند. جاسم آل ثانی در ادامه تأكید كرد: «قطر از تروریسم حمایت نكرده و نمی‌كند و همچنان در حال نبرد با تروریسم است. اما عربستان سعودی كه دارای تفكر وهابی است، شیوخ فتنه را در خدمت دارد. اغلب تروریست‌ها یا سعودی هستند یا در مساجد سعودی آموزش دیده‌اند.»
 
اتهامات دوحه و ریاض به یكدیگر در حالی است كه اسناد زیادی از نقش دو كشور در حمایت از گروه‌های مسلح وهابی به‌ویژه در سوریه وجود دارد.  نخست وزیر قطر همچنین درباره «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد عربستان و وزیر دفاع این كشور گفت: ما به نوجوانان در سیاست و احمق‌ها پاسخ نمی‌دهیم. دلیل این نتایج جنگ یمن و خسارات وارده به ائتلاف و به ویژه نیروهای سعودی، بی‌پروایی همین نادانان است. اما ما طعمه راحتی نیستیم. بله درست است كه قطر یك كشور كوچك است اما یك كشور قدرتمند و دارای جایگاه جهانی است.
  
رفت‌وآمدهای دیپلماتیك
ادامه بحران در روابط قطر و عربستان باعث نگرانی بعضی كشورهای منطقه شده است و مقامات این كشور تلاش‌های دیپلماتیك خود را به كار گرفته‌اند تا جلوی تشدید بحران را بگیرند. فرمانده ارتش پاكستان و نخست‌وزیر این كشور روز گذشته در سفری فوری برای میانجیگری بین عربستان و قطر وارد ریاض شدند. به گزارش دیلی پاكستان، سرتاج عزیز مشاور امور خارجی نخست وزیر در این سفر یك روزه نواز شریف را همراهی خواهد كرد. برخی رسانه‌های پاكستانی گزارش دادند كه هیئت عالی رتبه سیاسی-نظامی پاكستان علاوه بر ریاض، به دوحه و كویت نیز سفر خواهد كرد. سفرای پاكستان در كشورهای شورای همكاری خلیج فارس به اسلام‌آباد فراخوانده شده‌اند تا در جلسات مشترك، در مشورت‌های سیاسی و تصمیم‌گیری‌های دولت پاكستان در قبال تنش‌های اخیر در روابط عربستان و برخی دیگر از كشورهای عربی با قطر حضور داشته باشند. بعد از اینكه عربستان با همراهی برخی كشورهای عربی قطر را تحریم اقتصادی كرد، اسلام‌آباد حاضر نشد در این زمینه از ریاض پیروی كند. در همین حال، یك منبع دیپلماتیك سعودی اعلام كرد كه «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق قرار است روز چهارشنبه به عربستان سفر كند. به نوشته پایگاه خبری شبكه السومریه، به گفته این منبع سعودی كه نامی از او برده نشده است، العبادی در این سفر درباره بحران پیش آمده میان عربستان و كشورهای همسو با قطر، اوضاع سوریه و عراق، گسترش روابط دو جانبه و تشكیل شورای هماهنگی بین دو كشور و همچنین امنیت مرزها گفت‌و‌گو خواهد كرد. این سفرهای دیپلماتیك در حالی صورت می‌گیرد كه میانجیگری امیر كویت در حل بحران قطر در امارات به در بسته خورد. به گزارش ایسنا، صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر كویت خیلی زود اعتراف كرد كه بحران موجود در داخل شورای همكاری خلیج فارس پیچیده بوده و حل آن از طریق واسطه‌ها دشوار است.
  
میزبانی طالبان درخواست واشنگتن بود
فرستاده ویژه وزیر خارجه قطر در امر مبارزه با تروریسم و میانجیگری بر حل‌وفصل منازعات تأكید كرد كه میزبانی دوحه از طالبان بنا به درخواست امریكا برای تسهیل گفت‌وگو بوده است. به گزارش فارس، «مطلق بن ماجد القحطانی» با اشاره به سخنان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور امریكا درباره حمایت قطر از تروریست و اتهامات امارات علیه دوحه در خصوص حمایت از گروه‌های تروریستی، گفت: من درباره سخنان ترامپ اظهارنظر نمی‌كنم اما به روابط و تفاهم موجود بین مؤسسات دو كشور و شراكت متمایز بین آنها اشاره می‌كنم. وی در مصاحبه با بخش انگلیسی الجزیره اظهار داشت: ما گفت‌وگو بین امریكا و طالبان را تسهیل می‌كنیم و این از اهداف سیاست خارجی باز ماست كه بر تشویق گفت‌وگوها استوار است، همچنانكه دوحه به درخواست واشنگتن میزبان طالبان افغانستان بود. قحطانی درباره فهرست تروریسم تعیین شده از سوی عربستان، امارات، بحرین و مصر نیز گفت: این فهرست فاقد اعتبار است و دبیركل سازمان ملل متحد نیز با تأكید بر عدم مصداقیت این فهرست تأكید كرد: این سازمان تنها به فهرست صادره از سوی مؤسسات خاص رسیدگی به امور تروریسم پایبند است.
  
ولیعهد عربستان قربانی می‌شود
منابع سیاسی و رسانه‌ای پیش‌بینی می‌كنند كه به زودی طرح بركناری ولیعهد عربستان به اتهام نزدیكی‌اش با دوحه، در عربستان كلید بخورد و پسر شاه سعودی یك قدم دیگر به پادشاهی نزدیك شود. در پی تنش‌های اخیر ایجاد شده میان عربستان و همپیمانانش با قطر، برخی اطلاعات به دست آمده از منابع سیاسی و رسانه‌ای نشان می‌دهد به زودی در داخل خاندان سلطنتی عربستان یك كودتا صورت خواهد گرفت تا «محمد بن نایف» ولیعهد كنونی عربستان از دور خارج شود و جانشین او «محمد بن سلمان» یك قدم دیگر به تخت پدرش نزدیك شود. پایگاه اطلاع‌رسانی «النجم الثاقب» یمن با انتشار این خبر نوشت:  اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد اقدامات لازم برای بركناری ولیعهد عربستان انجام شده و قرار است پسر شاه سعودی به ولیعهدی برسد. پست‌های «محمد العریفی» و «عائض القرنی» از مفتی‌های سعودی در شبكه‌های اجتماعی دلیل این مدعاست. عكس‌هایی كه این مفتی‌ها در صفحه‌های خود به اشتراك می‌گذارند و نیز متن‌های مشابهی كه منتشر می‌كنند، بیانگر ترسیم نقشه‌ای برای نزدیك شدن محمد به سلمان به تخت پادشاهی است. در یكی از عكس‌های منتشر شده، برای نخستین بار، محمد بن سلمان در سمت راست و محمد بن نایف در سمت چپ ملك سلمان دیده می‌شوند.
 
این در حالی است كه برخی اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد، طی چند روز آینده، شاهد وارد شدن اتهامات به محمد بن نایف ولیعهد عربستان مبنی بر همسویی با قطر خواهیم بود و وی بركنار خواهد شد، بدون اینكه كسی بتواند حتی یك كلمه سخنی بگوید. ناظران سیاسی می‌گویند: به زودی شاهد هزاران حساب كاربری در توئیتر خواهیم بود كه محمد بن نایف را به همكاری و همسویی با قطر متهم می‌كنند و ولیعهد نیز نخواهد توانست این هجمه را مهار كند و به این ترتیب دشمنش یعنی محمد بن سلمان پیروز خواهد شد.