وحید دجلانی سه شنبه 9 خرداد 1396 05:57 ب.ظ نظرات ()
دولت بعد از مدت‌ها منابع تقویت معیشت اقشار ضعیف را یافت

«گداپروری رقیب» برنامه دولت دوازدهم شد!

دولت كه پیش ازاین زیر بار درآمد بیش از 70 هزار میلیارد تومانی از محل هدفمندی یارانه‌ها نمی‌رفت و آن را عزای دولت می‌دانست...
دولت كه پیش ازاین زیر بار درآمد بیش از 70 هزار میلیارد تومانی از محل هدفمندی یارانه‌ها نمی‌رفت و آن را عزای دولت می‌دانست و در مناظرات ریاست جمهوری نیز از رقبا سؤال می‌كرد كه از كدام محل می‌خواهید یارانه نقدی نیازمندان را افزایش دهید و این حرکت رقیب را «گداپروری» و  «فریب و تخیل» می‌دانست، حالا مدعی است منابع پنج برابر كردن معیشت اقشار فقیر از همین هدفمندی یارانه‌ها قابل تأمین است! هرچند نوبخت مصداق، «فقیر» را معلوم نکرده تا احتمالاً دولت بتواند در بزنگاه‌ها از آن شانه خالی کند، اما نکته مهم‌تر  اینکه مسولان دولتی و اقتصاددانان حامی دولت همواره توزیع یارانه را گداپروری و  پول‌پاشی رقیب و منتقد دولت دانستند ولی حالا همان گداپروری را برنامه رسمی دولت قرار داده‌اند.
 
به گزارش «جوان»، دولتمردان یازدهم با تاكتیك اظهارنظرهای گنگ همیشه راهی برای فرار از تحقق وعده‌های خود باقی می‌گذارند، مثلاً در همین مناظرات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری جهانگیری و حسن روحانی پیوسته از رقبای خود این سؤال را می‌كردند كه از كدام محل درآمدی می‌خواهید یارانه نیازمندان را افزایش دهید و حال همین روزگذشته سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش كه برنامه دولت دوازدهم برای افزایش پنج برابری سطح معیشت ۱۰ میلیون نفر از اقشار فقیر جامعه چیست؟ گفت: «منابع پنج برابر كردن معیشت اقشار فقیر را از هدفمندی تأمین می‌كنیم.»!
 
محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، در پاسخ به این سؤال كه در برنامه انتخاباتی دولت دوازدهم به صراحت آمده است كه قصد دارید در یك دوره پنج ساله سطح معیشت 10 میلیون نفر از اقشار فقیر جامعه را پنج برابر كنید كه این كار به منابع بسیار زیادی احتیاج دارد، این منابع را از كجا و از چه محلی تأمین می‌كنید، اظهار داشت: «اكنون یارانه و مستمری‌ این قشر 4/3 برابر شده است. هنگامی كه درباره افزایش یارانه صحبت می‌كنیم گاهی این حرف در خصوص اقشار آسیب‌پذیر و كم درآمد است كه شامل افراد تحت پوشش می‌شود كه این افراد حدود 10 تا 12 میلیون و حداكثر 15 میلیون نفر هستند، درحالی كه ما اكنون داریم به 75 میلیون نفر یارانه می‌دهیم، آنچه انتقاد ما به سایر دوستان بود، این بود كه اگر شما می‌خواهید یارانه‌ها را سه برابر كنید، این كار اصلاً امكانپذیر نیست، اما اینكه یارانه این گروه و اقشار را سه برابر كنیم كاملاً قابل تأمل است.»
 
رئیس سازمان برنامه و بودجه تأكید كرد: «ما به راحتی می‌توانیم در یك دوره چهار ساله در یك دولت، این كار را انجام دهیم، امسال یارانه این قشر را سه برابر كردیم و مشكلی وجود ندارد و برای سال آینده هم می‌توانیم این مقدار را افزایش دهیم و به‌راحتی می‌توانیم سه برابر دیگر هم كنیم، چون اینها ارقام زیادی نیست. این كار از محل بودجه قابل انجام است.»
نوبخت در پاسخ به این سؤال كه این منابع قرار است از چه محلی تأمین شود، گفت: «این منابع از محل هدفمندی است، قیمت حامل انرژی افزایش پیدا نخواهد كرد و موضوع هدفمندی را نیز باید مدیریت كنیم.»
 
البته جا داشت نوبخت كه خود با حوزه اقتصاد به خوبی آشناست به‌طور دقیق توضیح دهد كه منظورش از اقشار فقیر كدام دهك از جامعه است و هم اكنون این افراد در ماه چقدر درآمد دارند و دولت در نظر دارد این درآمد را تا چه حد افزایش دهد و امكان دارد درآمد روزانه اقشاری كه نوبخت در مورد آنها صحبت می‌كند فقط هزار تومان باشد كه دولت در نظر دارد این درآمد را به روزی 5هزار تومان برساند. این در حالی است كه دولت باید به‌درستی گزارش دهد فقرای مطلق در جامعه كه علی ربیعی وزیر كار تعداد این اقشار را 10 میلیون نفر عنوان می‌كند، دقیقاً دارای چه وضعیتی از نظر درآمد و سكونت هستند.
 
دولت برای حذف پردرآمدها مخیر است
در عین حال مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: «موضوع حذف غیرنیازمندان و كسری منابع هدفمندی از محورهای مهم تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه‌هاست.»
ایرج ندیمی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به موضوع تصویب تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اظهار داشت: این تحقیق و تفحص مربوط به چگونگی حذف غیرنیازمندان یارانه‌بگیر یا به تعبیری پردرآمدها و همچنین وضعیت تأمین منابع و هزینه‌های هدفمندی خواهد بود.
مشاور نوبخت با بیان اینكه این تحقیق و تفحص بیشتر گزارش‌دهی در رابطه با عملكرد سازمان هدفمندسازی یارانه‌هاست، تأكید كرد: سازمان هدفمندی منابع را مدیریت كرده و طبیعی است باید اطلاعات كسری، كیفیت پرداخت و حذف پردرآمدها را ارائه دهد.
 
مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینكه قانون هدفمندی با رویكرد بودجه‌ای اداره شده است، گفت: در بودجه سال جاری برای هدفمندی یارانه‌ها 48هزار میلیارد تومان درآمد و به همان نسبت هزینه پیش‌بینی شده و براساس وضعیت موجود حامل‌های انرژی و میزان درآمد كسب شده از این محل مشخص است و ماهانه به صورت سنواتی این منابع از شركت‌هایی مانند گاز، آب، توانیر و پالایش و پخش دریافت می‌شود.
 ندیمی یادآور شد: قانون وظایف دیگری به غیر از پرداخت یارانه نقدی برای سازمان هدفمندی پیش‌بینی كرده، بنابراین همه منابع نباید صرف یارانه نقدی شود و بخش‌های تولید، سلامت و اشتغال را نیز در بر می‌گیرد و كسری منابع بدین‌جهت است.
وی ادامه داد: به لحاظ روش و مدیریت در تحقیق و تفحص حرف برای گفتن زیاد است اما در بخش عمل به قانون تاكنون دیوان محاسبات نیز به عنوان ناظر ایرادی به این سازمان نداشته است.
ندیمی در مورد حذف یارانه‌بگیران غیرنیازمند گفت: دولت طبق قانون هدفمندی و بودجه سال 96 در رابطه با حذفیات، عملاً مخیر است كه نسبت به این كار اقدام و در حقیقت تعداد یارانه‌بگیران و حذف آنها را مدیریت كند.