وحید دجلانی پنجشنبه 18 خرداد 1396 05:20 ب.ظ نظرات ()
سپاه پاسداران پس از 2عملیات تروریستی در تهران که به شهادت 12 نفر از شهروندان انجامید در بیانیه‌ای اعلام کرد این اقدام دشمن را بی‌پاسخ نمی‌گذارد...
نویسنده: جعفر تکبیری 
 
تهران دیروز لحظات پر التهابی را پشت سر گذاشت. لحظاتی كه در آن گروهك‌های تروریستی برای ساعاتی توانستند آرامش كشور را برهم بزنند و مدل ترورهای منافقین در دهه 60 را بار دیگر خلق كنند. این اتفاق تلخ در حالی در تهران روی داد كه چندی پیش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریكا با  سفری پر سر و صدا به منطقه دست دوستی خود را به سوی آل‌سعود، یكی از مهم‌ترین حامیان تروریسم در منطقه دراز كرد و در ازای دریافت چند صد میلیارد دلار رشوه، چشم روی اعمال تروریستی آنها بست. حالا در تهران، گروهك تروریستی داعش كه حمایت مستقیم آل سعود را با خود همراه می‌بیند، دست به سلسله عملیات‌های تروریستی‌زده كه در نتیجه آن 12 نفر از شهروندان ایرانی به شهادت رسیده‌اند.
 
ادعای دخالت سعودی‌ها در وقایع تلخ روز گذشته تهران در حالی است كه ساعت‌ها قبل از آغاز حملات تروریستی تهران، وزیر امورخارجه عربستان گفته بود كه «ایران به خاطر دخالت و حمایت از تروریسم در منطقه باید تنبیه شود. » همچنین وی اسفند ماه گذشته نیز در اظهاراتی مضحك كه از آن می‌توان به عنوان اسم رمز آغاز عملیات تروریستی در ایران نام برد گفته بود كه «ایران تنها كشور منطقه است كه توسط داعش و القاعده مورد حمله قرار نگرفته و این پرسش برانگیز است. اگر داعش و القاعده گروه‌های تندروی سنی هستند، باید به ایران حمله می‌كردند!» همچنین وزیر جنگ عربستان هم اردیبهشت ماه گذشته مدعی انتقال جنگ به داخل خاك ایران شده بود و گفته بود كه «منتظر نمی‌مانیم تا عربستان به میدان جنگ تبدیل شود، بلكه جنگ را به خاك ایران خواهیم كشاند.» اما اتخاذ این سیاست خصمانه علیه ایران كه منجر به شهادت 12 شهروند ایرانی شد، در حالی است كه جمهوری اسلامی ایران همواره نشان داده كه در برابر ضربه زنندگان به منافع خود سكوت نمی‌كند و دیر یا زود انتقام این اعمال تروریستی را از عاملان و آمران آنها خواهد گرفت. واقعیتی كه سردار نجات جانشین سازمان اطلاعات سپاه نیز بر آن تأكید دارد.
  
آغاز ماجرا
درست در نخستین ساعات اولیه صبح روز گذشته بود كه خبر حمله تروریستی همزمان به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی(ره) در شبكه‌های اجتماعی دست به دست شد.
بر اساس روایت رسانه‌های مختلف كشور، ساعت از 10 و 30 دقیقه صبح گذشته بود كه تروریست‌ها با سلاح كمری و كلاشینكوف، مجهز به جلیقه‌های انفجاری در پوشش مراجعه‌كننده وارد راهروی مجلس شده و با تیراندازی به سوی حاضرین در محل و به شهادت رساندن برخی از آنان موفق شدند به محوطه مجلس راه پیدا كنند. تروریست‌ها سپس به سمت ساختمانی كه دفاتر كاری نمایندگان مجلس قرار داشت، حركت كردند. پس از این اقدام و با ورود نیروهای امنیتی به محل حادثه، عملیات تعقیب و دستگیری تروریست‌ها آغاز شد. پس از درگیری‌های اولیه با نیروهای امنیتی، یكی از تروریست‌ها با خروج از ساختمان مجلس، در خیابان به سوی مردم تیراندازی می‌كند اما به دلیل اینكه منطقه به محاصره كامل پلیس و نیروهای امنیتی درآمده بود، مجبور می‌شود كه دوباره به داخل ساختمان فرار كند.
 
