وحید دجلانی چهارشنبه 17 خرداد 1396 09:25 ق.ظ نظرات ()
اختلاف سازمان نظام پزشکی با سازمان مالیات درباره مالیات پزشکان از صفر تا 550میلیاردتومان است

فرار 550میلیاردتومانی پزشکان از مالیات

«مالیات پزشکان ۷۰۰ میلیارد تومان در سال است، اما اکنون این قشر ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات می‌پردازند و 550 میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند.»
کبری فرشچی 
 
«مالیات پزشکان ۷۰۰ میلیارد تومان در سال است، اما اکنون این قشر ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات می‌پردازند و  550 میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند.» اینها بخشی از سخنان سیدکامل تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور است. اما در مقابل، محمد جهانگیری، معاون نظارتی و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی در اظهارنظری كه مرغ پخته را به تعجب و خنده می‌اندازد، می‌گوید: در جامعه پزشکی فرار مالیاتی نداریم و بالای 95 درصد پزشکان مشمول، مالیات خودشان را پرداخت می‌کنند!
 
به گزارش «جوان» معاون نظارتی و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی همچنین از تفاهمنامه جدیدی با سازمان امور مالیاتی خبر می‌دهد که بر اساس آن رشد مالیات پزشکان با درآمد کمتر از 156میلیون تومان در سال، مانند سال گذشته است و تفاوتی نمی‌کند. در نظر گرفتن چنین تسهیلاتی برای پزشکان در حالی است که صاحبان سایر مشاغل با درآمدهایی بسیار پایین‌تر از 156میلیون تومان در سال همه ساله مشمول رشد مالیات هستند و این تفاهمنامه یک‌بار دیگر برخورد‌های ویژه با پزشکان و ساحل امن آنها را به رخ می‌کشد.
اینها همه در حالی است كه به خاطر مخفی و محرمانه بودن دریافت‌های زیرمیزی هیچ‌كس واقعاً نمی‌داند درآمد پزشكان مشهور چقدر است و برآوردها این احتمال را كه درآمدهای این قشر بسیار افسانه‌ای باشد، تأیید می‌كند.
 
اخذ مالیات پلكانی با افزایش درآمد پزشكان راهكاری است كه در بسیاری از كشورهای دنیا از جمله كشورهایی كه بهداشت و درمان سامان‌یافته‌ای دارند به وسیله آن درآمدزایی غیرمعقول و افسار گسیخته پزشكان را كنترل می‌كنند. در ایران هم به باور بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس تنها راه‌حل دریافتی‌های نجومی پزشکان اخذ مالیات پلکانی است. علی نوبخت، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم در این‌باره می‌گوید: «باید مالیات پلکانی از درآمد پزشکان اخذ شود، به طوری که متخصصانی که درآمد ماهانه آنها بین 50 تا 80 میلیون تومان است، 70 درصد درآمدشان را مالیات بدهند.»
 
با وجود این سازمان نظام پزشکی به عنوان صنف همیشه طرفدار پزشکان برای کاهش پرداختی‌های مالیاتی آنها در تلاش است با تفاهمنامه‌هایی با سازمان مالیاتی منافع پزشکان را بیش از پیش تأمین کند. در این میان بدیهی است وقتی پزشکانی با درآمدهای میلیاردی هستند، پزشکانی با درآمد 156 میلیون تومان در سال در میان این قشر فقیر به شمار بیایند و نیازمند تسهیلات مالیاتی باشند!
 
معاون نظارتی و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی درباره این تسهیلات می‌گوید: «قانون جدید مالیاتی با قانون گذشته متفاوت شده است، اما دستورالعمل جدیدی برای همکارانی که زیر 156 میلیون تومان در سال درآمد دارند، نوشته شده است. بخشی از جامعه پزشکان کشور از جمله پزشکان عمومی، ماماها و پزشکان متخصص در برخی از صنوف از این قانون بهره‌مند خواهند شد، ولی کسانی که بالای 156 میلیون تومان در سال درآمد دارند حتماً باید اظهارنامه خودشان را براساس درآمد و هزینه‌ها اعلام کنند تا ضرایب مالیاتی براساس آن محاسبه شود.»
ثابت ماندن میزان مالیات پزشکان با درآمد سالانه کمتر از 156 میلیون در حالی است که همه مشاغل با درآمدی بسیار کمتر از 156 میلیون تومان در سال شامل افزایش مالیات هستند و تنها مطابق قانون افرادی با درآمدهای کمتر از 2/5 میلیون تومان و با درآمد سالانه 17/5 میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف هستند، اما پزشکانی با درآمد 156 میلیون تومان در سال از تسهیلات برخوردار می‌شوند.
 
***
انتخاب تیتر یك فرار 550 میلیاردی پزشكان از مالیات، ارتباطی با عكس سفره افطاری بچه‌ها در مقابل یك حسینیه نداشت اما آنچنان هم بی‌ارتباط نیست! پزشكان مشهور و پردرآمد از مالیات فرار می‌كنند و تازه بخش اصلی درآمدشان از زیرمیزی‌های نجومی است كه ساز و كاری برای محاسبه آن نیست تا حتی در محاسبه فرار مالیاتی بیاید. این یك طرف قضیه است. طرف دیگر هم افرادی هستند كه دغدغه زیرمیزی ندارند بلكه همه گزینه‌های ایشان شفاف و روی میز است و از جنس دغدغه دینی است، مثل همین حاج حسین محسنی معروف به حاج محسن حزب‌الله كه از 11سال پیش در میدان خراسان مقابل حسینیه بیت‌الجواد(ع)، برای بچه‌ها سفره افطاری می‌اندازد تا آنها را با فریضه روزه‌داری آشنا  كند.
* عکس: سهیل صحرانورد- فارس