وحید دجلانی سه شنبه 16 خرداد 1396 12:12 ب.ظ نظرات ()
رهبر معظم انقلاب در اجتماع عظیم مردم در حرم مطهر امام خمینی(ره):

هزینه سازش با قدرت‌ها گزاف‌تر از هزینه چالش است

برخورداری از «روحیه، ذهن و عمل انقلابی» درس بزرگ امام راحل عظیم الشأن است و ملت ایران در پرتو اهداف و آرمان‌های همچنان پر جاذبه امام و هوشیاری در مقابل شیطان بزرگ، راه تحقق اهداف انقلاب را در معنای حقیقی عقلانیت یعنی انقلابی‌گری ادامه می‌دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر یك‌شنبه در اجتماع عظیم مردم در بیست و هشتمین سالگرد رحلت امام بزرگوار و همیشه زنده ملت، خمینی كبیر تأكید كردند: برخورداری از «روحیه، ذهن و عمل انقلابی» درس بزرگ امام راحل عظیم الشأن است و ملت ایران در پرتو اهداف و آرمان‌های همچنان پر جاذبه امام و هوشیاری در مقابل شیطان بزرگ، راه تحقق اهداف انقلاب را در معنای حقیقی عقلانیت یعنی انقلابی‌گری ادامه می‌دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با گرامیداشت سالگرد رحلت دردناك امام بزرگوار، به مطالب و حقایقی كه در طول سال‌های گذشته درخصوص امام و انقلاب بیان شده، اشاره كردند و گفتند: درباره امام ناگفته‌هایی وجود دارد كه باید به تدریج به ذهنیت جامعه منتقل شود اما مطالبی هم كه در طول سال‌های گذشته بیان شده‌اند، باید تكرار و مرور شوند تا راه و مبانی امام از گزند تحریف در امان بمانند و برخی افراد مجال تحریف امام را پیدا نكنند. ایشان، مخاطب اصلی سخنان امروز خود را جوانان بیان و خاطرنشان كردند: از آنجا كه جوانان دوران حماسه‌های بزرگ، پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و دوران حركت‌های بزرگ در مقابل تجزیه طلبان را ندیده‌اند، مخاطب اصلی توضیحات امروز من درخصوص امام، جوانان هستند، ضمن آنكه ذهن نسل جوان، بیش از دیگران در معرض حملات تحریف‌كنندگان قرار دارد. رهبر انقلاب اسلامی خطاب به جوانان گفتند: پیروزی انقلاب اسلامی كه تحقق اراده الهی به‌وسیله امام خمینی و با كمك مردم بود، یك جابه‌جایی سیاسی صرف و كنار رفتن یك گروه از قدرت و روی كار آمدن گروه دیگر نبود، بلكه انقلاب اسلامی یك تحول عمیق و عظیم در عرصه سیاست كشور و در متن جامعه ایرانی بود.
 انقلاب اسلامی به مردم هویت بخشید
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به تحول عمیقی كه در عرصه سیاست كشور به‌وجود آمد، اشاره كردند و افزودند: انقلاب اسلامی، یك دیكتاتوری بسته و ارثی و وابسته به بیگانگان و دنباله رو آنها را به یك حكومت مردم‌پایه و متكی به مردم و مستقل و سربلند و دارای هویت تبدیل كرد. ایشان در خصوص تحول عمیقی كه انقلاب اسلامی در متن جامعه ایجاد كرد، گفتند: جامعه ایران با آن سابقه فرهنگی و با آن عظمت و دانشمندان بزرگ و معارف عظیم بشری، به یك جامعه بی‌هویت و دنباله رو غرب تبدیل شده بود اما انقلاب اسلامی، جامعه ایرانی را به یك جامعه با هویت و دارای استقلال و اصالت و خلاقیت و صاحبِ حرف نو، تبدیل كرد. رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه امام بزرگوار چنین تحول عظیمی را به‌واسطه پیروزی انقلاب ایجاد كردند، افزودند: امام خمینی در خلال سخنان خود، هدف‌های حداكثری انقلاب اسلامی را بیان می‌كردند كه حتی برخی افراد سیاسی پخته و مبارز نیز تحقق آنها را بعید می‌دانستند اما امام توانست همه این هدف‌های حداكثری را محقق كند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اهداف نهضت مشروطیت و نهضت ملی شدن صنعت نفت كه در مقایسه با اهداف امام، هدف‌هایی حداقلی به شمار می‌آیند، خاطرنشان كردند: این نهضت‌ها نتوانستند به‌طور كامل به هدف‌های حداقلی خود برسند اما امام علاوه بر اینكه به اهداف حداكثری انقلاب اسلامی دست یافت، توانست این انقلاب را حفظ و ماندگار كند. ایشان با طرح این سؤال كه «امام چگونه توانست این حركت عظیم را به پیروزی برساند و اهداف حداكثری آن را حفظ كند»، گفتند: راز موفقیت امام خمینی و هنر بزرگ آن امام، این بود كه توانست آحاد مردم به‌ویژه جوانان را به صحنه بیاورد و آنان را در صحنه نگه دارد. رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: در هر كشوری كه آحاد مردم وارد صحنه شوند و بایستند و مقاومت كنند، اهداف آنها محقق خواهد شد.
