وحید دجلانی یکشنبه 31 اردیبهشت 1396 05:49 ب.ظ نظرات ()
رئیس‌جمهور امریكا وارد عربستان شد

ترامپ در برهوت مردم‌سالاری

درست در روزی كه نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ایران با مشاركت 40میلیون‌نفری اعلام شد، دونالد ترامپ در اولین سفر خارجی خود با گارد كاملاً ضدایرانی وارد ریاض شد...
درست در روزی كه نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ایران با مشاركت 40میلیون‌نفری اعلام شد، دونالد ترامپ در اولین سفر خارجی خود با گارد كاملاً ضدایرانی وارد ریاض شد و در مقابل ملك سلمان زانو زد تا مدال افتخار پادشاهی سعودی را به گردن او بیندازد، این در حالی است كه آل‌سعود در جهان بیش از هر چیزی به عنوان منبع صدور و تغذیه تروریسم وهابی شناخته می‌شوند.
 
دونالد ترامپ روز شنبه وارد عربستان شد و مورد استقبال رسمی ملك سلمان بن عبدالعزیز قرار گرفت. این اولین سفر خارجی ترامپ پس از رسیدن به كاخ سفید است. به گفته منابع سعودی، ترامپ در سه نشست در ریاض شركت خواهد كرد. نخست نشست مشترك امریكا و عربستان سعودی، سپس حضور در كنفرانس كشورهای عربی خلیج فارس و سرانجام نشست مشترك امریكا با سران كشورهای عربی- اسلامی اما تحلیلگران هدف اصلی از این سفر را تلاش واشنگتن برای ایجاد اتحاد بین عربستان و رژیم صهیونیستی از طریق ایجاد یك ائتلاف جدید عنوان كرده‌اند. سیمون هندرسون، پژوهشگر متخصص درخصوص مسائل عربستان مقاله‌ای را در پایگاه پژوهشكده واشنگتن در امور خاور نزدیك نوشت: پیش‌بینی می‌شود برخی از كشورهای عرب حوزه خلیج فارس اشاره‌هایی برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل نشان دهند كه چه بسا بر اساس آن، خطوط تماس مستقیمی با اسرائیل ایجاد شود و همچنین تبادلات تجاری علنی بیشتری میان طرف‌ها صورت بگیرد یا به هواپیماهای اسرائیلی اجازه عبور از حریم هوایی كشورهای عرب حوزه خلیج فارس داده شود.
 
سیمون هندرسون گفت كه نیروهای هوایی امارات در رزمایش‌های مشترك با نیروهای هوایی اسرائیل در یونان در ماه مارس گذشته شركت كردند. در همین حال گزارش شده كه امریكا درصدد ایجاد طرح ناتوی عربی است اما تحلیلگران تحقق این مسئله را به دلایل متعدد بعید می‌دانند. از جمله نبود  استراتژی مشترك. برای مثال آنها نام تركیه را به عنوان یكی از اعضای احتمالی ناتوی عربی مطرح كرده‌اند. این در حالی است كه برای آنكارا هنوز ایران یك شریك تجاری قوی با منابع نفتی است و مهم‌تر اینكه یكی از كشورهای كلیدی است كه می‌تواند به آنكارا كمك كند تا از ظهور ناخوشایند یك موجودیت ملی كردی در منطقه جلوگیری كند.  از طرف دیگر اعضای شورای همكاری خلیج فارس به هیچ وجه در فكر و اندیشه یكدست نیستند و دچار تفرقه هستند. امارات و عربستان سعودی كه قرار است ستون اصلی این طرح را تشكیل دهند هم اكنون در یمن دچار اختلاف جدی شده‌اند. اگر به تحولات چند روز گذشته شهر جنوبی عدن نگاه كنیم به خوبی می‌توانیم به عمق اختلاف‌های ابوظبی و ریاض پی ببریم.
 