با گذشت دقایقی از آغاز عملیات تروریستی در مجلس، سردار محمد پاكپور فرمانده نیروی زمینی سپاه به همراه یك یگان مجهز از نیروهای ویژه سپاه وارد منطقه می‌شود. بلافاصله پس از ورود نیروهای ویژه سپاه، تك تیراندازان سپاه نیز در نقاط مختلف مستقر می‌شوند تا شاید بتوانند تروریست‌هایی را كه از طبقات مختلف در حال تیراندازی به سوی مردم بودند هدف قرار بدهند.  چند دقیقه بعد نیز، سرلشكر محمد علی جعفری فرمانده كل سپاه با همراهی سردار سلامی جانشین فرمانده كل سپاه، سردار غیب پرور رئیس سازمان بسیج و سردار نجات جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه خود را به ساختمان مجلس می‌رسانند و سرلشكر جعفری شخصاً بر عملیات ضدتروریستی نظارت می‌كند.
 
لحظاتی پس از ورود نیروهای ویژه سپاه به ساختمان مجلس، یك تیم از این نیروها موفق می‌شود به طبقات بالایی ساختمان مجلس نفوذ كند و یكی از تروریست‌ها را به هلاكت برساند. با كشته شدن یكی از تروریست‌ها، دو تروریست دیگر شروع به تیراندازی كور به سوی مردم و كاركنان در مجلس می‌كنند.
 
در همین حال با تیراندازی كور تروریست‌ها به سوی مردم از پنجره‌های ساختمان، نیروهای یگان ویژه سپاه موفق می‌شوند كه موقعیت تروریست‌های باقی مانده را شناسایی كنند و آماده عملیات نهایی برای پایان دادن به این عملیات تروریستی می‌شوند.
‌در همین حین، دو تروریست دیگر كه متوجه حضور نیروهای امنیتی در محل و كشته شدن دیگر عضو گروه می‌شوند، جلیقه انتحاری خود را پیش از رسیدن نیروهای ویژه سپاه منفجر كرده و به هلاكت می‌رسند.
 
با هلاكت تمام اعضای تیم تروریستی، نیروهای ویژه سپاه كار پاكسازی ساختمان را آغاز می‌كنند و در جریان پاكسازی متوجه می‌شوند كه تروریست‌ها در زیر برخی از اجساد شهدا، نارنجك كار گذاشته‌اند تا در صورت جابه‌جایی شهدا، نارنجك‌ها منفجر شوند كه این حربه نیز با هوشیاری نیروهای سپاه خنثی می‌شود.  اما همزمان با این اقدام تروریستی در سوی دیگری از تهران، یك تیم تروریستی دیگر توانسته بود خود را به حرم امام خمینی(ره) برساند و عملیات كور دیگری را نیز در این منطقه انجام دهد. بر اساس گزارش‌ها دو عامل تروریستی مسلح به سلاح كلاشینكوف و جلیقه انفجاری ساعت 10 و40 دقیقه از ناحیه غربی حرم قصد ورود به مجموعه را داشتند كه به محض ورود به حیاط اقدام به تیراندازی كور و بی هدف می‌كنند كه بر اثر این تیراندازی سه نفر مجروح می‌شوند و یك نفر به شهادت می‌رسد.
 
این تروریست‌ها كه قصد ورود به صحن اصلی حرم امام خمینی را داشتند، در مقابل در شبستان با نیروهای انتظامی مواجه می‌شوند كه یكی از آنها پس از این رودررویی، جلیقه خود را منفجر می‌كند و فرد دیگر نیز به ضرب گلوله نیروهای امنیتی به هلاكت می‌رسد. تروریست‌های حمله‌كننده به حرم امام خمینی(ره) تعداد زیادی نارنجك و مواد منفجره با خود داشتند.  گفتنی است این سلسله عملیات تروریستی با شهادت 12 نفر از شهروندان و مجروحیت 42 نفر دیگر به پایان رسید.
  