 جذابیت‌های شخصیتی و مبانی امام
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس این سؤال را مطرح كردند كه «امام چگونه چنین توانایی را به دست آورد كه مردم و به‌ویژه جوانان را وارد میدان نماید و آنان را در میدان حفظ كند». ایشان در پاسخ به این سؤال، به جذابیت‌های شخصیتی و جذابیت‌های شعارها و مبانی و اصول امام اشاره كردند و گفتند: امام خمینی از نظر شخصیتی، «بسیار مستحكم»، «دارای قدرت ایستادگی در سختی‌ها»، «دارای صراحت و صداقت» و «دارای ایمان و توكل به خدا در رفتار و گفتار» بود و این جذابیت‌های شخصیتی موجب شد كه جوان، «امام و راه او، و نهضت و انقلاب» را انتخاب كند. رهبر انقلاب اسلامی سپس به جذابیت‌های اصول امام اشاره كردند و افزودند: یكی از اصولی كه امام بزرگوار ارائه كرد، «اسلام ناب محمدی(ص)» بود، اسلامی كه نه اسیر تحجر است و نه اسیر التقاط.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «استقلال، آزادی، عدالت اجتماعی و عدالت اقتصادی» را از دیگر مبانی جذاب امام برشمردند و خاطرنشان كردند: یكی دیگر از مبانی امام، بیرون آمدن از چنبره سلطه امریكا بود كه برای جوانِ ایرانی، جذاب بود. ایشان تأكید كردند: بیرون آمدن از چنبره سلطه امریكا، اكنون نیز برای جوانان كشورهایی مانند عربستان سعودی كه دولت‌های آنها سال‌های طولانی در خدمت منافع امریكا هستند، جذابیت دارد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به «مردم سالاری»، «حقِ انتخاب و حاكمیت مردم» و همچنین «ایجاد خودباوری در ملت» به عنوان دیگر مبانی امام اشاره كردند و گفتند: جذابیت‌های شخصیتی و مبانی امام خمینی عامل اصلی پیوستن جوانان به نهضت و انقلاب اسلامی بود كه در نهایت موجب پیروزی انقلاب و بروز یك زلزله سیاسی در دنیا شد. ایشان به شكل‌گیری تقسیم بندی «طرفداران و دشمنان انقلاب اسلامی» در دنیا اشاره كردند و افزودند: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، قدرت‌های بزرگ به‌ویژه امریكا و شوروی و جریان‌های قدرت همچون صهیونیست‌ها و كمپانی‌های بزرگ، به دشمنان انقلاب اسلامی تبدیل شدند، زیرا احساس خطر كردند اما در مقابل، بسیاری از ملت‌های مسلمان حتی برخی ملت‌های غیرمسلمان، علاقه‌مند و طرفدار انقلاب شدند كه تا به امروز نیز این جریان ادامه دارد.
