وحید دجلانی سه شنبه 16 خرداد 1396 11:15 ق.ظ نظرات ()

پرداخت یارانه با نزول 18درصدی!

مصادره كردن طرح‌های رقیب یكی از شاخصه‌های حسن روحانی در مبارزات انتخاباتی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بود، این در حالی است كه پرداخت كارت خرید كالا به ازای دریافت حساب یارانه متقاضیان یكی دیگر از طرح هایی است كه دولت از رقبا كپی كرد، این در حالی است كه طرح كارورزی و افزایش یارانه پیش از این مورد كپی‌برداری از سوی دولت فعلی قرار گرفته بود، حال افكار عمومی منتظر است ببیند وعده‌های خود دولت و طرح‌های كپی‌برداری شده از رقبا عملیاتی می‌شود یا خیر.
نویسنده: هادی غلامحسینی
 
مصادره كردن طرح‌های رقیب یكی از شاخصه‌های حسن روحانی در مبارزات انتخاباتی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بود، این در حالی است كه پرداخت كارت خرید كالا به ازای دریافت حساب یارانه متقاضیان یكی دیگر از طرح هایی است كه دولت از رقبا كپی كرد، این در حالی است كه طرح كارورزی و افزایش یارانه پیش از این مورد كپی‌برداری از سوی دولت فعلی قرار گرفته بود، حال افكار عمومی منتظر است ببیند وعده‌های خود دولت و طرح‌های كپی‌برداری شده از رقبا عملیاتی می‌شود یا خیر.
به گزارش «جوان»، «می‌گویید این كارها را انجام می‌دهیم ماهم می‌گوییم چرا تاكنون این كارها را انجام نداده‌اید» این جملات بخشی از سخنان انتقادی حجت‌‌الاسلام و المسلمین ابراهیم رئیسی به دولت مستقر در مبارزات انتخاباتی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بود كه خیلی در جامعه برجسته شد و همچنان نیز در فضای مجازی سایه این سخنان بر سر دولت است، حال تاكتیك كپی‌كاری طرح‌های رقیب از سوی كاندیدای پیروز در انتخابات خبر از این واقعیت می‌دهد كه دولت یازدهم هنوز به زمان آغاز دولت دوازدهم ورود نكرده است، نگران كارنامه عملكرد خود در اذهان عمومی و محاسبه این عملكرد در 1400است زیرا با گذشت هشت سال در واقع حسن روحانی خود به دولت قبل تبدیل شده است و دیگر نمی‌تواند علت كاستی‌ها و عدم تحقق وعده‌ها را به دولت قبل حواله دهد. تخریب غیراخلاقی رقبا و كپی‌برداری مصادره‌گونه طرح‌هایشان یكی از تاكتیك‌های دولت یازدهم در مبارزات انتخاباتی بود، این امر تا جایی پیش رفت كه از نظر كارشناسان مستقل و بی‌طرف عرصه رقابت را غیر اخلاقی و نابرابر كرد چراكه یك جریان اخلاق مدار تمامی طرح‌هایش از سوی دولت مصادره و كپی‌برداری شد و به نوعی عرصه رقابت لوث شد، حال بگذریم پیروز انتخابات با مشاركت بیش از 40میلیون نفری نظام بود اما تحقق وعده‌ها و طرح‌های كپی شده از سوی پیروز انتخابات امروز به یك مطالبه عمومی در آمده است چراكه دولت هم وعده‌های خود را باید محقق كند و هم آن طرح‌هایی را كه در جریان مبارزات انتخاباتی از رقیب كپی كرد كه این مصادره‌ها و كپی‌برداری‌ها هرچند شاید یك دولت را به پیروزی در انتخابات رسانده باشد اما كار را برای دولت پیروز بسیار سخت می‌كند چراكه طرح یك طرح كپی‌برداری شده است و ساختار و جزئیات اجرایی‌اش نامشخص.
دولتی‌ها در مبارزات انتخاباتی مدعی بودند ایجاد بیش از یك میلیون شغل در سال كه از سوی یكی از كاندیداها مطرح شده است غیرممكن است و متعاقب این سخن، در طرحی مدعی ایجاد 950 هزار شغل در سال شدند یا افزایش یارانه نقدی را ناممكن می‌دانستند ولی متعاقب این سخن، در طرحی مدعی بهبود یارانه نقدی و معیشت فقرا با همین بودجه هدفمندی فعلی شدند یا طرح كارانه را مسدود و عملیاتی شدن این طرح را ناممكن می‌دانستند ولی متعاقباً خود طرح مشابهی را راه‌اندازی كردند، حال نوبت به عملیاتی كردن یكی دیگر از طرح‌های كپی‌برداری شده از سوی رقیب است.
 