توئیت خبرنگار امریكایی
ناظران با توجه به ماهیت مردم‌سالاری جمهوری اسلامی ایران می‌گویند اقدامات امریكا و عربستان در رابطه با ایران نشان‌دهنده تعارض بنیادین امریكاست.
كالب مائوپین خبرنگار امریكایی در پیامی در صفحه توئیتر خود در آستانه سفر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریكا به عربستان سعودی نوشت ترامپ قصد دارد با پادشاه متعصبی دست بدهد كه سر مردم را می‌زند اما ایران را به رغم برگزاری انتخاباتی رقابتی «غیردموكراتیك» می‌نامد. ترامپ باید از سلمان (پادشاه عربستان) در ریاض بپرسد اگر مردم عربستان پادشاه میانه روتری بخواهند كی می‌توانند رأی بدهند؟ هیچ وقت. وی در پیام دیگری آورده است تقارن سفر ترامپ با انتخابات ریاست جمهوری ایران تصادفی نیست. منزوی كردن ایران موضوعی مورد بحث در ریاض و تل‌آویو خواهد بود. وی در پیام دیگری آورده است: درحالی كه عربستان سعودی جنایت جنگی را علیه یمن به راه انداخته است ترامپ به ترس و نگرانی از تهدید ایران در ریاض و تل‌آویو دامن می‌زند. درحالی كه ترامپ خود را برای خوش و بش كردن با پادشاه قاتل (عربستان) آماده می‌كند، مردم یمن برای نجات جانشان در برابر جنایات جنگی عربستان مبارزه می‌كنند. مائوپین در پیام دیگری آورده است ما 28سند مرتبط با النصره را مشاهده كرده‌ایم. خانواده بن لادن بسیار قدرتمند است. ترامپ باید حاكمان سعودی را به اتهام تروریسم بازداشت كند.
 
نگرانی از مضمون سخنرانی ترامپ
بنا به برنامه از پیش توافق‌ شده، قرار است ترامپ در عربستان سعودی، یعنی در قلب اسلام پیرامون «اسلام افراطی» و خطرات آن برای امریكا و جهان سخنرانی كند.  گفته می‌شود مواضع ترامپ در رابطه با اسلام و مسلمانان هماهنگی كاملی با نظرات مایكل فلین، مشاور سابق امنیتی كاخ سفید و استیو بنن یكی از همكاران و حامیان نزدیك او دارد. این دو بر این باورند كه كشورهای غربی درگیر «جنگی ‌جهانی» با اسلام هستند. بسیاری از سیاستمداران امریكا نگرانند كه سخنرانی ترامپ در عربستان به تنش‌ها میان غرب و كشورهای اسلامی بیفزاید. گفته می‌شود طراح سخنرانی ترامپ، استیون میلر است. میلر به همراه بنن از جمله اشخاصی به شمار می‌آید كه در تدوین فرمان ترامپ برای جلوگیری از ورود مسلمان از برخی كشورهای اسلامی به امریكا نقش داشته است. هر چند اچ آر مك‌مستر مشاور امنیت ملی امریكا، در باره مضمون سخنرانی ترامپ گفت: «این سخنان درباره مقابله با دشمن مشترك همه تمدن‌هاست و در خدمت تحكیم مناسبات امریكا با شركای مسلمانش است.» ملاقات ترامپ با شمار زیادی از سران كشورهای جهان در مدتی نسبتاً كوتاه، این نگرانی را در محافل دیپلماتیك امریكا به‌وجود آورده كه شاید جمله یا كلمه‌ای نسنجیده از سوی او به اعتبار امریكا لطمه بزند. به گفته رسانه‌های امریكا رئیس‌جمهور این كشور «معمولاً هر چه در سر دارد بر زبان می‌آورد.»
 
