وحید دجلانی سه شنبه 23 خرداد 1396 06:20 ب.ظ نظرات ()
رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام

تجربه دو‌قطبی‌کردن سال 59 نباید تکرار شود

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر دیروز در دیدار سران قوا، مسئولان و كارگزاران نظام و جمعی از مدیران كشور، اعتماد همه رأی‌دهندگان به صندوق انتخابات نظام اسلامی را مهم‌ترین واقعیت انتخابات ۲۹ اردیبهشت خواندند...
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر دیروز در دیدار سران قوا، مسئولان و كارگزاران نظام و جمعی از مدیران كشور، اعتماد همه رأی‌دهندگان به صندوق انتخابات نظام اسلامی را مهم‌ترین واقعیت انتخابات ۲۹ اردیبهشت خواندند و با تأكید بر ضرورت ایجاد فضایی جدید از همكاری و كار و تلاش برای پیشرفت ایران و اعتلای نظام افزودند: برای اداره درست كشور و مدیریت فرصت‌ها و تهدیدها باید ضمن استفاده از تجربیات كه مهم‌ترین آنها وحدت ملی و اعتماد نكردن به امریكاست، به ملاك‌های درست تصمیم‌گیری اتكا كرد كه اصلی‌ترین این ملاك‌ها، «تأمین منافع ملی حقیقی» یعنی منافعی است كه با هویت ملی و انقلابی ملت در تعارض نباشد. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای سخنان خود، ماه مبارك رمضان را فرصتی طلایی و مغتنم برای «تضرع به درگاه خداوند متعال»، و «نورانی كردن دل‌ها» خواندند و خاطرنشان كردند: دستیابی به اهداف و خواسته‌های والا در گرو ارتباط با خداوند و تلاش صادقانه و مؤمنانه است و اگر جامعه اسلامی و انقلابی از ذكر و تضرع به درگاه پروردگار غافل شود، ضربه خواهد خورد.  رهبر انقلاب اسلامی سپس در نگاهی به مسائل روز، درخصوص «انتخابات ۲۹ اردیبهشت» گفتند: انتخابات كار بزرگی بود و قدرت انقلاب و عمق نفوذ نظام اسلامی را در دل‌های مردم نشان داد، اگرچه رسانه‌های جهانی در تبلیغات پر‌حجم خود هیچ اشاره‌ای به این مسئله مهم نمی‌كنند. 

ایشان، كار با ارزش همه مشاركت‌كنندگان در انتخابات را «ابراز اعتماد به نظام اسلامی» خواندند و افزودند: كار مشترك مردم فارغ از اینكه به چه كسی رأی دادند، این بود كه به صندوق رأی جمهوری اسلامی و به حركت عظیم مقرر شده در قانون اساسی یعنی انتخابات، «اعتماد» كردند. 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از برخی افراد كه با تفسیرهای غلط به دنبال تقسیم كردن مردم هستند، افزودند: نباید با بگومگوها و تقسیم كردن مردم، كار بزرگ ملت در انتخابات را خراب و ضایع كرد. 

ایشان با اشاره به اقدامات وقیحانه امریكایی‌ها بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران در افزایش تحریم‌ها و كوبیدنِ بیش از پیش بر طبل دشمنی، افزودند: در مقابل این دشمنی‌ها، باید فضای جدیدی از همكاری، كار و تلاش برای رسیدن به هدف مشترك یعنی «پیشرفت كشور و اعتلای جمهوری اسلامی» ایجاد كرد و همه در آن فضا، سهیم و شریك شوند. 
رهبر انقلاب اسلامی، لازمه تحقق اهداف و به زانو درآوردن دشمن را «تلاش و ایستادگی» خواندند و گفتند: همه باید به مسئولین كشور كمك كنند و مسئولین نیز باید با رعایت حال مردم، در بخش‌های مختلف با یكدیگر همكاری كنند. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: مشی همیشگی بنده این بوده و هست كه از همه دولت‌هایی كه بر سر كارند، حمایت می‌كنم و بعد از این نیز همین‌گونه خواهد بود. 
رهبر انقلاب اسلامی سپس با ورود به بحث اصلی خود یعنی چگونگی مدیریت صحیح كشور و تشخیص راه از بیراهه، گفتند: اداره صحیح كشور در وهله اول نیازمند مشخص شدن «ملاك‌های تصمیم‌سازی و تصمیم گیری» و در مرحله بعد، نیازمند «استفاده از تجربه‌های ۳۸ سال گذشته» است. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین ملاك‌های تصمیم‌گیری صحیح، به «منافع ملی» به عنوان ملاك اصلی اشاره كردند و افزودند: البته منافع ملی آن زمانی واقعاً منافع ملی است كه با «هویت ملی و انقلابی ملت ایران» در تعارض نباشد.  رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان كردند: منافع ملی باید با هویت ملی تطبیق داده شود نه اینكه هویت ملی تابعی از موضوعاتی تحت عنوان منافع ملی قرار گیرد، زیرا در واقع آن موارد، «منافع تخیلی» است نه منافع ملی. 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه به بیان معنای هویت ملی پرداختند و افزودند: هویت ملی ایران براساس سه عنصر «مسلمان بودن، انقلابی بودن و عمق تاریخی»، شكل می‌گیرد و در تعریف هویت ملی حتماً باید این سه عنصر مد نظر قرار گیرند.  ایشان گفتند: مسئولان كشور اعم از دولت محترم، قوه قضائیه، قوه مقننه و همه كسانی كه تصمیم‌های كلان می‌گیرند، باید از هر تصمیمی كه شائبه بیگانه بودن با اسلام، انقلاب و تاریخ ملت ایران یا  ضدیت با آنها را داشته باشد، پرهیز كنند. 

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه تعریف ارائه شده از منافع ملی به معنای نادیده گرفتن پیشرفت‌های بشری و محروم كردن خود از این پیشرفت‌ها نیست، افزودند: متأسفانه این روزها تأویل برخی سخنانی كه مسئولان بیان می‌كنند، به‌صورت وسیع، رایج شده است و نباید تعریف منافع ملی در چارچوب هویت اسلامی، انقلابی و تاریخی، به معنای بسته شدن راه استفاده از پیشرفت‌های بشری، تأویل شود. 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یك نكته مهم را درخصوص منافع ملی متذكر شدند و تأكید كردند: منافع ملی ما نباید تحت تحمیل خارجی قرار گیرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی سخنانشان، ملت ایران را ملتی زنده و انقلاب اسلامی را بالنده و جوان خواندند و خاطرنشان كردند: این شرایط، آینده خوبی را به ملت نوید می‌دهد و امیدواریم وضع مردم روز به روز بهتر شود و تهدیدها را به بهترین وجه دفع كند.