وحید دجلانی شنبه 20 خرداد 1396 05:06 ب.ظ نظرات ()
موج دروغگو خواندن رئیس‌جمهور بعد از اظهارات رئیس سابق اف‌بی‌آی

زمزمه‌های دادگاهی شدن ترامپ

رئیس بركنار شده اف‌بی‌آی ضمن تصریح بر دروغگو بودن دونالد ترامپ شهادت داد كه ترامپ از وی خواسته است پرونده ارتباط ستاد وی با روس‌ها بسته شود...
رئیس بركنار شده اف‌بی‌آی ضمن تصریح بر دروغگو بودن دونالد ترامپ شهادت داد كه ترامپ از وی خواسته است پرونده ارتباط ستاد وی با روس‌ها بسته شود؛ سخنانی كه ساكنان تازه‌وارد كاخ سفید را وارد مرحله سخت‌تر بازی كرد، به خصوص كه ارتباط داماد ترامپ یعنی نزدیك‌ترین مشاور وی با روس‌ها هم مسجل شده و حالا سخن از به دادگاه كشاندن ترامپ به میان آمده است.
 
جیمز كومی، رئیس سابق پلیس فدرال، اف‌بی‌آی، در كنگره امریكا دولت دونالد ترامپ را به
دروغ‌گویی متهم كرده است. وی پنج‌شنبه (هشتم ژوئن) در ادای توضیحاتی در كمیته اطلاعاتی مجلس سنا گفت كه ترامپ پیوسته از او تعریف می‌كرد و اخراج او برایش قابل درك نبود.  جیمز كومی گفت، دونالد ترامپ پس از اخراجش به وی و اف‌بی‌آی افترا‌ زده است.  او درباره اظهارات دونالد ترامپ گفت: آنها دروغ بودند، به همین سادگی.
 
ترامپ حدود یك ماه پیش جیمز كومی را به اتهام عملكرد نامطلوب در رسیدگی به ماجرای جنجالی ایمیل‌های هیلاری كلینتون اخراج كرد.  دموكرات‌ها می‌گویند كه دلیل اصلی اخراج كومی، اصرار به ادامه تحقیقات درباره اتهام تعاملات سری ستاد انتخاباتی آقای ترامپ با روسیه بوده است.  جیمز كومی نیز در جلسه كمیته سنا همین اتهام را مطرح و تصریح كرد: معتقدم من به خاطر تحقیقات روسیه اخراج شدم.  كومی با اینكه تصریح كرد هیچ كسی از وی نخواست تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات را متوقف كند، در عین حال دولت ترامپ را به تبلیغ علیه خود متهم كرد و افزود: ترامپ انتظار داشت من برخلاف تعهدم به او ابراز وفاداری كنم و پرونده ارتباط مایكل فلین مشاور امنیت ملی‌اش با روسیه را مختومه اعلام كنم.  رئیس سابق اف‌بی‌آی با بیان اینكه از فرمان بركناری خود به علت تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات غافلگیر شده است، گفت: من اخراج شدم تا نحوه تحقیقات پرونده روسیه تغییر كند یا تلاش شود تغییر داده شود. این خیلی موضوع مهمی است.
 
كومی با اشاره به اینكه یكی از گفت‌وگوهایش با رئیس‌جمهورامریكا درباره مایكل فلین او را متعجب كرد، اظهار كرد كه او ازاین گفت و گو دریافته است آقای ترامپ درصدد است وی را تشویق كند تا تحقیق درباره مایكل فلین را متوقف كند، هرچند مستقیماً این درخواست را از او نكرد.  ژنرال بازنشسته، مایكل فلین كه در چند هفته نخست ریاست جمهوری دونالد ترامپ مشاور امنیت ملی او بود، پس از آنكه فاش شد درباره تحریم‌های امریكا علیه روسیه با سفیر این كشور در واشنگتن صحبت كرده و اطلاعات نادرستی راجع به موضوع صحبت هایش به معاون آقای ترامپ داده است، بركنار شد.  
 
جیمز كومی همچنین گفت نمی‌تواند در جلسه علنی بگوید كه دونالد ترامپ در كارزار انتخاباتی با روسیه تبانی كرده است یا نه و نظرش در این خصوص را در جلسه غیرعلنی كمیته اطلاعاتی با قانونگذاران در میان خواهد گذاشت.  كومی همچنین گفت هنگام گفت‌وگوهای شخصی با ترامپ نسبت به امكان دروغگویی او نگران بوده و تصمیم گرفته محتوای این گفت‌وگوها را یادداشت كند.  
كومی درباره علت افشا كردن بخش‌هایی از یادداشت‌هایش گفت كه پس از اخراجش «از یكی از دوستانش» خواسته بود یادداشت‌هایی كه از ملاقات با دونالد ترامپ تهیه كرده را به یك خبرنگار بدهد. آقای كومی افزود: «این كار را انجام دادم تا یك دادستان ویژه مستقل منصوب شود.» جلسه ادای شهادت كومی از اكثر رسانه‌های امریكا به طور زنده پخش شد و میلیون‌ها امریكایی آن را تماشا كردند. به این ترتیب موج جدیدی از گمانه‌زنی‌ها درباره احضار ترامپ و نزدیكانش به دادگاه به راه افتاده است. بر اساس گزارش نشریه «د ویك» آغاز بررسی‌ها كه از سوی بازپرس رابرت مولر، احتمال احضار ترامپ به دادگاه را افزایش داده تا جایی كه الگرین نماینده جمهوریخواه ایالت تگزاس می‌گوید، هم‌اكنون پیش‌نویس متن احضاریه ترامپ و اتهاماتی را كه متوجه وی است، تهیه كرده است.
  
