وحید دجلانی پنجشنبه 4 خرداد 1396 10:17 ق.ظ نظرات ()
گفت‌وگو با بهترین دروازه‌بان ساحلی جهان در جام جهانی 2017

فوتبال ساحلی ایران آبروی آسیاست

بازی در جام جهانی، محافظت از دروازه و همچنین باز كردن دروازه حریفان همه و همه از جمله وظایف یك گلر در رشته فوتبال ساحلی است...
بازی در جام جهانی، محافظت از دروازه و همچنین باز كردن دروازه حریفان همه و همه از جمله وظایف یك گلر در رشته فوتبال ساحلی است. موفقیت در این پست حساس، دروازه‌بانی ششدانگ می‌خواهد كه خوشبختانه نزدیك یك دهه است كه پیمان حسینی این وظیفه را به نحو احسن انجام می‌دهد و با درخشش در چارچوب ایران تیم ملی را به افتخارات بزرگی چون مقام سوم جام جهانی 2017 می‌رساند. حسینی در باهاما علاوه بر اینكه دروازه كشورمان را بارها نجات داد اولین گل جام را نیز به ثمر رساند و در نهایت نیز علاوه بر دریافت دستكش طلایی، گل او به عنوان بهترین گل این دوره از رقابت‌ها شناخته شد.
      
 
تیم ملی فوتبال ساحلی یك بار دیگر ثابت كرد یكی از قدرت‌های دنیاست. از موفقیت تیم ملی در جام جهانی باهاما بگویید.
 
 
فوتبال ساحلی ایران به جایگاهی رسیده است كه تمامی حریفان حساب ویژه‌ای روی ما باز می‌كنند. از ابتدای مسابقات می‌دانستیم قطعاً در بین چهار تیم برتر جهان قرار می‌گیریم. ملی پوشان كشورمان به پختگی و تجربه لازم برای رفتن روی سكوی جام جهانی رسیده بودند. عناوینی كه در رقابت‌های مختلف بین‌المللی از جمله جام بین قاره‌ای كسب كردیم شرایط را برای موفقیت دوباره تیم ملی ایران فراهم كرده بود. در فوتبال ساحلی رقابت‌های جام جهانی بالاترین سطح بازی‌ها را دارد و تیم‌های قدرتمند دنیا برای نشان دادن قدرت خود به جام جهانی می‌آیند. در ویترین افتخارات تیم ملی ایران عنوان جام جهانی خالی بود و باید به دست می‌آوردیم كه خوشبختانه به این مقام هم رسیدیم. معتقدم از هر نظر برای رفتن روی سكوی جام جهانی آماده بودیم، چه از نظر قرعه‌‌كشی و چه از نظر رقبا. مقام سومی جهان و مدال برنز كف توانایی‌های تیم ملی ایران بود.
 
 
شكست به تاهیتی و نرسیدن به فینال حق تیم ملی ایران بود؟
 
 
معتقدم فوتبال ساحلی ایران شایستگی پیروزی مقابل تاهیتی را داشت و به نظرم صعود به فینال حق ما بود. اما كم تجربگی در برخی مسائل موجب شد به هدفمان نرسیم و فینال را از دست بدهیم.
 
 
در اظهارنظرهایتان قهرمانی را هدف اول تیم ملی عنوان كرده‌اید. چطور در حضور تیم‌های مطرح جهان چنین هدفی را در سر داشتید؟
 
 
رسیدن به خودباوری لازم شرایط را به گونه‌ای مهیا كرده بود كه تمامی ملی پوشان به كمتر از قهرمانی راضی نمی‌شدند. عناوین درخشانی در مسابقات بین قاره‌ای كسب كرده‌ایم و همین مسئله موجب شد تیم‌های مطرح جهان احترام خاصی برای تیم ملی ایران قائل شوند. در جام جهانی 2017 تیم ملی برزیل به تنها كشوری كه احترام می‌گذاشت ایران بود، چراكه آنها هم می‌دانستند در صورت رویارویی با تیم كشورمان چه دیدار دشواری خواهند داشت ولی متأسفانه در مصاف با تاهیتی در لحظات آخر و در ضربات پنالتی بازی را از دست دادیم و از صعود به دیدار نهایی بازماندیم. باز هم خدا را شكر می‌كنیم توانستیم عنوان سوم جام را از آن خود كنیم و دست پر به ایران بازگردیم.
 