كپی‌برداری طرح پرداخت وام به پشتوانه «یارانه»
محمدباقر قالیباف نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پیش از انتخابات طرح یارانه نقدی را ضمانت وام‌ها معرفی كرده و مدعی شده بود افراد فاقد شغل 250 هزارتومان كارانه یا 150 هزار تومان یارانه را می‌گیرند، اگر وام تا سقف 15 میلیون داشتند، ما خودمان ضمانت اینها را می‌كنیم و از محل پرداخت یارانه‌ها، قسط وام‌ها را می‌دهیم. دولت حسن روحانی كه پیشتر طرح كارانه و افزایش یارانه‌ها را با كیفیتی پایین‌تر كپی‌برداری كرده بود، این بار هم طرح ضمانت وام یا حساب یارانه را نیز با كیفیتی به مراتب پایین كپی‌برداری كرده است. دریافت‌كنندگان یارانه می‌توانند با گرو گذاشتن حساب سرپرست خانوار، یك كارت اعتباری خرید كالا به‌ارزش ۵میلیون تومان دریافت كنند. بانك مركزی این مبلغ را در مدت پنج سال با سود ۱۸درصد از حساب یارانه متقاضیان برداشت می‌كند.
حمیدرضا غنی‌آبادی مدیر اداره مطالعات و مقررات بانكی بانك مركزی گفت: متقاضیان با ضمانت قرار دادن حساب‌های یارانه‌ای می‌توانند این كارت را كه مخصوص خرید كالاست دریافت كنند. به‌گفته غنی‌آبادی بازپرداخت تسهیلات، به‌صورت خودكار از محل یارانه‌های نقدی برداشت می‌شود. از این كارت بانكی فقط می‌توان برای خرید كالا استفاده كرد و امكان برداشت پول نقد یا واریز به حساب دیگر وجود ندارد. این تسهیلات پنج ساله و نرخ سود آن 18 درصد است. به‌گفته مدیر اداره مطالعات و مقررات بانكی بانك مركزی، بخشنامه مربوطه 27 اردیبهشت ماه به شبكه بانكی ابلاغ شده و قابلیت اجرایی دارد. گفتنی است همزمان با طرح ارائه شده از سوی یكی از كاندیداهای ریاست جمهوری مبنی بر استفاده از یارانه نقدی جهت ارائه تسهیلات بانكی، بانك مركزی در خبری از ابلاغ طرح یاراكارت اعتباری خبر داد.
در پایان به نظر می‌رسد دولتی كه با مصادره طرح‌های اقتصادی رقبا در مبارزات انتخاباتی خودش خوب می‌داند كه به پیروزی رسیده است، حال نگرانی تحقق وعده‌های خود و طرح‌های كپی شده از روی دست رقبا را دارد چرا كه در مبارزات انتخاباتی 1400 دولت فعلی، دولت قبل به شمار می‌رود و دیگر نمی‌تواند عدم تحقق وعده‌ها را به دولت قبل حواله دهد چراكه دولت قبل دقیقاً خود حسن روحانی است.