  دهه 60 مظلوم واقع شده است
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سردرگمی قدرت‌ها در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، خاطرنشان كردند: آنها بعد از مدتی كه خود را باز یافتند، دشمنی‌ها را آغاز كردند و در طول ۳۸ سال گذشته طراحی‌های مختلفی انجام دادند اما در همه این دشمنی‌ها از ملت ایران شكست خوردند و بعد از این هم به همین گونه خواهد بود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این بخش از سخنان خود به شرایط «دهه شصت» كه دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی و دهه حیات پر بركت امام بود، اشاره كردند و گفتند: دهه شصت یك دهه مظلوم و در عین حال بسیار مهم و سرنوشت‌ساز در تاریخ انقلاب اسلامی است كه متأسفانه ناشناخته مانده و اخیراً هم به‌وسیله برخی بلندگوها و صاحبان آنها مورد تهاجم قرار گرفته است. ایشان دهه شصت را دهه آزمون‌های بزرگ و دهه خشن‌ترین اقدامات تروریستی در كشور خواندند و افزودند: تروریست‌های مورد حمایت قدرت‌ها، در دهه شصت، هزاران نفر از آحاد مردم و مسئولین را به شهادت رساندند كه در میان آنها از كاسب معمولی تا جوان و فعال سیاسی و شخصیت‌های بزرگ دیده می‌شوند. حضرت آیت‌الله خامنه ای، دهه شصت را دهه هشت سال جنگ تحمیلی و دهه سخت‌ترین تحریم‌ها خواندند و تأكید كردند: البته دهه شصت، دهه افتخارات بزرگ و دهه مبارزه با تجزیه طلبی است كه ملت ایران به‌ویژه جوانان با ایستادگی محكم خود در این دهه، توانستند بر همه توطئه‌ها و دشمنی‌ها پیروز شوند.
  مراقب باشیم جای شهید و جلاد عوض نشود
ایشان، اهل فكر را به تأمل در حقایق و واقعیت‌های دهه شصت فراخواندند و گفتند: مراقب باشیم تا در دهه شصت، جای شهید و جلاد عوض نشود، زیرا ملت ایران در دهه شصت مظلوم واقع شد و به دلیل اینكه تروریست‌ها و منافقین و پشتیبانان آنها به امام و ملت ایران ظلم و خباثت كردند، ملت در موضع دفاع قرار گرفت و در نهایت هم پیروز شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه به رحلت امام و دوران بعد از رحلت اشاره كردند و گفتند: بعد از امام، عده‌ای امیدوار شدند كه شاید بتوانند راه امام را تغییر دهند اما به لطف خدا نتوانستند. رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به اینكه بعد از رحلت امام بزرگوار عده‌ای در خارج و عوامل‌شان در داخل امیدوار شدند كه راه امام را به عقب برگردانند و منتظر پیر شدن و از كار افتادن انقلاب بودند، افزودند: آنها می‌خواستند بساط قبل از انقلاب را دوباره پهن كنند اما نتوانستند زیرا مبانی و اصول امام خمینی برای ملت ایران همچنان پرجاذبه، پرطراوت و شوق‌آفرین است.
   اصول و شعارهای امام كهنه شدنی نیست
ایشان تأكید كردند: با وجود اینكه جسم امام در میان ما نیست اما نام او همچنان گره گشا و «راه و روح یاد او» زنده است و اصول كهنه‌نشدنی و شعارهای او همچنان پرجاذبه و هدایتگر ملت و كشور است كه این واقعیت درخشان، نشانه «قدرت بسیج كنندگی انقلاب اسلامی» است.
رهبر انقلاب با اشاره به عقب ماندگی موجود در تحقق برخی شعارهای امام راحل عظیم الشأن از جمله عدالت اجتماعی و برخی شعارهای مبنایی و اصولی امام، افزودند: با همت بیشتر، اهداف و آرمان‌های آن امام به عرش سفر كرده را دنبال خواهیم كرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قدرت بسیج كنندگی انقلاب را نعمتی بسیار بزرگ خواندند و با اشاره به نیاز واقعی امروز و آینده كشور به این قدرت عظیم افزودند: هیچ پیشرانی به عظمت و قدرت انقلاب و شعارهای پرجاذبه امام وجود ندارد و مسئولان و فعالان سیاسی به هیچ دلیلی نباید از این قدرت تعیین‌كننده غفلت كنند. ایشان با اشاره به ادامه توطئه‌های پیچیده دشمنان خاطرنشان كردند: به فضل الهی، انقلاب و آرمان‌های پرجاذبه امام همچنان قادر است جوانان و انسان‌های با عزم و اراده را به میدان بیاورد، به حركت وادارد و به پیش ببرد و این، مهم‌ترین عامل شكست توطئه‌های دشمنان است.