تروریست‌ها به دنبال مسئله‌سازی هستند
اما نكته جالب اینجاست كه همزمان با بروز این وقایع تروریستی، نمایندگان مجلس به صورت عادی جلسه خود را ادامه دادند. در پایان این جلسه كه با شعار مرگ بر امریكا همراه بود، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به این موضوع واكنش نشان داد و گفت: امروز چند نفر از تروریست‌های بزدل به ساختمان مجلس نفوذ كردند كه با آنها برخورد جدی شد. از اینكه نمایندگان در این مسیر با آرامش به كارشان ادامه دادند تقدیر و تشكر می‌كنم.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این اقدام یك مسئله جزئی است، اما نشان می‌دهد تروریست‌ها به‌دنبال مسئله‌سازی هستند، به‌ویژه در ایران كه یك قطب فعال و مؤثر در مبارزه با تروریست‌ است و آنها در صددند تا خدشه وارد كنند و قطعاً نیروهای امنیتی با آنها برخورد جدی خواهند داشت. ان‌شاءالله این مشكل رفع خواهد شد.
  
خنثی‌سازی عملیات سوم
در همین حال انتشار اطلاعیه وزارت اطلاعات نشان داد كه گروهك‌های تروریستی به دنبال عملیات سومی نیز بودند كه با هوشیاری نیروهای امنیتی ناكام ماند.  بر اساس اطلاعیه وزارت اطلاعات، مدیركل ضد تروریسم این وزارتخانه جزئیات این حادثه را منتشر كرد و گفت: صبح چهارشنبه چند تیم تروریستی در شهر تهران اقدام به عملیات تروریستی كردند كه عوامل یك تیم قبل از هرگونه اقدام دستگیر شدند.   وی ادامه داد: دو تیم دیگر حرم امام(ره) و ساختمان مجلس را مورد حمله قرار دادند كه با هوشیاری مأموران حرم مطهر امام یك فرد انتحاری قبل از اقدام مورد اصابت گلوله قرار گرفت و فرد انتحاری دیگر خود را منفجر كرد.  به گفته این مقام وزارت اطلاعات تیم دیگر در میدان بهارستان اقدام به تیر اندازی به مراجعین و یكی از ساختمان‌های اداری مجلس كرده است كه تیم مورد نظر تحت محاصره قرار دارد.  وی همچنین خاطر نشان كرد: اطلاعات دقیق در خصوص این حادثه تروریستی متعاقباً اعلام خواهد شد.
  
جزئیات از زبان وزارت كشور
همچنین وزارت كشور نیز در اطلاعیه‌ای اعلام كرد كه‌ در پی بروز دو واقعه تروریستی ظرف روز جاری در تهران و با عنایت به انتشار برخی اخبار ضدونقیض در خصوص این حوادث، اطلاعات دقیق و نكات ذیل به استحضار ملت شریف ایران می‌رسد.
بر اساس اطلاعیه وزارت كشور، دو تیم تروریستی به‌صورت همزمان در حاشیه مرقد امام راحل(ره) و ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی، با تحركات تروریستی كور تلاش كردند فضای آرام و امنیت موجود در كشور را تحت الشعاع قرار دهند. این اطلاعیه اضافه كرده است: تیم تروریستی اول متشكل از دو نفر حوالی ساعت 10 و 30 امروز وارد محوطه مرقد امام شد. نفر اول با انفجار انتحاری و نفر دوم پس از تیراندازی كور در درگیری با مأموران به هلاكت رسید. تیم تروریستی دوم‌ همزمان با عملیات تیم اول سعی كرد وارد ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی شود كه پس از واكنش مأموران، یك نفر از آنان در انفجار انتحاری و بقیه آنان  پس از تیراندازی‌های كور و تلاش برای حضور در طبقات فوقانی ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی، در درگیری با مأموران به هلاكت می‌رسند.
 
وزارت كشور سپس تصریح كرده است: در مجموع بر اساس گزارش‌های دریافتی در دو واقعه روز جاری، تعداد 12 نفر از هموطنان شهید و 42 نفر نیز مجروح شدند. هم‌اكنون هر دو واقعه خاتمه یافته و اوضاع به‌صورت كامل در كنترل عوامل امنیتی و انتظامی قرار دارد. اخبار تكمیلی این وقایع متعاقباً به استحضار ملت شریف خواهد رسید.
این اطلاعیه تأكید كرده است: به‌منظور بررسی ابعاد دقیق دو واقعه رخ‌داده، جلسه شورای امنیت كشور به‌ریاست وزیر كشور تشكیل می‌شود. به‌منظور پیشگیری از انتشارِ اخبار خلافِ واقع؛ لازم است، همه رسانه‌ها با اتخاذ رویكرد مسئولانه از انتشار هر گونه اخبار غیررسمی اجتناب كنند.
  