 
تاهیتی باز هم سد راه ایران شد. چطور شد كه ملی پوشان كشورمان نتوانستند در ضربات پنالتی توانایی‌های خود را نشان دهند؟
 
 
در سال‌های اخیر بارها با تیم تاهیتی در تورنمنت‌های مختلف مصاف داشته‌ایم. در هشت سالی كه عضو تیم ملی بودم در مقابل تیم‌های زیادی از جمله ایتالیا، روسیه، برزیل و... كارمان به ضربات پنالتی كشیده اما تا قبل از جام جهانی هرگز در پنالتی مقابل هیچ حریفی شكست نخورده بودیم. در این مدت معمولاً من به عنوان دروازه‌بان یكی دو ضربه پنالتی را مهار می‌كردم و سایر بازیكنان نیز هنرشان را با گل كردن پنالتی‌هایشان نشان می‌دادند. در این جام هم من تمام تلاشم را كردم تا ضربه‌های پنالتی تاهیتی را مهار كنم ولی بازیكنان شرایط روحی و انرژی لازم را نداشتند. فكر می‌كنم بازیكنان از نظر روحی تقویت نشده بودند و نتوانستند پتانسیل‌شان را نشان دهند. فوتبال بازی لحظه‌ها و شانس است، در فوتبال ساحلی هم به این صورت است و در ضربات پنالتی شانس بیش از همیشه نقش دارد. آن روز شانس با ما یار نبود. فكر می‌كنم با تیم تاهیتی تاكنون شش بار روبه‌رو شده‌ایم، سه بار ما و سه بار هم تاهیتی پیروز شده ولی در رقابت‌های جام جهانی تاهیتی از ما موفق‌تر بوده است.
 
 
 
فوتبال ساحلی ایران آبروی آسیاست 
 
 
 
برای رسیدن به مقام سومی جام جهانی تیم‌های دیگری از جمله ایتالیا و مكزیك را از پیش‌رو برداشتید. دروازه‌بان تیم ملی ایران چطور گل اول مسابقات را در مصاف با مكزیك به ثمر رساند؟
 
 
رسیدن به سكوی سوم جام جهانی كار بزرگی است كه تیم ملی كشورمان به آن دست یافت. با این حال معتقدم در این رقابت‌ها برخلاف همیشه راحت بازی نمی‌كردیم و بازی روانی را از تیم كشورمان نمی‌دیدیم. در بیشتر بازی‌هایمان به سختی به برتری رسیدیم. سطح بازی‌ها بسیار بالا بود اما علت این مسئله را باید ریشه‌یابی كرد، وگرنه ملی پوشان تمام توان خود را به كار گرفتند و تعصب بالایی در مسابقات از خود نشان دادند. به هر زحمتی بود بازی‌ها را ‌بردیم و موفق شدیم روی سكو برویم. با این وجود بر این باورم كه می‌توانستیم راحت‌تر از اینها بازی كنیم. چون تیم‌هایی مثل مكزیك و نیجریه تیم‌هایی نبودند كه در مصاف با آنها به زحمت بیفتیم و نیجریه را در ضربات پنالتی شكست دهیم. با تاكتیك‌هایی كه ما داریم باید بهتر و راحت از اینها نتیجه می‌گرفتیم. اولین گل جام را من به ثمر رساندم. 87 بازی ملی دارم و 21 گل زده. در فوتبال ساحلی یكی از وظایف گلر این است كه در حملات به تیم اضافه شود و در صورت امكان گلزنی كند. البته قبل از بازی اصلاً به این مسئله فكر نكرده بودم كه اولین گل مسابقات را بزنم ولی اواخر نیمه دوم بازی با مكزیك بود كه گلزنی كردم. خدا را شكر كه توانستم به تیم كشورم كمك كنم.
 
 
اصولاً قبل از هر بازی به گلزنی هم فكر می‌كنید؟
 
 
بله، فكر می‌كنم چون یكی از وظایف دروازه‌بانی گلزنی است. یك دروازه‌بان خوب در فوتبال ساحلی هم باید گلزنی كند هم پاس گل بدهد هم پرتاب‌ها و شروع مجددهای خوبی داشته باشد و هم شدیداً باید توپ گیر باشد و دروازه تیمش را نجات دهد. دروازه‌بانی وظیفه مهمی است و می‌تواند در نتیجه تیمش تأثیرگذار باشد.
 
 
عنوان بهترین گل جام را نیز به دست آورده‌اید؟
 
 
گلی كه در بازی با مكزیك به ثمر رساندم به عنوان یكی از 10 گل برتر جام انتخاب شد. انتخاب بهترین گل با رأی‌گیری انجام شد و خوشحالم از اینكه گل من به عنوان یك بازیكن ایرانی به عنوان بهترین گل جام معرفی شد. برای من زیاد این عناوین فردی مهم نیست و باید تأكید كنم كه این افتخار نیز با كمك همه تیم به دست آمده است، وگرنه من به تنهایی نمی‌توانستم موفق شوم. مهم این است كه تیم ملی ایران مقام سومی جام را به دست آورد.
 
