وحید دجلانی جمعه 19 خرداد 1396 10:23 ب.ظ نظرات ()
روز جمعه با حضور پرشور مردم و مسئولان برگزار شد

وداع قدرشناسانه با شهدای ترور

همزمان با اقدامات گسترده نهادهای امنیتی برای شناسایی عوامل پشت صحنه حوادث تروریستی تهران، پیكر شهدای این واقعه تلخ روز جمعه پس از نماز جمعه بر دوش مردم روزه‌دار تهران تشییع شد.
نویسنده: جعفر تکبیری
 
همزمان با اقدامات گسترده نهادهای امنیتی برای شناسایی عوامل پشت صحنه حوادث تروریستی تهران، پیكر شهدای این واقعه تلخ روز جمعه پس از نماز جمعه بر دوش مردم روزه‌دار تهران تشییع شد. در این مراسم مردم روز‌ه‌دار تهرانی ضمن تشییع شهدا از محل دانشگاه تهران تا خیابان حافظ، با شعارهای مرگ بر امریكا، مرگ بر اسرائیل، مرگ بر آل‌سعود و شعار «راه نفوذ دشمن مسدود باید گردد، داعش امریكایی نابود باید گردد» جنایات تروریستی داعش و آل‌سعود را محكوم كردند. همچنین همزمان با تهران، پیكر شهیدان حسین بنی اردلان و حسین جلالی مسئول دفتر علی قربانی نماینده مردم بجنورد نیز بر دوش مردم این شهر تشییع و سپس به خاك سپرده شد.
   
امریكا داعش بزرگ بین‌المللی است
اما پیش از برگزاری مراسم تشییع، مراسم وداع با شهدای این حادثه تروریستی، با حضور سران سه قوه، نماینده مقام معظم رهبری، جانشین رئیس ستاد كل نیروهای مسلح، جانشین فرمانده كل ارتش و سایر مسئولان كشوری و لشكری در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. در این مراسم پس از مدیحه سرایی و عزاداری، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان كرد كه حمله ناكام تروریست‌ها به حرم مطهر حضرت امام (ره) و مجلس شورای اسلامی به صورت همزمان – به عنوان دو مركز مورد توجه ملت ایران - نشان دهنده تمركز آنها بر محورهای اصلی مردم سالاری دینی ملت ایران است.  لاریجانی سپس با اشاره به اینكه تروریست‌ها نتوانسته‌اند به اهداف اصلی خود دست پیدا كنند، اضافه كرد كه امریكا داعش بزرگ بین‌المللی است و سنای امریكا از كمترین عاطفه انسانی برخوردار است.
 
رئیس مجلس در ادامه صحبت‌های خود در مراسم وداع با شهدای این حادثه تروریستی اظهار كرد كه اقدامات منطقه‌ای و بین‌المللی نشان داد كه جمهوری اسلامی بازیگر قدرتمند و تكیه‌گاه مورد توجه آنان در ایجاد امنیت منطقه‌ای است، اما اظهارات وزیر خارجه سبك‌سر عربستان سعودی و رئیس‌جمهور امریكا مایه ننگ آنان در دوره برزخ مبارزات تروریستی ملت‌ها است. لاریجانی سپس اضافه كرد: از سعودی‌ها توقعی بیش از این نبود چرا كه حكومتی قبیله‌ای و به دور از هرگونه مردم‌سالاری است و امروز نشان مبارزه با مردم‌سالاری و حمایت از تروریست‌ها را به سینه نصب كرده است. رئیس قوه مقننه همچنین افزود: اما كار امریكا كه زمانی مدعی مدیریت جهان برای وصول به دموكراسی و حقوق بشر بود، به جایی رسیده است كه رئیس‌جمهور آنها با كمال وقاحت دموكراسی را با پول معاوضه كرده است. امریكا سیاست در‌های چرخان را در پیش گرفته است كه فقط به سوی چپاول اموال كشورها كشیده می‌شود و دموكراسی و حقوق بشر را در این راه ذبح كرده است.  رئیس مجلس به طراحی امریكا برای منزوی كردن جمهوری اسلامی اشاره كرد و گفت كه ‌آنها نشست ریاض را برگزار كردند و مدعی شدند ایران را منزوی كردیم این چه انزوایی بود كه این همه مسئولان كشورها در این حادثه در كنار ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته‌اند. 
 
