وحید دجلانی سه شنبه 9 خرداد 1396 05:56 ب.ظ نظرات ()
حشدالشعبی عراق به مرز سوریه رسید

امریكا روی «خط صفر» درگیری با مقاومت

نیروهای مقاومت در دو سوی مرزهای عراق و سوریه با سرعت مطمئن به پیشروی‌های خود ادامه می‌دهند.
نیروهای مقاومت در دو سوی مرزهای عراق و سوریه با سرعت مطمئن به پیشروی‌های خود ادامه می‌دهند. واحدهای حشدالشعبی با بیرون راندن داعش از غرب استان نینوا موفق شدند به مرزهای سوریه برسند و انتظار می‌رود آنها با هماهنگی بغداد و دمشق برای تعقیب تروریست‌های داعش از مرز عبور كرده و وارد خاك سوریه شوند اما وضعیت در مرز سوریه از پیچیدگی و حساسیت زیادی برخوردار است و هر لحظه احتمال درگیری نیروهای مقاومت با امریكایی‌ها وجود دارد. واحدهای ارتش سوریه و متحدانشان بدون توجه به هشدارها و اعلامیه‌های امریكا مصمم هستند به گذرگاه مرزی تنف برسند؛ جایی كه امریكا و انگلیس به صورت غیرقانونی به اشغال خود درآورده‌اند تا بین عراق و سوریه منطقه حائل ایجاد كنند و مانع از آنچه تحقق «هلال شیعی» می‌خوانند، شوند.
 
به گزارش جوان، «هادی العامری» دبیركل سازمان بدر عراق عصر روز گذشته اعلام كرد نیروهای حشد‌الشعبی به مرزهای سوریه و عراق رسیده‌اند. العامری افزود: نیروهای بسیج مردمی در روستای ام جریص نزدیك مرزهای سوریه مستقر شدند و از فردا پاكسازی مرزهای عراق و سوریه را از این روستا به طرف شهر القائم آغاز می‌كنند.  رسیدن نیروهای حشدالشعبی به مرز سوریه اهمیت زیادی دارد چرا كه می‌تواند تلاش‌های امریكا برای ایجاد مناطق حائل در مرز عراق و سوریه را ناكام بگذارد. علاوه بر این طی چند روز گذشته فرماندهان عراقی از آمادگی خود برای تعقیب تروریست‌های داعش در خاك سوریه خبر دادند و از هماهنگی میان بغداد و دمشق در این زمینه حرف زدند. در همین حال «جواد الطلیباوی» از فرماندهان حشد‌الشعبی به پایگاه خبری المعلومه گفته است كه «حیدر العبادی» نخست‌وزیر و فرمانده كل نیروهای عراقی مسئولیت حفظ امنیت مرز عراق با سوریه را به حشد‌الشعبی سپرده است و در صورت تأمین امنیت این نوار مرزی، غلبه بر داعش در تمامی استان‌ها سرعت بالایی می‌گیرد.
 
التهاب در مرز سوریه
 مشروعیت حشد‌الشعبی و حضور گسترده‌ای كه امریكا در عراق دارد باعث آن می‌شود واشنگتن بتواند اقدام مستقیم نظامی علیه نیروهای مقاومت انجام دهد اما درمرز سمت سوریه  وضعیت پیچیده، ملتهب و حساس شده است. نیروهای مقاومت مصمم هستند به گذرگاه تنف واقع در مثلث مرزی عراق، سوریه و اردن برسند. این گذرگاه در مسیر بزرگراهی قرار دارد كه بغداد را به دمشق وصل می‌كند و به همین دلیل از اهمیت كلیدی برخوردار است. امریكایی‌ها از طریق گروه مسلح كنترل این گذرگاه را پس از عقب‌نشینی داعش به دست گرفته‌اند. ناظران معتقدند  هدف اصلی امریكا از حضور غیرقانونی در منطقه مرزی تنف جلوگیری از وصل شدن ایران، عراق، سوریه و لبنان در یك جغرافیایی گسترده‌ است.
 
امریكایی‌ها علناً می‌گویند مانع آنچه «هلال شیعی» می‌خوانند می‌شوند. هواپیمایی امریكایی  در اقدامی كم‌سابقه نیروهای ارتش سوریه و متحدانشان كه در حال پیشروی به سمت گذرگاه تنف بودند را هدف قرار داد  اما این اقدام امریكا باعث نشد تا نیروهای مقاومت به تلاش‌های خود جهت رسیدن به این گذرگاه ادامه ندهند. در حال حاضر ارتش سوریه و نیروهای مقاومت در فاصله 27 كیلومتری منطقه تنف یعنی ایست و بازرسی «الزرقای» قرار دارند. روز گذشته منابع خبری گزارش دادند، جنگنده‌های ائتلاف امریكا در نزدیكی منطقه تنف اطلاعیه‌هایی را در مناطق استقرار ارتش سوریه منتشر كردند و مدعی شدند نیروهای ارتش سوریه نباید به گذرگاه تنف نزدیك شوند. در این اطلاعیه‌ها ضمن هشدار به ارتش سوریه در خصوص نزدیك شدن به این گذرگاه، آمده است: «هر گونه تحركی به سمت تنف خصمانه است و از نیروهایمان حمایت خواهیم كرد.»
  
اروپا تحریم‌های سوریه را تمدید كرد
شورای اروپا روز دوشنبه تحریم‌های اعمال شده علیه سوریه را به مدت یك سال دیگر تمدید كرد. اتحادیه اروپا روز دوشنبه تحریم‌های اعمال شده علیه سوریه را تا آغاز ماه ژوئن سال 2018 تمدید كرد كه بر اساس آن 240 شخص و 67 نهاد سوری با منع مسافرت و مسدود شدن دارایی مواجه خواهند شد. تمدید این تحریم‌ها در حالی است كه فعالان درباره تأثیر اینگونه اقدامات بر زندگی مردم به‌ویژه در حوزه بهداشت و درمان هشدار داده‌اند. سفیر سوریه در مسكو در واكنش به این اقدام گفت: ما به شدت اقدام اتحادیه اروپا مبنی بر تمدید تدابیر محدود‌كننده یكجانبه علیه سوریه را محكوم می‌كنیم. وی افزود: این اقدام نشان‌دهنده تداوم سیاست اشتباه اتحادیه اروپا در قبال سوریه است.