 
لقب بهترین دروازه‌بان جام جهانی نیز به شما تعلق گرفت و دستكش طلایی هم به شما رسید. چطور عناوین فردی برایتان اهمیت زیادی ندارد؟
 
 
سال‌ها بود كه دلم می‌خواست لقب بهترین دروازه‌بان جهان و دستكش طلایی را به خود اختصاص دهم و درواقع رسیدن به این افتخار آرزویم بود. با این وجود در این سال‌ها همواره سعی كردم در اختیار تیم ملی باشم تا با كمك همه بازیكنان بتوانیم نتایج تیمی خوبی بگیریم. همیشه تلاش كرده‌ام تا در كنار هم‌تیمی‌هایم بهترین عملكرد را داشته باشم. خدا را شكر می‌كنم عنوان بهترین دروازه‌بان دنیا را به دست آوردم، اما این موفقیت‌ها قطعاً حاصل كار تیمی است، اگر تیم دفاع خوبی نداشته باشد یا مهاجمان وظیفه گلزنی را به خوبی انجام ندهند مسلماً این عناوین فردی به من و محمد احمدزاده نمی‌رسید.
 
 
گرفتن ضربات پنالتی یكی از حساس‌ترین لحظات بازی برای دروازه‌بان‌ها به شمار می‌رود. چطور می‌توانید در بازی‌های حساس سرنوشت دیدار را تغییر دهید؟
 
 
ضربه پنالتی یكی از لحظاتی است كه دروازه‌بان می‌تواند به كمك تیمش بیاید و من هم مثل همیشه برای انجام این كار تمركز لازم را داشتم. باز هم می‌گویم كه تیم ملی ایران هیچ وقت سابقه شكست در ضربات پنالتی را نداشت، چراكه همیشه هم پنالتی زن‌های خوبی داشتیم و هم من معمولاً یكی دو پنالتی را مهار می‌كردم. همیشه در پنالتی‌ها نتیجه به نفع ما تمام می‌شد، اما نمی‌دانم در بازی با تاهیتی چه اتفاقی افتاد كه برای اولین بار در پنالتی شكست بخوریم. فكر می‌كنم بچه‌ها روحیه لازم را نداشتند.
 
 
 
 فوتبال ساحلی ایران آبروی آسیاست
 
 
عملكرد سایر تیم‌های آسیایی را چگونه ارزیابی می‌كنید؟ ایران قدرت بلامنازع فوتبال ساحلی قاره كهن است؟
 
 
ژاپن و امارات دو نماینده دیگر آسیا حتی از گروه‌هایشان نیز صعود نكردند. البته هر دو تیم شانس صعود داشتند. از طرفی ژاپن در سخت‌ترین گروه قرار گرفته بود و برزیل و تاهیتی تیم‌های اول و دوم جهان در گروه ژاپن بودند. مسلماً ژاپن برای صعود كار بسیار دشواری داشت. ژاپن تیمی حرفه‌ای در فوتبال ساحلی است، امارات نیز با اینكه شانس صعود داشت ولی در یك بازی نتیجه لازم را نگرفت و صعود نكرد. ژاپن همیشه رقیب سنتی ایران بوده ولی امسال این تیم را بردیم و به فینال رسیدیم. در فینال هم امارات را 7 بر 2 بردیم. بازهم خدا را شكر كه ایران آبروی آسیا را خرید. حتی برای فیفا خیلی جالب بود كه یك تیم از قاره كهن بتواند سوم جهان شود. می‌توان ادعا كرد فوتبال ساحلی ایران شانس اول قهرمانی آسیاست و آنها فكرش را نمی‌كردند روی سكو برویم. باید فراتر از آسیا فكر كنیم. برای رسیدن به موفقیت‌های بعدی باید تنمان به تن تیم‌های بزرگ دنیا بخورد. اردوهای تداركاتی‌مان باید بیشتر شود تا از این طریق بازی تیم ملی در سطح جام جهانی بماند.
 
 
شما هم مثل سایر ملی پوشان پیشنهادهای خارجی داشتید؟
 
 
امسال در لیگ برای تیم شهرداری ساری بازی می‌كنم. پیشنهادی از اسپورتینگ پرتغال دارم و احتمالاً پس از پایان لیگ ایران به این تیم ملحق شوم.
 
 
از توجه و رسیدگی‌ای كه به فوتبال ساحلی می‌شود رضایت دارید؟ فكر می‌كنید چه آینده‌ای پیش‌روی این رشته خواهد بود؟
 
 
رئیس فدراسیون فوتبال نگاه و دید ویژه‌ای به فوتبال ساحلی دارد و همه بازیكنان به آینده امیدوارند. با تداوم این نگاه معتقدم فوتبال ساحلی ایران روز به روز پیشرفت خواهد كرد. حفظ عناوین فعلی و قهرمانی در جام جهانی اهداف تیم ملی در آینده است. پاداشی هم از طرف فدراسیون برایمان درنظر گرفته شده كه ان‌شاءالله به زودی پرداخت خواهد شد.