  قدرت بسیج‌كنندگی نیاز جدی ایران مقابل دشمنان گستاخ
رهبر انقلاب با بیان مصداقی از اوج وقاحت دشمنان خاطرنشان كردند: رئیس‌جمهور امریكا با رئیس یك نظام قبیله‌ای، عقب افتاده و منحطِ محض، رقص شمشیر می‌كند و بی ادبانه به انتخابات آزاد و 40 میلیون رأی ملت ایران، ایراد می‌گیرد. ایشان با اشاره به مغازله رئیس‌جمهور امریكا با قاتلین مردم بی‌گناه و بی‌پناه یمن افزودند: دشمنان ما با بی حیایی تمام در كنار عاملین كشتار مردم یمن دم از حقوق بشر می‌زنند و ملت نجیب ایران را به اسم حقوق بشر تحریم می‌كنند؛ آیا وقاحت از این بیشتر می‌شود؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: در مقابل این دشمنان گستاخ، ایران به قدرت بسیج كنندگی انقلاب نیاز جدی دارد و باید همه مسئولان و دلسوزان انقلاب، ارزش‌ها و آرمان‌ها را به معنای واقعی كلمه ارج بنهند و به خاطر اهداف كوتاه مدت و تحولات سیاسی زودگذر و روزمره، اصول و ارزش‌ها را به فراموشی نسپارند. رهبر انقلاب، پیشرفت در عرصه‌های علم و اقتصاد و سیاست و فرهنگ را نیازمند اعتماد به نفس و جرئت برآمده از انقلاب دانستند و افزودند: امروز، اگر تجربه‌ای مانند حوادث دهه شصت رخ دهد، قطعاً و بدون تردید میلیون‌ها جوان مصمم و دلاور در كمال قدرت و عزت نفس وارد میدان می‌شوند و كشور را حفظ و نگهداری می‌كنند.
  عقلانیت واقعی در «انقلابی گری» است
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از برخی كه «عقلانیت» را به عنوان نقطه مقابل شعارهای انقلاب مطرح می‌كنند، افزودند: عقلانیت واقعی در «انقلابی‌گری» است و نگاه انقلابی است كه می‌تواند حقایق و واقعیت‌ها را نشان دهد. ایشان در بیان مصداقی از این مسئله مهم یادآوری كردند: امام بزرگوار سی و چند سال پیش در پرتو نگاه انقلابی و در واقع عقلانی، امریكا را «شیطان بزرگ» و «غیرقابل اعتماد» معرفی كرد و اكنون بعد از سه دهه، رؤسای برخی كشورهای اروپایی به این واقعیت اذعان می‌كنند و امریكا را غیرقابل اعتماد می‌نامند كه این مسئله، عقلانیتِ ناشی از انقلابی‌گری امام را نشان می‌دهد. رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: البته ملت ایران نیز در همه تجربه‌های خود درك كرده است كه امریكایی‌ها، حقیقتاً غیرقابل اعتمادند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان دیگری از معنای حقیقی عقلانیت خاطرنشان كردند: عقلانیت یعنی شناخت اصالت‌ها، تكیه به مردم و نیروهای داخلی و توكل به خدا، نه اینكه انسان بعد از رها شدن از چنبره سلطه امریكا، مجدداً خود را به شیطان بزرگ نزدیك كند. رهبر انقلاب اسلامی، «برخورداری از روحیه و ذهن و عمل انقلابی» را بزرگ‌ترین درس امام خواندند و افزودند: هرگز نباید این درس راهگشا و سعادت بخش را فراموش كرد.
  امام میراث فرهنگی نیست، زنده و حاضر است
ایشان با نقد كسانی كه امام را به چشم یك «میراث فرهنگی» می‌نگرند، افزودند: امامِ ملت ایران، میراث فرهنگی نیست بلكه رهبر و امامِ زنده و حاضر است و با سخن و فكر و آرمان خود، همچنان این ملت را هدایت می‌كند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از كسانی كه به اسم «عقلانیت» می‌گویند «چالش با قدرت‌ها» هزینه دارد، افزودند: بله «چالش» هزینه دارد اما «سازش» هم هزینه‌های گزاف دارد.
رهبر انقلاب اسلامی، اقدام سعودی‌ها را در هزینه كردن صدها میلیارد دلار از پول ملت‌شان برای تحقق امیال و اهداف امریكا، هزینه سازش با شیطان بزرگ خواندند و افزودند: اگر انسان با اعتماد به نفس و «منطق و عقلانیت انقلابی» در یك چالش وارد شود، هزینه‌اش به مراتب كمتر از هزینه سازش است. ایشان خطاب به ملت افزودند: ان‌شاءالله بعدها در این زمینه صحبت‌های بیشتری خواهم كرد اما در هر حال حقیقت این است كه قدرت‌های توطئه‌گر و تجاوزپیشه به هیچ چیز قانع نیستند و همانطور كه در تعاملات چند سال اخیر دیدیم، هر عقب‌نشینی در مقابل دشمنان، آنها را به مطالبات جدید وا می‌دارد و این سلسله «عقب نشینی و مطالبه تازه» هیچ پایانی ندارد.