لاریجانی به تصویب تحریم‌های جدید علیه كشورمان در سنای امریكا نیز اعتراض كرد و گفت كه از همه این اقدامات قبیح‌تر، مصوبه اخیر سنای امریكا در حمایت از تروریست‌ها و ایجاد تحریم‌های جدید علیه ایران بود. درست در زمانی كه ملت ایران درگیری در پارلمان با تروریست‌های جنایتكار را داشت، سنای امریكا با كمال بی‌شرمی، قانونی علیه ملت ایران و حمایت از تروریست‌ها به تصویب رساند. وی بر همین اساس اضافه كرد: این امر نشان می‌دهد سنای امریكا از كمترین عاطفه انسانی برخوردار است، این اقدام ننگین نشان می‌دهد ما در جهانی زندگی می‌كنیم كه با دو داعش در حال مبارزه و  مصاف هستیم؛ داعش منطقه‌ای و داعش بین‌المللی. رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: امریكا با این اقدام خود را در كنار داعش منطقه‌ای قرار داد و نشان داد كه امریكا داعش بزرگ بین‌المللی است و صحت سخنان امام بزرگوار و رهبر انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را بار دیگر به اثبات رساند كه امریكا شیطان بزرگ است.
   
نیروی قدس و سپاه خط قرمز ایران است
لاریجانی در بخش دیگری از این مراسم ادامه داد: كسانی كه می‌خواهند تروریسم را ریشه‌كن كنند، چاره‌ای جز مبارزه با داعش بین‌المللی یعنی امریكا ندارند. در این مصوبه كه سراسر آن حمایت آشكار از تروریست‌ها بود، گستاخی را از حد بیرون كرده‌اند و نسبت به فناوری موشكی ایران و سپاه پاسداران و نیروی قدس تحریم‌هایی وضع كردند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی سپاه پاسداران و نیروی قدس را مهمترین نیروی رزمنده منطقه‌ای علیه تروریست‌ها خواند و تصریح كرد: وضع چنین قوانینی همراهی و یكدستی آنان با تروریست‌های منطقه‌ای را نشان می‌دهد. امریكا تصور نكند اختلاف نظرها در ایران مجالی برای مانورهای شیطانی آنان فراهم می‌كند ما با صدای رسا و روشن اعلام می‌كنیم سپاه پاسداران یك نیروی مردمی فداكار برای انقلاب اسلامی است. نیروی قدس و سپاه پاسداران خط قرمز ایران است و ما پاسخ كوبنده‌ای به آنان خواهیم داد. رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش پایانی سخنان خود عنوان كرد: پرده‌های تزویر امریكا و CIA را كنار می‌زنیم و نشان می‌دهیم كه این دو دستگاه پاسگاه اصلی تروریست در منطقه هستند و در مقابل آنان ایستادگی خواهیم كرد. وی خاطرنشان كرد: این اقدام امریكا صحنه منطقه را شفاف‌تر كرد و ملت ایران را در مبارزه با استكبار و تروریست‌های دست‌ساز آنان مصمم‌تر كرد و همه قوای سه‌گانه كشور و نیروهای مسلح در این مبارزه هم همفكر و هم نظر هستند.
   
سلطه گران در مقام ضربه زدن به كشور ما هستند
اما در حاشیه این مراسم، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه هم در سخنان كوتاهی گفت كه روشن است كه كشورهای سلطه‌گر در مقام ضربه زدن به كشور ما هستند. آن‌ها در منطقه هم موجب ناامنی شدند اما بحمدالله كشور ما كشوری امن بوده و خواهد بود و این برای سلطه گران سنگین است. بنابراین تلاش می‌كنند تا در كشور ما ناامنی ایجاد كنند. اما مطمئن باشند كه مردم این مرز و بوم، نیروهای امنیتی و نیروهای مسلح و همه مسئولین با اتحاد نخواهند گذاشت كه چنین اتفاقی بیفتد. همچنین حسن روحانی نیز در حاشیه این مراسم ضمن دیدار و دلجویی از خانواده شهدای حادثه تروریستی چهارشنبه تهران، اظهار كرد كه اقدام تروریست‌ها در واقع انتقام از دموكراسی در ایران بود. همواره وقتی ملت ایران پیروزی بزرگی به دست می‌آورد، بدخواهان به دنبال این هستند كه ضربه‌ای به مردم و كشور وارد كنند. ملت ایران راه دستیابی به اهداف خود كه انسجام و وحدت ملی است را ادامه می‌دهند و بی تردید ملت ایران ملت موفقی خواهند بود. حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری هم كه به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب در این مراسم حضور داشت اظهار كرد ‌ مشخص است كه سفر رئیس‌جمهور امریكا به منطقه و ریاض برای این بوده كه در دارالندوه ریاض تصمیماتی بگیرند. آنها می‌خواهند به ایران لطمه بزنند اما موفق نخواهند شد.
   