تجارت ترامپ
یكی از مهم‌ترین اهداف سفر ترامپ فروش تسلیحات به عربستان سعودی است. دولت ترامپ انتظار دارد این توافق به ارزش 110 میلیارد دلار برای 10 سال را به عنوان سنبل تجدید «تعهد امریكا به امنیت خلیج فارس» امضا كند اما مقامات سابق امریكایی می‌گویند كه باراك اوباما، رئیس‌جمهور سابق امریكا كه توافقات تسلیحاتی‌اش با عربستان به طور كلی 115 میلیارد دلار بود پیشتر با فروش برخی از تسلیحات مذكور در این بسته موافقت كرده بود. درك چالت كه در زمان ریاست جمهوری اوباما معاون وزیر دفاع امریكا در امور امنیت بین‌المللی بود گفت: هر دو طرف می‌خواهند این مسئله را به عنوان عصر جدیدی در همكاری‌های امریكا با اعراب خلیج فارس اعلام كنند اما چیزی كه تغییر كرده این است كه عربستان در حال حاضر به صورت مستقیم با یكی از اعضای خانواده ترامپ سروكار دارد. برای آنها كاملاً عادی است كه با داماد یك رئیس‌جمهور بنشینند و توافق امضا کنند. اشاره این مقام سابق امریكایی به گزارش‌هایی است كه درباره نقش داماد ترامپ در این توافق منتشر شده است.
 
اوضاع وخیم العوامیه
همزمان با سفر ترامپ به عربستان منابع خبری گزارش دادند شهر شیعه‌نشین العوامیه در شرق عربستان از سوی نیروهای امنیتی آل‌سعود همچنان تحت محاصره است. بر اساس‌ گزارش‌ها، هیچ خبرنگار یا خبرگزاری اجازه ورود به العوامیه را ندارد، چرا كه نظامیان سعودی با تانك و بولدوزر این شهر را محاصره كرده‌اند. ساكنان غیرنظامی شهر العوامیه هر لحظه احتمال حمله، ویرانی خانه و حتی كشته‌شدن خود به دست نظامیان سعودی را می‌دهند، این در حالی است که نظامیان رژیم آل‌سعود به بهانه مقابله با تروریست‌ها درحال تخریب خانه‌های قدیمی این منطقه و بمباران آنها هستند.
 
استقبال موشكی یمنی‌ها
یمنی‌ها درست چند ساعت قبل از ورود دونالد ترامپ، با یك فروند موشك ریاض را هدف قرار دادند. مقامات یمنی اعلام كردند، یگان موشكی با شلیك موشك بركان 2 به ریاض پایتخت عربستان و دو فروند موشك اروگان و زلزال 2 به محل تجمع نظامیان عربستانی و مزدوران آنها در صله نجران و عباسه در شهر علیب، خسارات جانی و مالی زیادی به آنها وارد كرد. عربستان همراه با چند كشور دیگر از ششم فروردین سال 94 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این كشور با هدف بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهوری مستعفی و فراری یمن به قدرت كرد. این تجاوز نظامی تاكنون نتیجه‌ای جز كشتار بیش از 12هزار یمنی و زخمی شدن دهها هزار تن دیگر و همچنین آواره شدن میلیون‌ها یمنی و ویرانی زیرساخت‌های این كشور نداشته است.  «شرف لقمان» سخنگوی رسمی ارتش یمن اعلام كرد: پیام ما با این موشك به ریاض اعلام شد و به سعودی‌ها گفتیم كه برای پاسخگویی آماده‌ایم و همچنان آماده مقابله با دشمنیم. بر اساس این گزارش، تنها چند ساعت پیش از ورود ترامپ به ریاض موشك بركان۲ به سوی پایتخت عربستان شلیك شد و در پی آن، تمامی پروازها در فرودگاه بین‌المللی «ملك خالد» به تاخیر افتاد. یمنی‌ها در ۱۸ مارس ۲۰۱۶ نیز یك فروند موشك از نوع بركان۲ را به سوی پایگاه هوایی «ملك سلمان» در ریاض شلیك كرده بودند. در همین حال مردم یمن با برگزاری تظاهرات گسترده در صنعا به سفر ترامپ به عربستان اعتراض كردند.