   انقلابی گری یعنی مسئولان فریب زورگویان را نخورند
رهبر انقلاب اسلامی پس از تبیین رابطه دقیق و ذاتی عقلانیت و انقلابی گری افزودند: انقلابی‌گری یعنی مسئولان كشور هدفشان راضی كردن قدرت‌ها نباشد و بدون انفعال و تسلیم در مقابل زورگویان، فریب آنها را نخورند و با دوری از ضعف نفس در مقابل شیطان بزرگ، همت و هدف خود را در به‌كارگیری نیروها و عناصر داخلی، حل مشكلات و راضی كردن مردم متمركز كنند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع بندی این بخش از سخنانشان بار دیگر نیاز كشور را به «روحیه، ممشا، اصول و مبانی انقلاب و امام» مورد تأكید قرار دادند و افزودند: «انقلابی‌گری» را به عنوان «افراطی‌گری» نفی نكنید، زیرا انقلابی‌گری نیاز واقعی كشور و جامعه است. رهبر انقلاب اسلامی بخش بعدی سخنان خود را به بیان چند نكته درباره مسائل داخلی اختصاص دادند.
  واقعیت انتخابات، رأی به نظام اسلامی بود
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری و حضور گسترده مردم در انتخابات، گفتند: از یكایك كسانی كه به صحنه آمدند و بیش از ۴۱ میلیون رأی به صندوق‌ها ریختند، از صمیم قلب تشكر می‌كنم. ایشان، حضور گسترده مردم در انتخابات را نشانه «اعتماد عمومی به نظام» و موجب افزایش اعتبار كشور دانستند و افزودند: اكثریت هفتاد و چند درصدی مردم با حضور در انتخابات به نظام جمهوری اسلامی آری گفتند و آن را تأیید كردند و این رأی، در واقع رأی به نظام اسلامی بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان كردند: متأسفانه برخی افراد از روی كج‌فهمی یا با انگیزه‌های دیگر، این واقعیت را انكار می‌كنند و می‌گویند رأی مردم، ربطی به تأیید نظام اسلامی ندارد، در حالی‌كه حتی افرادی كه ممكن است در دل از نظام گله داشته باشند، با رأی دادن در چارچوب نظام، نشان می‌دهند كه این چارچوب را قبول، و به آن اعتماد دارند و آن را كارآمد می‌دانند. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: شورای نگهبان صحت انتخابات را خوشبختانه اعلام كرد، البته اعلام شد كه تخلفاتی در انتخابات انجام گرفته و گزارش این موارد به ما نیز رسید.
  نباید چشم بر تخلفات انتخاباتی بست
ایشان با اشاره به اینكه تخلفات در نتیجه انتخابات هیچ تأثیری نداشته است، گفتند: تخلف در انتخابات مناسب نظام جمهوری اسلامی نیست و مسئولان باید این موارد را با جدیت دنبال كنند و متخلفین را مشخص كنند تا در انتخاباتی كه ملت ایران در آینده در پیش دارد، چنین تخلفاتی برافتد، زیرا اگر چشم بر تخلف ببندیم و از آن صرف‌نظر و اغماض كنیم، تخلفات تكرار می‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تشكر از مسئولان امر اجرا و نظارت در انتخابات، از برخی بداخلاقی‌های انجام‌شده در تبلیغات انتخاباتی انتقاد و خاطرنشان كردند: در تبلیغات و مناظرات حرف‌هایی‌ زده شد و بداخلاقی‌هایی انجام گرفت و دستگاه‌های گوناگون كشور مورد اتهام قرار گرفتند كه كارهای خوبی نبود. ایشان افزودند: گذشته، گذشته است و باید به آنچه در انتخابات انجام شد، به چشم اغماض نگاه شود و آن كارها تكرار نشود و ادامه پیدا نكند. رهبر انقلاب اسلامی، همه ملت را به حلم توصیه كردند و افزودند: چه آن گروهی كه نامزد مورد نظرشان رأی آورده و چه آن گروهی كه رأی نیاورده‌اند، باید از خود ظرفیت و حلم نشان دهند و از بی‌ظرفیتی و بی‌جنبگی پرهیز كنند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان كردند: خوشبختانه امسال آن كسانی كه در انتخابات موفق نشدند، از خود ظرفیت نشان دادند، بر خلاف سال ۸۸ كه عده‌ای آن مشكلات را برای كشور به‌وجود آوردند.