میانگین سن تروریست‌ها 20 تا 25 سال بود
در تحولی دیگر سردار محمدحسین نجات، جانشین سازمان اطلاعات سپاه در گفت‌وگویی جزئیات تازه‌تری از این حادثه تروریستی منتشر كرد و اظهار داشت: سه تروریست كه میانگین سنی آنها بین 20 تا 25 سال بود، حدود ساعت 10 و 15 دقیقه در پوشش اینكه می‌خواهند با نمایندگان مردم ملاقات كنند، به در مراجعات مردمی ساختمان مجلس شورای اسلامی مراجعه كردند.
نجات ادامه داد: از آنجا كه این افراد بسته‌ای همراه خود داشتند، محافظ در ورودی به آنها مشكوك می‌شود و موقعی كه می‌خواست آنها را بازرسی كند، این افراد با محافظ درگیر می‌شوند و او را به شهادت می‌رسانند.  وی تصریح كرد: تروریست‌ها سپس بلافاصله وارد سالن مربوط به مراجعات مردمی می‌شوند و همان‌طور كه می‌دانید در آن سالن همیشه تعدادی افراد حاضر هستند كه خواستار دیدار و ملاقات با نمایندگان هستند و اگر آن نماینده در صحن پارلمان حضور نداشته باشد، آنها در دفتر كار با نماینده ملاقات می‌كنند.
جانشین سازمان اطلاعات سپاه افزود: این تروریست‌ها بلافاصله بعد از اینكه وارد این سالن می‌شوند مردم را به رگبار می‌بندند كه متأسفانه تعدادی از هموطنان بیگناه ما در این محل مراجعات مردمی به شهادت می‌رسند.
 
سردار نجات با بیان اینكه تروریست‌ها مسلح به مسلسل و تعداد قابل‌توجهی كیف خشاب بودند، گفت: آنها می‌خواستند وارد ساختمان مجلس شورای اسلامی شوند كه با اقدام به‌موقع نیروهای حفاظت مجلس روبه‌رو می‌شوند و نمی‌توانند وارد منطقه‌ منتهی به ساختمان پارلمان شوند و برای همین مجبور می‌شوند به یكی از طبقات ساختمان مراجعات مردمی پناه ببرند كه در آنجا در مواجهه با كارمندان، تعدادی از این عزیزان را هم به شهادت می‌رسانند.  وی خاطرنشان كرد: با اطلاع به یگان عملیات ویژه حفاظت سپاه، بلافاصله این یگان وارد شده و با كمك و پشتیبانی نیروی انتظامی، ظرف حدود یك ساعت این تروریست‌ها را كه مجبور شده بودند در یكی از این طبقات مخفی شوند، به محاصره درمی‌آورند كه در مواجهه با یگان ویژه همه تروریست‌ها به هلاكت می‌رسند.  جانشین سازمان اطلاعات سپاه خاطرنشان كرد: تقریباً همزمان با این عملیات تروریستی، دو تروریست دیگر نیز در حرم امام(ره) اقدام به عملیات كرده و وارد كفشداری شدند و همان‌طور كه می‌دانید، مأموران كفشداری از نیروهای داوطلب مردمی هستند.
سردار نجات ادامه داد: تروریست‌ها یك نفر را در اینجا به شهادت رساندند و سپس نیروهای انتظامی آنها را تعقیب كرده و با آنها درگیر شدند كه طی آن، یكی از تروریست‌ها اقدام به انفجار انتحاری كرده و دیگری هم به دست مأموران كشته می‌شود كه در اثر انجام انفجار انتحاری نیز چند نفر از مردم و زوار حرم زخمی می‌شوند.  وی گفت: این دو اقدام یك هفته بعد از جلسه مشترك امریكا با سران یكی از دول مرتجع منطقه صورت گرفت كه هم امریكا و هم این دولت طبق اسناد، به وجود آورنده داعش هستند.
 