شناسایی عقبه تروریست‌ها
حجت‌الاسلام علوی، وزیر اطلاعات هم در حاشیه این مراسم از پیگیری جدی دستگاه امنیتی در خصوص حوادث تروریستی روز چهارشنبه گذشته خبر داد و گفت: ما در دو روز گذشته و پس از این اتفاق رد آنها را زدیم و عقبه تیم تروریستی را شناسایی كردیم و اكنون افراد متعددی از آنها شناسایی و دستگیر شدند. وزیر اطلاعات سپس ادامه داد: محلی هم كه تروریست‌ها در آن با یكدیگر همپیمان شده بودند و فیلم آن را مردم در فضای مجازی دیدند، شناسایی شد و تعدادی از نفرات آنها كه هنوز در آنجا حضور داشتند دستگیر شدند و تجهیزات و مواد منفجره و كمربند انفجاری را نیز كه آماده كرده بودند در اختیار نیروهای اطلاعات و سرباز گمنام امام زمان (عج) قرار گرفته است. وی خاطرنشان كرد: با توجه به اینكه این عملیات در میانه راه است، باید جزئیات این پرونده مكتوم بماند تا سربازان گمنام امام زمان (عج) به آخرین هدف‌ها ضربه بزنند و پس از پایان عملیات اطلاعات كامل را به اطلاع مردم می‌رسانیم. مردم مطمئن باشند فرزندان آنها بیدارند و اجازه نمی‌دهند امنیت آنها به سادگی آسیب ببیند. رحمانی فضلی وزیر كشور هم در اظهاراتی در حاشیه مراسم وداع با شهدا گفت: الحمدلله نیروهای امنیتی و انتظامی به اوضاع مسلط هستند. برخی از ردگیری‌هایی كه از عوامل مرتبط با گروه‌های تروریستی بود نیز كاملا شناسایی شدند و امیدواریم به زودی نیروهای امنیتی بتوانند ضرباتی را به آن‌ها وارد كنند.
 
***
رهبر انقلاب: این جنایات در عزم ملت ایران خللی ایجاد نمی‌كند
در پی حادثه‌ تروریستی روز دوازدهم ماه مبارك رمضان در تهران، كه به شهادت و زخمی شدن جمعی از مردم روزه دار انجامید، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیام تسلیتی صادر كردند. متن پیام رهبر معظم انقلاب به این شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
حادثه‌ تروریستی روز دوازدهم ماه مبارك رمضان در مرقد امام راحل و در مجلس شورای اسلامی، كه به شهادت تعدادی از عزیزان روزه‌دار و زخمی شدن جمع بیشتری انجامید، نشانه‌ آشكاری است از كینه و دشمنی خباثت‌آلود مزدوران استكبار با ملت شریف ایران و با هر آنچه مربوط به انقلاب و نظام اسلامی و رهبر فقید عظیم‌الشأن آن است. این‌گونه جنایات كه حاكی از خباثت و در عین حال، حقارت مباشران و نیز آمران و مسببان آن است، بسی كوچك‌تر از آن است كه در عزم ملت ایران خللی ایجاد كند. نتیجه‌ قطعی اینها چیزی جز افزایش نفرت از دولت‌های امریكا و عوامل آنان در منطقه همچون سعودی نیست. ملت ایران، متحد و با عزم راسخ به پیش خواهد رفت ان‌شاءالله. یاد شهیدان این حادثه را گرامی می‌دارم و به خانواده‌های آنان تبریك و تسلیت عرض می‌كنم و بهبود مجروحان و آسیب دیدگان را از خداوند متعال مسئلت می‌كنم.