  دولت در عمل به وعده‌ها درنگ نكند
«اهمیت ویژه دادن به تولید و اشتغال» مسئله‌ای بود كه رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان به دولت توصیه كردند و افزودند: رئیس‌جمهور طبق قانون اساسی از امكانات گسترده‌ای در كشور برخوردار است كه باید با استفاده از این امكانات، ظرفیت‌ها را بالفعل كنند و در عمل به وعده‌های داده شده به مردم، هیچ درنگی انجام نشود. ایشان خاطرنشان كردند: در دولت دوازدهم باید مسئولانی كاری، فعال و توانا انتخاب شوند، زیرا ناكارآمدی در بخش‌های اقتصادی و غیراقتصادی به حساب ناكارآمدی نظام گذاشته خواهد شد، در حالی‌كه این، بی‌انصافی است و نظام، كارآمد است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأكید بر اینكه باید كشور در مقابل تحریم‌های امریكا، مقاوم‌سازی شود، افزودند: امریكایی‌ها با وقاحت هر روز ‌ساز جدیدی علیه ملت ایران كوك می‌كنند كه مسئولان باید در مقابل آنها كشور را از همه جهات سیاسی و اقتصادی مقاوم كنند.
  در مسائل جهانی باید صدای واحدی شنیده شود
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان كردند: در مسائل جهانی باید از مسئولان كشور، صدای واحد و قوی شنیده شود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه، به چند موضوع منطقه‌ای اشاره كردند و گفتند: متأسفانه در ماه مبارك رمضان، برادران روزه دار ما در برخی كشورها همچون یمن، سوریه، بحرین و لیبی دچار مشكلات عظیمی هستند. ایشان با اشاره به بمباران و فشار شبانه‌روزی دولت سعودی علیه ملت یمن، گفتند: دولت سعودی بداند كه اگر ده، بیست سال دیگر نیز همین روش جنایت‌آمیز را ادامه دهد، بر مردم بی‌پناه و بی‌گناه یمن پیروز نخواهد شد و تنها جرم و گناه خود را سنگین‌تر و انتقام الهی را نسبت به خود سخت‌تر خواهد كرد. رهبر انقلاب اسلامی، حضور دولت سعودی در بحرین را حضوری غیرمنطقی خواندند و خاطرنشان كردند: مسائل بحرین مربوط به مردم بحرین است و مردم بحرین باید خودشان با حكومت‌شان صحبت كنند و به نتیجه برسند. ایشان، حضور و دخالت دولت بیگانه و وارد كردن نیروی نظامی با هدف غلبه بر اراده ملت بحرین را از لحاظ منطقی غلط و در عمل، ناكارآمد دانستند و گفتند: این‌گونه كارها موجب روسیاهی دولت سعودی است و حتی در صورتی كه با رشوه چند صد میلیاردی، امریكا را با خود همراه كنند، باز هم به نتیجه نخواهند رسید. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، حضور كشورهای بیگانه در سوریه بر خلاف اراده دولت و ملت آن كشور را اقدامی خلاف خواندند و تأكید كردند: مسائل سوریه باید با گفت‌وگو حل شود.
   فردای این ملت از امروز آن، به مراتب بهتر خواهد بود
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نقش دشمن در ایجاد جنگ‌های نیابتی در دنیای اسلام و درگیر كردن مردم با یكدیگر، گفتند: راه‌حل این قضایا گفت‌وگو و مذاكره است و نباید از بیرون كشورها سلاح تزریق شود و دیگران در امور ملت‌ها دخالت كنند.
 ایشان با اشاره به اینكه داعش از محل شكل‌گیری خود در عراق و سوریه در حال رانده‌شدن است، افزودند: تروریست‌ها اكنون قصد رفتن به سمت كشورهای دیگر همچون افغانستان، پاكستان و حتی فیلیپین و برخی كشورهای اروپایی را دارند و این آتش كه غربی‌ها به دست خودشان برافروختند، اكنون دامن خودشان را گرفته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی سخنانشان تأكید كردند: ملت ایران به توفیق الهی توانسته است در همه این قضایا با منطق، عقلانیت و عزم و اراده راسخ به پیش برود و بعد از این نیز به اذن و هدایت الهی همه تحولات سیاسی كشور به تحقق آرمان‌ها و پیروزی ملت منجر خواهد شد. رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان كردند: به توفیق پروردگار و به تجربه ۳۸ سال گذشته، فردای این ملت از امروز آن، به مراتب بهتر خواهد بود.