وحید دجلانی چهارشنبه 17 خرداد 1396 09:26 ق.ظ نظرات ()
مطالبه عمومی برای تحرک و پویایی در دولت

کابینه دوازدهم را جوان کنید

تجربه به كارگیری مدیران و وزرای پیر در كابینه دولت یازدهم با هر توجیه و بهانه‌ای‌ صورت گرفته باشد، اكنون و پس از چهار سال قابل اندازه‌گیری است و ناكارآمدی و كم‌تحركی برخی وزرا باعث گردید، چابك‌سازی و جوان‌كردن دولت دوازدهم به یك مطالبه عمومی تبدیل شود.
نویسنده: مهدی‌پورصفا 
 
بدون تردید پیروزی حسن روحانی در انتخابات 29 اردیبهشت ماه و تمدید حضور وی به مدت چهار سال دیگر در پاستور وظیفه بسیار سنگینی را بر دوش وی می‌گذارد. صرف‌نظر از رقابت‌های انتخاباتی و برخی بد اخلاقی‌های صورت گرفته در جریان آن، حسن روحانی هم اكنون رئیس‌جمهور تمام كشور محسوب می‌شود.  انتظارات فراوانی از روحانی برای حل مشكلات كشور به خصوص در حوزه معیشت وجود دارد و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در بیانات خود پیش از برگزاری انتخابات بر این مسئله تأكید كرده‌اند.  ایشان در سخنان خود در جمع دانش‌آموختگان دانشگاه امام حسین با تأكید بر اینكه نظام اسلامی در برگزاری انتخابات، تازه كار نیست و انتخابات متعددی را برگزار كرده و با محیط‌های فكری و وسوسه‌ها آشنا است تأكید كردند: من چند توصیه به آقایان محترم نامزدها دارم؛ نخست آنكه قاطعانه در برنامه‌ها و اظهارات خود بگویند مسائل اقتصادی و معیشت مردم اولویت آنها است و برای حل مشكلات اقتصادی تلاش خواهند كرد.  به این ترتیب وظیفه اصلی دولت در شرایط فعلی بهبود وضعیت اقتصادی كشور است و در این میان مهم‌ترین ابزار دولت برای اجرای این سیاست اعضای هیئت وزیران و وزیران وزارتخانه‌های اقتصادی است.
‌ ‌ 
دولت پیر باید جوان شود
بحث پیر بودن كابینه دولت یازدهم از مهم ترین انتقاداتی بود كه در دوران انتخابات ریاست جمهوری رقبای روحانی نسبت به وی ابراز می‌كردند. حضور برخی مدیران بازنشسته در كابینه دولت یازدهم آنچنان بود كه حتی در فضای مجازی انتقادات فراوانی نسبت به حسن روحانی ابراز شد.
دامنه این انتقادات به اصلاح‌طلبان و طرفداران روحانی نیز رسید. محمدرضا عارف رئیس شورای اصلاح‌طلبان در همایش طرح مطالبات نسل جوان كه روز 7 اردیبهشت ماه برگزار شد، با اشاره به همین مطالبه گفت: ما باید به عنوان یك مطالبه جدی جوانگرایی را از دولت آقای روحانی در دوره دوم بخواهیم. در شوراها هم اگر جوانان شایسته‌ای وارد شوند می‌توانند بعدها در مناصب بعدی خدمت كنند و قطعاً این نگاه را با توجه به تخصص افراد دنبال خواهیم كرد. 
 
در همایش جوانان برای جوانان كه در سالن رایزن از سوی ستاد جوانان و دانشجویان اصلاح طلب تهران برگزار شد، بسیاری از حاضران بر این نكته تأكید كردند كه حالا وقت حضور مدیران جوان در كنار وزیران و مدیران قدیمی در دولت است.  از همین رو بلافاصله بعد از پایان انتخابات بحث بركناری برخی از وزرا در كابینه دولت دوازدهم حتی از سوی برخی حامیان روحانی مطرح شد. البته پیر بودن كابینه به طور حتم نكته‌ای نبود كه از دید دولتمردان پنهان مانده باشد و برخی سخنان به خوبی نشان می‌دهد كه اتفاقاً اطرافیان و نزدیكان روحانی از مشكلات دولت در این حوزه باخبر بودند.
 
