وحید دجلانی سه شنبه 23 خرداد 1396 07:22 ب.ظ نظرات ()
ایران 2 - ازبکستان صفر

اینک ما و جام‌جهانی بدون گل‌خورده

۲۲ خرداد را حالا می‌توان در تاریخ فوتبال ایران ثبت كرد...
اینک ما و جام‌جهانی بدون گل‌خورده۲۲ خرداد را حالا می‌توان در تاریخ فوتبال ایران ثبت كرد، روزی كه تیم ملی فوتبال كشورمان با پیروزی مقابل ازبكستان دو هفته مانده به پایان انتخابی جام جهانی جشن صعود به جام جهانی گرفت، جشن چهارمین حضور در جام جهانی كه زودهنگام‌ترین صعود در تاریخ فوتبال كشورمان را نیز به نام خودش ثبت كرد.  ایران - ازبكستان، هشتمین بازی شاگردان كرش در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی كه پیروزی می‌توانست حكم صعود به جام جهانی را امضا كند. ایران با پنج برد و دو مساوی قبل از بازی دیشب ۱۷ امتیازی و در صدر جدول گروه A  بود و تنها سه امتیاز برای صعود به جام جهانی روسیه می‌خواست تا ایرانی‌ها در نیمه شب دوشنبه جشن صعود بگیرند. در سوی دیگر ازبك‌ها با ۱۲ امتیاز تیم سوم بودند و برای جبران شكست دور رفت و زنده نگه داشتن شانس صعودشان چشم به كسب حداقل امتیاز داشتند.  در حالی داور عمانی سوت بازی را به صدا در آورد كه كرش تیم ‌ملی را با چند تغییر و با سیستم ۱-۳-۲-۴ به‌میدان ‌فرستاده بود.  

سیدجلال حسینی و مرتضی پورعلی گنجی در قلب دفاعی قرار گرفته بودند و میلاد محمدی در چپ و رامین رضائیان بال‌های تیم بودند. در جلوی مدافعان برای مسابقه با ازبكستان از زوج هافبك دفاعی علی كریمی و سعید عزت الهی استفاده شده بود. حضور كریمی هافبك سابق سپاهان كه در لیگ كرواسی بازی می‌كند، یكی از تغییرات كرش برای بازی با ازبكستان بود و این بازیكن اولین‌بازی ملی‌اش را برای كشورمان انجام داد. مسعود شجاعی، مهدی طارمی و علیرضا جهانبخش هم سه هافبك‌  هجومی بودند كه جلوی آنها سردار آزمون به عنوان مهاجم نوك قرار گرفته بود. این در حالی بود كه در بازی دیشب تمركز تیم ایران برای خلق موقعیت از جناح راست و چپ بود و جهانبخش و شجاعی از راست و چپ نفوذ انجام می‌دادند كه در حملات رضائیان و محمدی هم به این دو بازیكن اضافه می‌شدند.  
  
یك گل و پنالتی سوخته
در حالی داور عمانی سوت پایان بازی را به صدا درآورد كه برخلاف بازی‌های قبلی كه این داور برای كشور‌مان سوت‌ زده بود، قضاوتش برای ایران خوش‌یمن بود و تكرار پیروزی ایران مقابل ازبكستان حكم به صعود تیم ملی كشورمان به جام جهانی داد، آن هم با دو گل و یك پنالتی سوخته. سردار آزمون در دقیقه ۲۳ با پاس عمقی علیرضا جهانبخش، در مصاف تك به تك با لوبانوف تك گل ایران را به ثمر رساند. البته در دقیقه ۴۶ با خطای ازبك‌ها روی مهدی طارمی، ایران می‌توانست به‌گل دوم هم برسد اما مسعود شجاعی توپ را به آسمان زد تا اپیدمی گل نكردن پنالتی‌ها از باشگاه‌ها به تیم ملی هم برسد.  
   
بازگشت سردار و ادامه‌گلزنی طارمی
حالا می‌توان نام سردار آزمون و مهدی طارمی را هم در كنار بازیكنانی مانند غفورجهانی، خداداد عزیزی، محمد نصرتی و رضا قوچان‌نژاد قرار داد، بازیكنانی كه ایران با گل‌های‌شان بلیت جام جهانی را اوكی كرد. آزمون هم دیروز در دقیقه ۲۳ با زدن گل مقابل ازبكستان و سه امتیاز بازی با ازبكستان، صعود ایران به جام جهانی را قطعی كرد. این هشتمین گل آزمون ۲۲ ساله در انتخابی جام جهانی روسیه برای ایران بود كه او را به عنوان گل‌زن‌ترین ‌مهاجم ایران معرفی كرده است. آزمون در حالی مقابل ازبكستان گل زد كه در چند بازی اخیر ایران نتوانسته بود درخشان ظاهر شود و مهدی طارمی چندین‌ گل حساس برای كشورمان به ثمر رسانده بود. آزمون اما در اردوی اروپا با زدن دو گل در بازی دوستانه ‌مقابل مونته‌نگرو نشان داد‌ دوباره به اوج برگشته و با گل به ازبكستان كه می‌تواند یكی از ماندگارترین گل‌هایش باشد، بازگشتش را تكمیل كرد. طارمی هم در ادامه درخشش و ‌گلزنی‌هایش دیروز دومین گل را به‌نام خودش ثبت كرد تا كرش دو ‌مهاجم گلزن در اختیار داشته باشد.
منبع: روزنامه جوان