واكنش‌های حامیان ترامپ
پل رایان، رئیس‌جمهوریخواه مجلس نمایندگان در توجیه اقدامات ترامپ گفت كه درخواست‌های جنجالی آقای ترامپ احتمالاً به این خاطر بوده كه در گذشته سابقه كارهای دولتی نداشته است.  كمیته مركزی حزب جمهوریخواه نیز در روز پنج‌شنبه با انتشار بیانیه‌های متعددی تلاش كرد اعتبار اظهارات جیمز كومی را زیر سؤال ببرد.  سارا هاكبی سندرز، از سخنگویان كاخ سفید هم در كنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره دروغگویی ترامپ گفت: نه، من قطعاً می‌توانم بگویم كه رئیس‌جمهور دروغگو نیست.  وی سؤال در این خصوص را اهانت‌آمیز دانست.  مارك كاسوویتز، وكیل خصوصی آقای ترامپ در یك نشست خبری اعلام كرد كه موكلش هرگز از كومی وفاداری نخواسته و هرگز نخواسته است تحقیقات اف‌بی‌آی را متوقف كند.  وكیل آقای ترامپ افزود كه می‌توان آقای كومی را برای درز دادن اطلاعات تحت پیگرد قرار داد.  دلیل احتمالی این شكایت، بخشی از اظهارات آقای كومی است كه در آن گفته بود جزئیاتی از ملاقات‌هایش با رئیس‌جمهوری امریكا را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است.
  
ادامه افتضاحات
به نوشته نشریه «د ویك»زنگ خطر زمانی برای دولت ترامپ به صدا درآمد كه رسانه‌ها خبر دادند جراد كوشنر، مشاور ارشد و داماد ترامپ «محور» بررسی‌های فدرال یك بازپرس ویژه به‌نام رابرت مولر قرار گرفته است. كوشنر در ماه دسامبر كه هنوز دولت اوباما در قدرت بود نشستی را در برج ترامپ برگزار كرد با حضور سرگئی كیسلیاك، سفیر روسیه در واشنگتن و مایكل فلین كه بعدها از سمت مشاور امنیت ملی ترامپ بركنار شد. در آن نشست كوشنر به كیسلیاك پیشنهاد كرده است مشاوران ترامپ با استفاده از تجهیزات امن ارتباطی روسیه در سفارت یا كنسولگری امریكا به‌طور مستقیم با كرملین گفت‌وگو كنند.
 
در پرونده‌ای دیگر، مایكل كوهن، وكیل شخصی ترامپ به‌خاطر تبانی احتمالی كمپین انتخاباتی ترامپ با روسیه، مورد هدف بازپرسی‌های كنگره قرار گرفت. به گزارش سی‌ان‌ان به نقل از منابع اطلاعاتی مقامات روسیه در مورد اطلاعات «خفت‌باری» از ترامپ كه احتمالاً ماهیت مالی داشته‌اند، بحث كرده‌اند و این اطلاعات می‌تواند به‌عنوان اهرمی در برابر دولت ترامپ مورد استفاده قرار گیرد.  
 
این در شرایطی است كه مایكل دوبك، رئیس ارتباطات كاخ سفید در هفته گذشته تحت فشار استعفا كرد و گفته می‌شود ترامپ تغییرات دیگری را نیز در كادر كاركنان در دستور كار دارد و قصد دارد كوری لواندوفسكی و چند تن دیگر از وفاداران به خودش را برای تشكیل یك «تیم‌بحران» به استخدام درآورد تا از او در برنامه‌های خبری تلویزیون دفاع كنند.  
جنیفر روبین در نشریه واشنگتن‌پست نوشته است بی‌شك تغییر كادر كاركنان نمی‌تواند برای ترامپ راه نجات باشد. حتی بهترین و زبده‌ترین نیروهای جمهوریخواه نمی‌خواهند با دولتی كار كنند كه ناگهان تغییر نظر می‌دهد و در عین حال تحت بازجویی‌های مولر قرار گرفته است. مهم‌تر اینكه ترامپ یك ناتوانی را به‌صورت موروثی یدك می‌كشد: «گوش دادن به افرادی كه بیش از او می‌دانند.» این ویژگی تغییرناپذیر است و این به آن معناست كه افتضاحات بیشتری در آینده برملا خواهند شد.