جانشین سازمان اطلاعات سپاه تصریح كرد: اینكه این دو عملیات یك هفته بعد از این جلسه برگزار می‌شود، یعنی هم امریكا و هم رژیم سعودی به مزدوران خود دستور داده بودند كه دست به این كار بزنند و آنها هم آمدند و به‌‌رغم اینكه تعدادی از مردم و پاسداران ما را به شهادت رساندند، اما نتوانستند به هدف خود برسند.  جانشین سازمان اطلاعات سپاه درخصوص ملیت تروریست‌ها نیز گفت: طبق فیلمی كه آنها از خودشان ضبط و توسط شبكه داعش پخش كردند، این تروریست‌ها به زبان عربی صحبت می‌كنند اما اینكه ملیت آنها متعلق به كدام كشور است، هنوز معلوم نیست.  سردار نجات در پایان خاطرنشان كرد: سپاه پاسداران ثابت كرده كه ریخته شدن هیچ خون پاكی را بدون انتقام نمی‌گذارد و هرچند امروز با كمك برادران نیروی انتظامی توانست تروریست‌ها را به هلاكت برساند اما هم از آنها و هم از دستور‌دهندگان به آنها انتقام خواهد گرفت.
  ‌ 
 ***
بیانیه سپاه: بدون انتقام نمی‌گذاریم
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای با تشریح اقدام تروریستی صبح دیروز تهران تأكید كرد: ریخته شدن هیچ خون پاكی را بدون انتقام نمی‌گذاریم و برای حفاظت از جان مردم لحظه‌ای درنگ نخواهیم كرد.

به گزارش سپاه نیوز،  در این اطلاعیه آمده است: همانگونه كه اطلاع رسانی شده است در ساعت ۱۰ و ۱۵ صبح امروز (سه‌شنبه) سه نفر تروریست در پوشش مراجعه به نمایندگان با ورود به در مراجعات مردمی مجلس شورای اسلامی و درگیری با پاسدار محافظ در، وی را به شهادت رسانده وبا ورود به سالن مراجعات، مردم در انتظار ملاقات با نمایندگان خود را به رگبار بستند كه متأسفانه در این حمله وحشیانه تعدادی از هموطنان بی گناه ما به شهادت رسیدند.   در ادامه تروریست‌ها تلاش داشتند وارد ساختمان مجلس شورای اسلامی شوند كه با عكس‌العمل به موقع یگان حفاظت مجلس مجبور به پناه بردن به یكی از طبقات ساختمان مراجعات مردمی شدند كه در مواجهه با كارمندان این ساختمان نیز تعدادی دیگررا به شهادت رساندند.
 
با ورود قاطعانه یگان ویژه حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و كمك و پشتیبانی نیروی مقتدر انتظامی درمدت یك ساعت تروریست‌ها در محل اختفای خود به محاصره درآمده وسرانجام همه آنها به هلاكت رسیدند. ‌همزمان با این اقدام تروریستی دو نفر دیگر از تروریست‌ها با ورود به صحن حرم مطهر امام خمینی(ره) و به شهادت رساندن یك كفشدار مردمی، با اقدام به موقع نیروی انتظامی مواجه وهر دو به هلاكت رسیدند.  افكار عمومی مردم جهان به‌ویژه ملت ایران این اقدام تروریستی را كه یك هفته پس از جلسه مشترك رئیس‌جمهور امریكا با سران یكی از دول مرتجع منطقه كه پیوسته حامی تروریست‌های تكفیری است را بسیار معنادارو بر عهده گرفتن مسئولیت آن توسط داعش را بیانگردست داشتن آنهادر این اقدام سبعانه می‌داند.  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ثابت كرده است ریخته شدن هیچ خون پاكی را بدون انتقام نمی‌گذارد و همانطور كه امروز نیز با كمك نیروی انتظامی تمامی این تروریست‌ها را به هلاكت رساند، به ملت ایران اطمینان می‌دهد برای صیانت از امنیت ملی كشور و حفاظت از جان مردم عزیز لحظه‌ای درنگ نخواهد كرد.