شاید جدی‌ترین نشانه در این باره گفت و گوی حسام‌الدین آشنا با اندیشه پویا بود كه اشاره گذرایی به پیر بودن دولت و عدم تعویض وزرا كرده بود.
آشنا با اشاره به نقصیه پیر بودن وزارت‌خانه می‌نویسد: این را برای اولین‌بار می‌گویم كه با اینكه آقای روحانی نباید دو سال بیش‌تر وزرای كهنه‌كارش را نگه می‌داشت ولی سقوط قیمت نفت باعث شد كه تصمیم ایشان تغییر كند. سقوط قیمت نفت می‌توانست یك فاجعه برای كشور ما باشد. مدیریت چنان شرایطی نیازمند آدم‌های كهنه‌كار و جاافتاده بود. ما شرایط عادی نداشتیم. اگر قیمت نفت همان قیمت نفت دوره احمدی‌نژاد بود ما یك‌جور آدم باید می‌چیدیم، و وقتی این سقوط اخیر رخ داد و قیمت حدود یك‌سوم شد، آدم‌هایی باید می‌بودند كه بحران‌دیده باشند.
این سخنان آشنا كه اتفاقاً در كوران انتخابات به طور كامل گم شد، دقیقاً بر همین نكته‌ تأكید می‌كرد كه منتقدان روحانی بارها و بارها در دوران انتخابات ریاست جمهوری از آن به عنوان نقطه ضعف روحانی مطرح كرده بودند اما دولت آنان را متهم به سیاه‌نمایی و سیاسی‌كاری و عدم مشاهده دستاوردهای دولت می‌كرد.
‌ ‌
تغییر 50 درصدی
حالا و پس از پایان انتخابات دوران تغییر و تحول فرا رسیده است. جدیدترین اظهار نظر در خصوص تغییرات كابینه را محمدعلی نجفی مشاور رئیس‌جمهور بیان كرده است.
وی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا در خصوص تغییرات كابینه می‌گوید: باید منتظر ماند، اما پیش‌بینی من این است كه 50 درصد كابینه فعلی تغییر خواهد كرد.  این تغییر 50 درصدی به طور حتم حوزه اقتصادی را در برخواهد گرفت، چه اینكه حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور از احتمال تشكیل مجدد برخی وزارتخانه‌ها و ادغام و احیای وزارت بازرگانی و وزارت مسكن خبر داده بود. در این میان حوزه جوانان نیز صاحب سازمان مستقلی می‌شود.  با نگاهی به این اظهار نظر معاون پارلمانی دولت به خوبی می‌توان این نكته را دریافت كه اتفاقاً حوزه اقتصاد كه به صورت مداوم مورد تأكید رهبر معظم انقلاب اسلامی در كوران رقابت‌های انتخاباتی قرار داشت، در معرض تغییر و تحول قرار دارد.  واقعیت آن است كه حضور محمد رضا نعمت‌زاده به عنوان پیر ترین وزیر دولت در رأس وزارتخانه صنعت و معدن كه 50 درصد تولید ناخالص ملی كشور را در دست دارد، نتوانسته نه رضایت دولت را به خود جلب كند و نه به اقتصاد در حال ركود كشور خدمتی را ارائه دهد.  با توجه به همین تجربیات است كه حالا زمان استفاده از مدیران جوان در دولت است. البته استفاده از مدیران جوان به معنای كنارگذاشتن مدیران با تجربه نیست اما به طور حتم كارآمدی و چابكی دولت یازدهم در گرو استفاده ازجوانان است.
‌ ‌ 
پایان ناخوش عدم استفاده از جوانان
در این میان ممكن است شخص روحانی نسبت به تعویض برخی وزرا واستفاده از جوانان تردید داشته باشد اما شكی نیست كه بی توجهی به مطالبات گسترده جامعه نیازمند استفاده از مدیران كارآمدتری است. مشكلات موجود در كشور به خصوص در حوزه اقتصاد در صورت بی توجهی می‌تواند لطمات فراوانی را به نظام و كشور وارد كند و از همین رو است كه مقام معظم رهبری بر ضرورت توجه به آن تأكید كرده‌اند.
حال در این میان دولت می‌تواند ریسك استفاده از جوانان را بپذیرد یا  با سیستم ناكار آمد فعلی جلو برود كه به طور حتم عواقب آن هم برای دولت و هم برای شخص روحانی بسیار گسترده خواهد بود.